Hová menjünk síelni? - Bajban vannak a síparadicsomok a klímaváltozás miatt

télisport
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 13. 13:17
Hová menjünk síelni? Tesszük fel a könnyűnek tűnő, mégis egyre nehezebb kérdést, ugyanis az évtizedek óta sikerrel működő síparadicsomok komoly bajban vannak a klímaváltozás miatt. Sokan bezárnak, míg mások élnek a technikai újításokkal és a hóágyúkkal.
Hová menjünk síelni? A legtöbben a hóbiztos terepeket keresik - illusztráció Forrás: Shutterstock/Gorillaimages

Hová menjünk síelni? - Bajban vannak a síparadicsomok a klímaváltozás miatt

A közép-svédországi Västeråsban az ablaka előtt Thomas Ohlander azon töpreng, hogy vajon mikor indulhat a téli szezon szabadtéri kalandvállalkozása, a Do The Nort. „Az utazás megtervezéséhez biztosnak kell lennünk a havazásban, és ez a kezdési dátum őrült sebességgel halad visszafelé."
Ohlander helyi korcsolyázó klubja minden évben rögzíti az első dátumot, amikor tagjainak sikerült kijutniuk a befagyott tavakra. 1988-ban ez a dátum november 4-e volt; idén december 4-e az előrejelzés.

Európa- szerte megkondulnak a vészharangok a téli havas sportok helyzetével és a jövővel kapcsolatos félelmek miatt.

Franciaországban az Alpe du Grand Serre és Grand Puy síterepek bejelentették, hogy nem nyitnak ki a következő téli szezonban.

Az Alpe du Grand Serre bezárását a pénzhiánnyal és a hószezon zsugorodásával magyarázták, mert képtelen egész éves célponttá válni. A Grand Puy leállítja a lejtőit a rendszeres havazás hiánya miatt, ami a látogatók számának csökkenéséhez és éves veszteséghez vezet, ami több százezer euró a helyi városháza szerint.

Zermattba a világ minden tájáról érkeznek síelők, de ki tudja meddig lesz hó - illusztráció Forrás: Cultura Creative via AFP/Lost Horizon Images

Olvadnak a gleccserek és a hó a sípályákon

A hanyatlás mintája mára jól bevált: a hóvonalak és a gleccserek visszavonulásával az alacsonyabb szinten fekvő üdülőhelyek nehéz gazdasági döntések meghozatalára kényszerülnek. A spanyol Sierra Guadarramában a buldózerek az 1940-es évek végén megnyílt Club Alpino-ba költöztek be, és ma már rendszeresen hómentesek.

A helyzet világszerte megismétlődik: egy közelmúltbeli tanulmány becslése szerint a téli olimpiának otthont adó 21 helyszín közül csak egy volt képes megbirkózni vele (Sapporo). Peking 2022-ben teljesen mesterséges havon rendezett olimpiát. Johan Eliasch, a Nemzetközi Sí- és Snowboard Szövetség elnökének értékelése szerint a síipar egzisztenciális válsággal néz szembe.

Richard Sinclair, a Sno, Nagy-Britannia egyik legnagyobb síüdülő szolgáltatójának vezérigazgatója egyetért, és úgy látja, hogy a kisebb, alacsonyabban fekvő üdülőhelyek sebezhetősége hatással van az ügyfelekre.

Sinclair aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az 1980-as években elkezdődött sídemokratizálódási folyamat most megfordítható. „Nem akarom, hogy a síelés ismét a gazdagok hobbijává váljon. A szén-dioxid-mentesítésnek és a fenntarthatóságnak kell lennie a továbblépésnek."

A technikai vívmányok segíthetnek a sípályákon

Egyes elemzők szerint van remény. Karl-Christoph Schrahe német télisport-tanácsadó rámutat az olyan közelmúltbeli újításokra, mint a hókészítő gépek használata az elveszett hó visszanyerésére és még elektromos áram előállítására is. A hóágyút tápláló csövekben a víz áramlását turbinává alakítják.

A hóágyú az egyik megoldás a síelés problémájára Forrás: Shutterstock/Jason Finn

A megoldás: hóágyúk és megújuló energiaforrások

A hóágyúk ma már az összes nagy európai üdülőhely jellemzői, és az egyetlen módja annak, hogy egyes alacsonyabb magasságú helyek fennmaradjanak. Schrahe egy tanulmányon dolgozott a német Sauerland síterületen. 843 méteres maximális magasságával ez egy összeomlás szélén álló síterep. Ehelyett virágzik.

A főként helyi és holland síelőket kiszolgáló Sauerland több mint félmillió köbméter vizet használ fel létrehozására. Míg ez a mesterséges hó az éghajlati negatívumnak tekinthető, Schrahe egy nagyobb képre mutat rá.

Az egyik szálláson, Schneewittchenben, a hógépek hője segít felmelegíteni az épületet. Más kunyhókban nap- és vízerőműveket telepítettek – írja a The Guardian.

Ha először mész síelni, nem árt, ha tisztában vagy az alapokkal:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.