Fürdeni lehet a Szaharában, tavak alakultak ki - Videó

vihar
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 16. 14:00
Több mint egy évnyi eső esett két nap alatt Marokkó délkeleti részén, feltöltve az évtizedek óta száraz tavakat. Most fürdeni lehet a Szaharában, de ennek is a klímaváltozás az oka.
Most fürdeni lehet a Szaharában Forrás: Shutterstock/TAGHLAOUIFOTOS

Fürdeni lehet a Szaharában, tavak alakultak ki, mert annyi eső esett

Drámai képek és videók születtek az elmúlt fél évszázad első áradásairól a Szaharában.
Az ország meteorológiai hivatalának illetékesei október elején közölték, hogy a szeptemberben két napon át lehullott csapadék Délkelet- Marokkó több részén meghaladta az éves átlagot, és árvizet okozott. Tagounite faluban, a fővárostól, Rabattól körülbelül 450 km-re délre, több mint 100 mm-t rögzítettek 24 óra alatt.

A NASA műhold felvételei azt mutatták, hogy az Iriqui-tó, a Zagora és Tata közötti tómeder, amely 50 éve száraz volt, feltöltődik.
„Harminc-ötven év telt el azóta, hogy ilyen rövid idő alatt ennyi eső esett" - mondta Houssine Youabeb, a marokkói meteorológiai ügynökség illetékese az Associated Pressnek.

A klímaváltozás a felelős az esőzésekért

Az ilyen esőzések, amelyeket a meteorológusok extratrópusi viharnak neveznek, megváltoztathatják a térség időjárási viszonyait a következő hónapokban és években. Mivel a levegő több nedvességet tartalmaz, elősegíti a párolgást és több vihart provokál, mondta Youabeb.

A múlt hónapban a marokkói áradások 18 ember halálát okozták, a hatás azokra a régiókra terjedt ki, amelyeket tavaly földrengés sújtott. Szeptember folyamán rekordarányú újratöltésről is érkeztek jelentések a délkeleti régióban a duzzasztott tározókról – írja a The Guardian.

A globális felmelegedés árvizeket és viharokat okoz

A Szahara, amely 9,4 négyzetkilométeres területével a világ legnagyobb forró sivatagja, több tucat országon át húzódik Észak-, Közép- és Nyugat-Afrikában. Az ismétlődő aszályok számos országban problémát jelentenek, mivel a globális felmelegedés miatt egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási események. Ez ahhoz vezetett, hogy a tudósok azt jósolják, hogy a jövőben hasonló viharok fordulhatnak elő a Szaharában.

Celeste Saulo, a Meteorológiai Világszervezet főtitkára hétfőn egy újságíróknak azt mondta, hogy a víz körforgása világszerte egyre gyakrabban változik.

– mondta.

Nézd meg, hogy fest a Szahara most:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.