Pozsony csodái - Ezért érdemes elutazni a szlovák fővárosba

Pozsony
PUBLIKÁLÁS: 2024. augusztus 04. 08:00

A szlovák fővárosba nem csak a diós kifliért, a vicces köztéri szobrokért vagy az óváros történelmi nevezetességeiért érdemes elutazni. Pozsony éjjelente úgy lüktet, mintha az ország verőerére tettük volna a kezünket.

Érdemes elutazni a szlovák fővárosba, Pozsonyba egy egynapos kirándulásra Forrás: Shutterstock/ ecstk22

Csupán két és fél óra vonattal Budapestről, majd negyedóra séta a pályaudvartól a városközpontba, és már rendelheted is az első pohár csapolt sört. Ha először jársz itt, kezdd az utad a várban! Innen az egész várost beláthatod. Rögtön szembetűnik, hogy a Duna egyik oldalán az óváros, a másik oldalán a modern Pozsony fekszik. Akármikor a városba jött Mária Terézia, a várban lakott, a régi pompát ma az épület barokk kertje is jól szemlélteti.

Pozsony - Tűz és víz

A vártól a zegzugos, szűk utcákon lejuthatunk egészen a Szent Márton-dómig, ahol tizenegy Habsburg-házi magyar uralkodót, valamint nyolc magyar királynét koronáztak meg. Nem véletlen, hogy tornyát nem kereszt, hanem a magyar korona mása díszíti. Innen indult aztán a koronázási menet (figyeljd a járdába, macskakövekbe rejtett réz koronajeleket, mutatják az útvonalat!), majd áthaladt Pozsony leghidegebb utcáján, ahol még akkor is van hó, ha máshol már mindenhol elolvadt.

A koronázási szertartás kísérőrendezvénye gyakran tűzijáték volt, de Miksa beiktatásakor szeles idő kerekedett, a fél város leégett. Akkor a király elrendelte, hogy legyen egy hatalmas szökőkút a központban, ami tűz esetén vizet szolgáltat – a főtéren ezt csodálhatja meg.

A filmesek is kedvelik a szlovák fővárost

Bár a legtöbb házat már szépen felújították, ahogy haladunk a Mihály-kapu felé, akad egy-két romos is. Ezt használták ki például akkor, amikor itt forgatták a Szarajevó című film egyes jeleneteit, vagy George Clooneynak volt szüksége különleges hangulatra a Peacemaker című alkotáshoz.

Persze a filmesek biztos nem tudták, hogy a boltíves kapuk azért ilyen szélesek, mert régen szempont volt, hogy beférjen a szőlőt hozó szekér, vagy hogy azért csúfolták a Klarissza templom melletti sarkot „disznónak", mert a szél mindig ide fújta össze a piszkot. Egyébként az apácarend feloszlatása után a klastromot iskolának rendezték be, itt tanult Bartók Béla is.

Pozsonyban újjáélhetjük a történelmi pillanatokat Forrás: JKPhotography.sk/Jano Karaffa

A legjobb szelfipontok Pozsonyban

Ezután folytathatod a sétát a Mihály-kapu felé, amerre a koronázási menet is menne. A város erődítményének négy kapuja közül ez az egyetlen maradt fenn az óvárosban. A tornyot a 14. század végén építették, ma múzeum és júniustól szeptemberig fotópont működik itt, ahol akár királynak és királynőnek is beöltözhetsz.

De ha csak egy napra érkezel, keresd meg inkább a város leghíresebb férfijait!

Az egyik a főtéren (Hlavné námestie) egy padnak támaszkodik: ő Napóleon katonája. A híres császár 24 ágyújával hiába akarta bevenni a várost, a Városháza még mindig őriz egy francia ágyúgolyót a falában. A másik férfi, aki mellé minden nő szívesen leereszkedik, Čumil. A csatornamunkás talán épp a szoknyák alá akart bekukkantani a Panská és a Rybárska brána utcák sarkán, legalábbis azt beszélik, hogy nem a munkát kerüli, hanem élvezi az életet és a perspektívát, amit alulról lehet csak látni. Nézz te is mindenfelé: fent, lent számos érdekességet talál majd!

Ha maradsz éjszakára, ne feküdj le korán, a város ilyenkor éli második életét, számos bár, étterem vár, hogy betérj.

Érdemes lesz betérni a helyi éttermekbe és bárokba a speciális finomságokért Forrás: Travelo / Készítette: Cérna Lenke

Csel az éjszakában

Búvár Kund története mindenkinek ismerős lehet. Amikor III. Henrik német-római császár 1051-ben megtámadta Pozsonyt, a bátor Zotmund, I. András magyar király hűséges alattvalója az éj leple alatt kilopakodott a várból, egy nádszálon keresztül lélegezve a víz alá merült, és megfúrta a császári hajók fenekét. A készletek nélkül maradt németeknek pedig fel kellett adniuk a város ostromát.

A pozsonyi kifli

Az igazi pozsonyi kifliben bőséges a töltelék, a fele tészta, a másik fele pedig dió vagy mák. Így ugyan nehezebb formázni, de nem is lehet elfelejteni az ízét! S honnan tudjuk, mi van benne? A C alakú patkó a diós, az U alakú pedig a mákos. Schwappach Ágoston pékmesternek maga Otto von Bismarck német kancellár is köszönetet mondott a finomságért, és a péknek köszönhető, hogy védett termékké nyilvánították a süteményt.

Pozsony belvárosát vonatról is megcsodálhatod Forrás: Travelo / Készítette: Cérna Lenke

Magasba tör

Hogyan lett Pozsony kilátója egy igazán őrült hely? A várostervezők a szlovák nemzeti felkelés (1944. augusztus 29. és október 27. között zajlott) hídjára szerettek volna valami nem mindennapit építeni, és az öt terv közül a lakosság végül az UFO-t szavazta meg 1967-ben.

A különleges, hídon álló építmény egy kör alakú étterem és kilátó, ami azóta is felkapott helye Szlovákia fővárosának. Sok híresség megfordult már itt, kedvelt partihelyszín. Az éttermi rész 85 méter, a kilátó pedig 95 méter magasan áll a levegőben, a lift az épület lábaiban suhan felfelé.

Nézd meg kedvcsináló gyanánt Pozsony látnivalóit videón is!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.