Ez a megfigyelés koronagráfot használt, amelynek segítségével a kitakart fiatal csillag körül megfigyelhető a csillagot övező protoplanetáris korong, melyben gázok és szilárd részecskék keringenek. Ebben az esetben a koronagráf blokkolta a szupermasszív fekete lyuk fényét, amely a Nap tömegének 886 milliószorosát nyomja.
Ez a kísérlet végül feltárta a szupermasszív fekete lyuk környezetét szinte fénysebességgel elhagyó anyagsugár anatómiáját; a 300 000 fényév hosszúságú sugárban pedig összetett szerkezetek találhatók.
"Van néhány különböző méretű foltunk és egy titokzatos L-alakú fonalas szerkezetünk. Mindez 16 000 fényéven belül van a fekete lyuktól" - mondta Bin Ren, a Côte d'Azur Obszervatórium és az Université Côte d'Azur munkatársa a franciaországi Nizzában – áll egy közleményben.
"A Hubble űrtávcső erejének köszönhetően új lehetőséget teremtünk a kvazárok megértéséhez. Kollégáim izgatottak, mert még soha nem láttak ennyi részletet."
Az új megfigyeléseket régebbi képekkel kombinálták. A kapott eredményekben a csapat nemcsak a sajátos szerkezeteket látta, hanem azt is felfedezte, hogy a sugár, minél távolabb került a kvazártól, annál gyorsabban haladt. Lehetséges, hogy a sajátos L-alak a kisebb galaxisok jelenlétének köszönhető, amelyekből ez a kvazár táplálkozik.
"A finom térbeli struktúrákkal és a sugármozgással a Hubble áthidalta a szakadékot a kis léptékű rádió interferometria és a nagyszabású optikai képalkotó megfigyelések között, és így lépést tehetünk a kvazár gazdaszervezet morfológiájának teljesebb megértése felé" - magyarázta Ren.
(A rádió interferometria lehetővé teszi a nagy térbeli felbontásokat azáltal, hogy nem a vizsgált tárgyak nagyságát, hanem a tárgyak közötti távolságot értékeli.)
"A korábbi lehetőségeink nagyon korlátozottak voltak, de a Hubble lehetővé teszi számunkra, hogy részletekbe menően megérthessük a bonyolult kvazár morfológiát és a galaktikus kölcsönhatásokat."
A csapat azt reméli, hogy a James Webb űrteleszkóp segítségével nyomon követheti ezeket a megfigyeléseket, amely a nagyobb tükröknek köszönhetően több részlettel, és eltérő meglátásokkal szolgálhat a Hubble-hoz képest, tekintettel arra, hogy hosszabb hullámhosszon nézi az univerzumot.
A 3C 273 egy igazán kiváló dolog. 2017-ben a hőmérsékletére vonatkozó becsléseket sikerült több tíz milliárd fokban meghatározni, ami a kvazárok megértésének és képességeinek fizikai modelljeként valóban kihívást jelentett. Ez a legújabb munka egy újabb lépést jelent ezen ismeretek bővítésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.