Kiderült az igazság a torinói lepelről, ami a világ egyik legnagyobb rejtélyei közé tartozott

Jézus Krisztus
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 30. 11:59
Olasz kutatók egy csapata beszállt a vitába a torinói lepelről, amely egyesek szerint Jézus Krisztus temetkezési leple volt, és ami a világ egyik legnagyobb rejtélyei közé tartozik. Az új vizsgálatoknak köszönhetően kiderült az igazság az ereklyéről.
Kiderült az igazság a torinói lepelről, amely hosszú évszázadok óta foglalkoztatja a katolikus hívőket is Forrás: Shutterstock/godongphoto

Kiderült az igazság a torinói lepelről

A Heritage folyóiratban megjelent tanulmányban a szerzők kormeghatározást végeztek a torinói lepelből vett mintán, és arra a következtetésre jutottak, hogy 2000 éves ereklyéről lehet szó.
A leplen, amelyet már régóta intenzíven vizsgáltak, egy halvány emberkép rajzolódik ki, amelyről egyesek úgy vélik, hogy Jézus teste csodálatos módon hagyott nyomot az anyagon. Míg a legújabb tanulmány nem tárgyalja azt a kérdést, hogy a műtárgy valóban Jézus temetési leple volt-e, a szerzők azt találták, hogy a kora nagyjából megfelel az időszaknak, amikor Jézus élt.

A katolikus ereklyét eddig hamisítványnak gondolták

A friss tanulmány leletek megkérdőjelezi a világ egyik legtöbbet tanulmányozott régészeti objektumának számító lepel középkori eredetét alátámasztó korábbi kutatásokat.

Míg egyes tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy a műtárgy valódi lehet, a tudományos konszenzus arra irányult, hogy a torinói lepel középkori műtárgy és hamisítvány.

A leplet 1389-ben Troyes püspöke, Pierre d'Arcis hamisnakj minősítette, és állítólag azonosította a felelős művészt. Mindazonáltal a vita még mindig tart, a bizonytalanságok és az alternatív nézőpontok továbbra is fennállnak, ami hátráltatja a hitelességével kapcsolatos végleges következtetést.

A lepel középkori eredetére utaló kutatások között szerepel az 1980-as évek végén elvégzett kulcsfontosságú radiokarbon-tanulmány, amely arra a következtetésre jutott, hogy a vászon i.sz. 1260 és 1390 közé datálható – ami megfelel a műtárgy első dokumentált megjelenésének Franciaországban az 1350-es években. Ezek az eredmények azt mutatták, hogy ez nem Jézus temetőruhája.

A torinói lepel valódiságának kérdése megosztja a kutatókat Forrás: Shutterstock/ godongphoto

A katolikus ereklye körül még mindig sok a tudományos vita

Egyes szakértők, például a Heritage tanulmány szerzői azonban azzal érvelnek, hogy a korábbi tesztek a szennyeződések miatt hibásak lehettek. A szennyeződési hipotézissel kapcsolatos ilyen érveket korábban is megkérdőjelezték.

A Heritage tanulmányban Liberato De Caro vezető kutató, az olaszországi Kristálytani Intézet munkatársai egy új módszert alkalmaztak az ősi vászonszálak kormeghatározására a szerkezeti degradációjuk vizsgálatával a széles látószögű röntgenszórás néven ismert technikával. Ezt alkalmazták egy kis mintára a lepelből, amely jelenleg az olaszországi torinói Keresztelő Szent János-székesegyházban található.

A tanulmány szerzői azt mondták, hogy az elemzésük eredményei "teljesen összeegyeztethetők" a vászonmintából származó analóg mérésekkel, amelyek keltezése a történelmi feljegyzések szerint i.sz. 55-74, és összhangban van azzal a hipotézissel, hogy a torinói lepel egy 2000 éves ereklye – írja a Newsweek.

Az olaszországi Torinó városában te is megnézheted Jézus Krisztus halotti ruháját Forrás: Shutterstock/Claudio Divizia

"A röntgensugár behatol az anyagba, és lehetővé teszi a struktúrák sorrendjének mérését" - mondta De Caro a Newsweek-nek . "Az öregedéssel – sok évszázados periódusokkal – a cellulóz természetes rendjének csökkenését mutatja. Röntgenfelvétellel meg tudjuk mérni ezt a sorrendet, és kort rendelhetünk a vizsgált mintához."

A szerzők megjegyzik, hogy az eredmények csak akkor kompatibilisek ezzel a hipotézissel, ha a műtárgyat megfelelő átlagos hőmérsékleten (körülbelül 20-22,5 Celsius-fok vagy 68-72,5 Fahrenheit-fok) és 55-75 százalékos relatív páratartalom mellett tartották. 13 évszázados ismeretlen történelemre, ráadásul hét évszázados ismert európai történelemre.

"A kutatásban feltüntetett hőmérsékleti és páratartalom-értékek "világi értékek", vagyis nagyon hosszú, 100 éves időszak átlagértékei. A világi átlagértékek a napi/havi/szezonális ingadozásokhoz képest meglehetősen állandóak." – mondta De Caro.

Keresztelő Szent János-székesegyházban őrzik a rejtélyes ereklyét Forrás: Shutterstock/ Syeda Mahak Zahra Bokhari

Mivel az eredmények nem egyeznek a korábbi radiokarbonos kormeghatározási kutatásokkal, a szerzők szerint "tanulmányunk következtetéseinek megerősítéséhez további, a torinói lepelszövetből vett minták pontosabb és szisztematikusabb röntgenvizsgálata kötelező lenne".

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.