Minden sziget közül ez a legszebb és legszabadabb – tartja egy portugál mondás Madeiráról. Az örök tavasz szigetének is nevezik, így, ha mondjuk januárban kelnél útra, biztos lehetsz benne, hogy itt nem fogsz vacogni!
A Madeira-szigetek egy Portugáliához tartozó szigetcsoport, az Atlanti-óceán veszi körbe. A vulkanikus eredetű képződmények mintegy 5,2 millió éve emelkedtek a tengerszint fölé, fő tömegük bazalt. Mindez nyilván meghatározta a későbbi növény- és állatvilágot.
A Kopár-szigetek (mint neve is mutatja), illetve Porto Santo vegetációja (a sárkányfaerdő kipusztítása óta) kimondottan gyér, míg Madeiráé annál gazdagabb. A sok szigetből egyébként csak az utóbbi kettő lakott. Az apró rágcsálókon kívül itt nem is találhatók vadon élő négylábú emlősök, jó hír viszont, hogy szúnyog sem igen akad.
A növények kedvelőinek a botanikus kerteket ajánljuk. Madeira fővárosa, Funchal parkjaiban és utcáin különösebb keresgélés nélkül láthat mangó-, banán- és papajafákat. A zsakaranda fák minden tavasszal virágba borulnak, az egész szigetet lilába öltöztetve. Madeira növényi jelképe mégis az egész évben, szinte bárhol megtalálható papagájvirág.
Madeira dús erdőkkel borított szigetén nem voltak őslakosok. A portugálok hódították meg elsőként, és cukornádat, majd szőlőt termesztettek nagy mennyiségben a meredek lejtőkön. Utóbbi a banántermelés mellett ma is jelentős iparág. Ahogy Portóban, úgy Madeirán is az angolok fektettek be a borkészítésbe és a kereskedelembe, így nagy múltú angol családok villáit találjuk a Funchal feletti hegyoldalakban.
Egy ilyen villában töltötte élete utolsó napjait IV. Károly utolsó magyar király és osztrák császár. Spanyolnátha okozta halálát, csupán 34 esztendős volt. Itt is helyezték örök nyugalomra, a főváros felett található Monte templomában. Funchalon kívül a legtöbb település falusias jellegű, nem az épített környezet és a történelmi emlékek képezik a fő látnivalókat.
Mindenképpen menj fel felvonóval a Monte hegyre, amely büszkén magasodik Funchal fölé. Visszafelé viszont már a tobogán nevű szárazföldi szánkót vedd igénybe! A helyi különlegesség bizonyos források szerint egy kétségbeesett apa találmánya volt, aki beteg lányát akarta vele időben orvoshoz juttatni. Más források szerint közlekedési eszközként való használata a 17–18. századig nyúlik vissza, amikor Madeira szigete már kedvelt üdülőhely volt a gazdag európaiak körében.
Amit még nem szabad kihagyni, az a helyi piac. Mondjuk a Mercado dos Lavradores, ahol a friss gyümölcsök, zöldségek, halak mellett helyi termékek széles választékát is megtalálod: bőrárukat, fonott kosarakat.
A futballrajongók körében Madeira úgy is ismert, mint egy fociisten, Cristiano Ronaldo születési helye. A helyi emberek jogosan büszkék rá. A Real Madrid egykori csapatkapitánya, jelenleg a szaúdi Al-Nassr játékosa egy szobrot, egy pályafutását bemutató múzeumot és egy luxusszállodát is kapott a szigeten.
1. Mi az a levada?
Madeira egy dzsungellel borított magashegység és egy botanikus kert fantasztikus keveréke. Tökéletes terep a túrázóknak, mindennap más-más meglepetéssel szolgál. Az erdők Borneó, Hawaii legszebb részeit idézik. A madeirai túrák egyediségét a keskeny vízelvezető csatornák, a levadák adják, amelyek mentén több kilométer hosszan haladhatsz.
2. Bravúros leszállás
A pilótáknak külön képzést kell elvégezniük, hogy landolhassanak itt. A helyi repülőtér ugyanis gyakran ki van téve az erős szeleknek és a turbulenciának. Míg a gépeket egyik oldalról a sziklás hegység, a másikról pedig a repülőtér veszi körül, addig előttük az óceán látható.
3. Különleges ital
A szigetről kapta nevét egy különleges, nyolcféle szőlőfajtából készített likőrbor. Állítólag angol hajósok egy nagyobb tétel bort vittek magukkal a szigetről Indiába, és a hosszú úton, a meleg, zárt hordókban az ital különösen zamatossá érlelődött. Manapság az utóérést hőkezeléssel siettetik. Ezt a napon, üvegházakban vagy az estufasnak nevezett, emeletes hőkamrákban végzett eljárást nevezik madeirázásnak.
Nézz meg egy landolást Madeira szigetén: