Selmecbánya: Egy kisvárosnyi Prága két órányira Budapesttől

PUBLIKÁLÁS: 2024. július 07. 08:00
Ahogy végigsétálunk a szlovák műemlékvároska, Selmecbánya kikövezett utcáin, felpillantva évszázados tornyaira, házaira az az érzésünk támadhat, mintha a cseh fővárost, Prágát kaptuk volna ajándékba egy kicsit kisebb verzióban, de hasonló történelmi múlttal és esztétikai gazdagsággal. És még csak nem is kell 8 órát vonatoznunk érte, hiszen olyan távolságra fekszik Budapesttől, mint Eger. A középkori-barokk ékszerdoboznak komoly rajongótábora van már hazánkban. Tarts velünk, mindjárt megérted, hogy miért!

A szlovákiai Selmeci-hegység 1000 méteres hegyei között bújik meg Banská Štiavnica, azaz Selmecbánya. A mindössze tízezres lélekszámú Selmec teljes területe az UNESCO Világörökség része. Nagyszabású barokk lakóházait, palotáit egykor fazsindellyel fedték. A különleges tetők közül sok ma is látható, mivel az 1970-es évek óta folyamatosan hozzák rendbe a város egyedülálló épített örökségét.

Macskaköves utcácska évszázados épületekkel, akárcsak Prágában Forrás: Shutterstock/W_Adam

Selmecbánya ma is szembetűnő gazdagságát és sok évszázados fejlődését a nemesfémek bányászata alapozta meg, amely már a 12. századra visszanyúlik.

Az arany mellett az ezüst játszotta a legnagyobb szerepet, ezért „Ezüstvárosnak" is nevezték.

A várost körülvevő zöld területeken sok foltos szalamandra él ma is. A monda szerint ezek vezették el a helyi lakosokat a gazdag arany- és ezüstlelő-helyekhez. Szeptemberben ünnepségeket is rendeznek a tiszteletükre Szalamander néven, sőt, a városhoz közeli síközpontot is róluk keresztelték el.

Részletgazdag dombormű mesél a város történelméről és mondáiról a Városháza aljában Forrás: Shutterstock/Maran Garai

A 18-19. században a Habsburg Birodalom legfontosabb nemesfém bányaközpontjává fejlődött Selmec. 70 év alatt 490 tonna ezüstöt és 11 tonna aranyat termeltek ki tárnáiból. Közben a bányászati oktatás fellegvárává nőtte ki magát, sőt az 1800-ban alapított erdészakadémia is virágzó egyetemvárossá tette a települést, amely a 18. század végén 23 ezer lakossal már a Magyar Királyság harmadik legnagyobb városának számított.

A 19. század végéig, amikor is a bányászat hanyatlani kezdett, rengeteg ma is álló épületet húztak fel a városban, amelyek bepillantást engednek a Mária Terézia és az Osztrák-Magyar Monarchia idején aranykorát élő város múltjába. Központjában 360 védett műemlék található nagyon értékes történelmi és kulturális együttest alkotva a Selmeci-hegység festői szépségű ölelésében.

Színes barokk házak a városközpontban Forrás: Shutterstock/Adwo

Településszerkezete is igazi különlegesség. Mivel óvárosa egy egykori vulkán kürtőjének meredek és szűk völgyébe épült, terjeszkedése eléggé korlátozott volt, ezért a villákkal és nemesi házakkal teleépült macskaköves városmag meglehetősen kicsi.

Az évszázadok során azonban teraszosan tovább terjeszkedtek az utcák, és lépcsősorokkal összekötve felkacskaringóztak a hegyre.

Selmecbánya csodás természeti környezetben Forrás: Shutterstock/VideoFly studio

Így a belvárostól alig 100 métert felfelé kaptatva már egy "külvárosi", de leginkább falusias környezetben találjuk magunkat régi parasztházak, Kádár-kockák és takaros kis kertek társaságában.

És most következzen néhány meghatározó helyszín, amely fontos eleme egy selmeci sétának!

1. Óvár (Starý Zámok)

Selmecbánya egyik fő látványossága, a központi fekvésű Óvár eredetileg román stílusú bazilikaként épült, majd később gótikus, barokk és reneszánsz jegyeket is kapott. A legnagyobb változáson a török időkben esett át, amikor is várrá alakították. Falai között most több izgalmas kiállítás, például egy pipagyűjtemény is megtekinthető, és a bástyákról fantasztikus kilátás nyílik a környékre.

Az Óvár robusztus, középkori falai Forrás: Shutterstock/Sergiy Palamarchuk

2. Bányamúzeum

Talán nem meglepő, hogy a város egyik első számú látnivalója az 1974-ben alapított Szlovák Bányamúzeum. Felszíni részében épületeket és berendezéseket ismerhetsz meg, míg a föld alatt a bányászok mindennapjairól, eszközeiről és szerszámairól tudhatsz meg többet.

Úton a Bertalan tárna felé a múzeumtól kölcsönzött bányászöltözetben Forrás: Shutterstock/Lubos K

A múzeum legizgalmasabb pontja a Bertalan aknába való lejutás. Ehhez bányászköpenyt és sisakot ölthetnek a látogatók, és egy eredeti bányászlámpást is kapnak a kezükbe. A tárna látogatására érdemes zárt cipővel és meleg ruházattal készülni.

3. Újvár, vagyis Leányvár (Novy Zámok)

Az Újvár, más néven Leányvár a 16. században egy dombra épült a törökök ellen. A négy sarokbástyás épület több funkciót is betöltött, annak köszönhetően, hogy stratégiailag kiváló helyen emelték. Falai között látogatható egy kiállítás, amely főleg a török időkből származó leleteket, illetve fegyvereket mutat be.

Az Újvár talán őszi környezetben a legcsodálatosabb Forrás: Shutterstock/Viliam.M

4. Szentháromság tér (Námestie svätej Trojice)

A város leggyakrabban fényképezett terét a 16. század elején alakították ki ódon magánházakkal és középületekkel.

Közepén a gyönyörű Szentháromság-oszlopot a 18. században állították köszönetként Istennek, miután a makacs pestisjárvány elült.

A tér legnagyobb épülete a Hellenbach-ház, amely eredetileg a bányabíróság épülete volt, később pedig a Bányászati Akadémia épületenként szolgált.

A Szentháromság tér középen az oszloppal Forrás: Shutterstock/milosk50

5. Szerelem Bank (Banka Lásky)

A Szerelem Bank egy világszerte egyedülálló múzeum. Célja kettős: megmenteni egy lenyűgöző 16. századi épületet az enyészettől, és megismertetni a világgal a bolygó leghosszabb szerelmes versét, a szlovákul íródott Marínát úgy, hogy közben az embereket is közelebb hozza egymáshoz. Ennek jegyében jött létre a nemzetközi nevén Love Bank, ahol a Marína soraival kitapétázott széfekben helyezhetik el az oda látogató párok szerelmük jelképét. Sajnos a múzeum tavaly egy tűzben komolyan megrongálódott, így felújítás miatt jelenleg zárva tart.

Forrás: Banká Lásky/Facebook

6. Városháza

A korábban egyemeletes épület mai alakját 1787–88-ban nyerte el, és tornyát is ekkor építették. Nevezetessége az óra, melynek mutatói fordítva jelzik az idő múlását: a kismutató jelzi a perceket, a nagy pedig az órákat. A monda szerint ennek az az oka, hogy a városon rendszeresen átutazó kereskedők nem voltak hajlandók hozzájárulni az óratorony építési költségeihez, így a selmeciek úgy döntöttek, kibabrálnak velük, hogy ne tudják leolvasni a pontos időt az óráról...

Háttérben a Városháza kecses óratornya a szokatlan mutatókkal Forrás: Shutterstock/Karol Skalnicky

7. Selmecbánya Botanikus kert (Botanická záhrada Banská Štiavnica)

A nem túl nagy, de annál izgalmasabb botanikus kert a belvárosban fekszik és a régi Bányászati és Erdészeti Akadémia épületét veszi körül. Több mint 200 hazai és külföldi fafaj található benne, ezek közül a legjelentősebb a libanoni cédrus és a látogatók körében rendkívül kedvelt mamutfenyők. Az ingyenesen látogatható kertben a fák mellett az említett felsőoktatási történelmi épületek is megcsodálhatók.

Pompás kovácsoltvas kapunk léphetünk be a Botanikus Kertbe Forrás: Shutterstock/Sergiy Palamarchuk

8. Klopačka Teázó

A Klopačka egy ipari műemlék, amely 1861-ben épült, és a belváros felett elhelyezkedő utcából "néz le" az ősi városmagra. A szó jelentése: "kopogtató". Az épület tornyából ugyanis a bányászok fakalapácsos kopogtatással jelezték a napi műszak kezdetét a bányaváros lakói számára. Ezt a hangjelzést bányásztemetések kísérőjeként is használták. A Klopačka épületében ma egy nagyon népszerű teaház működik, a Čajovňa Klopačka Banská Štiavnica. Nyáron a terasza vonzó a gyönyörű kilátásnak köszönhetően, télen pedig kuckós, meleg, bohém belső kialakítása hívogatja az embert a vastag falak közé, no meg a jobbnál jobb fűszeres, tejes teák.

A Klopačka Teázó a fatornyos ipari műemlékben Forrás: Čajovňa Klopačka Banská Štiavnica/Facebook

9. Divná pani Kávézó és Teázó

A Divná pani is egy fogalom a selmecbányai vendéglátásban. Ódon falak között alakították ki ezt is, és a '70-es '80-as években még bank működött elegáns, átriumos belső tereiben. A vintage stílusban, gazdag dekorációval berendezett, a régi nagypolgári nappalik miliőjére hajazó helyiségek bármelyikében örömmel kortyolja el az ember a forró csokiját vagy a limonádéját télen vagy nyáron. Az épület belsejében egy egészen pici kerthelyiséget is kialakítottak, ez a Divná pani-törzsvendégek igazi favoritja.

Gyönyörű üvegtető az átriumos kávézóban Forrás: Čajovňa Divná pani/Facebook

10. Kálvária

A város szembeötlő látványossága az azzal szembeni hegyre épült 23 részes barokk Kálvária. Túlzás nélkül Európa egyik legcsodálatosabb szakrális építménye a műfajban. Elrendezésében és kialakításában szakítottak a bevett módokkal, így egy igazán egyedi és magas színvonalú művészi alkotás született 1751-ben. Az épületek valósággal megkoronázzák az őket körülvevő természeti környezetet. A Kálváriától gyönyörű kilátás nyílik Selmecbányára, láthatók a város nevezetességei is.

Kelő Hold a palotának is beillő kálváriatemplom fölött Forrás: Shutterstock/Kluciar Ivan

+1 Tajch Velká Vodárenská

A Tajch Velká Vodárenská egy aprócska bányató, amely Selmecbánya fölött fekszik, a Szentháromság-tértől alig 20 percnyi sétatávolságra. A zöld turistajelzésen haladva, a felső utcák kedves kertjeit és házait is magunk mögött hagyva érjük el a tisztást, ahol Szlovákia parányi, ám egyik legszebb tava fogad tele halakkal. Különleges, olykor egészen türkizkéknek tetsző színe teszi egyedülállóvá. A kirándulók egyik kedvenc célpontja a térségben.

Kék és zöld a legszebb kombinációban Selmecbánya fölött Forrás: Shutterstock/kovop

A Budapesttől 150 km-re található Selmecbánya autóval könnyen megközelíthető az M2-es autópályán Vácig, onnan pedig az E77-es európai gyorsforgalmi úton haladhatsz végig a városig.

Címlapkép: A Kálvária a várossal szemben. Shutterstock/Zedspider

(Forrás: Travelo, wikipedia, Trekhunt, visitlovebank.com, goslovakia.sk, slovakia.travel, felvidek.ma)



Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.