Több száz lépcső vezet a szikla tetejére a világ egyik legszebb kilátásáért

Kolumbia
PUBLIKÁLÁS: 2024. március 13. 07:03
Bár többféle adat is felmerül, hogy pontosan hány lépcsőfok vezet fel a lenyűgöző Piedra del Peñol vagy Peñón de Guatapénak is nevezett meredek szikla oldalán, a legtöbb forrás 650-et említ. A hatalmas monolit a kolumbiai Antioquia megye területén található, és igencsak kedvelt turisztikai célpont. Aki veszi a fáradtságot és megmássza a tekintélyes mennyiségű lépcsőfokot, egész Kolumbia legszebb kilátását, sőt, sokak szerint a világ egyik legcsodálatosabb panorámáját kapja cserébe.
A meredek szikla a turisták kedvenc célpontja Forrás: Juan Gómez/Wikipedia

Fel, egészen a tetejére!

A 2135 méteres tengerszint feletti magasságban található természeti csoda tökéletes kilátópont a Guatapé-tóra és erre a gyönyörű régióra. A szikla megmászásáért a 18 USD-ba kerülő (kb. 6500 forint) belépőt a legtöbb turista boldogan fizeti ki, hiszen nem túl sok ilyen természeti csoda létezik a Földön. A lépcsősorok úgy illeszkednek egymáshoz mint egy cipzár, amely mintha a sziklán lévő óriási repedést hivatott volna összetartani. Vagy mint egy sebet összetartó varrat.

A lépcsők kicsit elrettentőek, de biztonságosak is Forrás: Yexx/Wikipedia

Bár a nagyjából 650 lépcső félelmetes számnak tűnhet, ráadásul szűkek a lépcsőfokok, az út mindössze nagyjából 10-15 percig tart a 200 méter magas szikla tetejére. Sok gyerek és idősebb turista is nekivág a csúcsnak, így se a magasság, se a lépcsők ne riasszanak el senkit az élménytől!

Pár száz lépcsőfok, de megéri a fáradtságot Forrás:Torben Knauer/Shutterstock

Mert a kilátás sokak szerint annyira lehengerlő, hogy szinte nem is evilági, de kétségtelenül Kolumbia legszebb kilátópontjai között kell lennie. Ameddig a szem ellát, apró szigetek százai láthatók szétszórva a tó mélykék vizében. A kilátótoronyból az egyik oldalon lenézhettünk a modern El Peñol városára, a másikról pedig a régi stílusú Guatape városát láthatjuk. No meg kajakosokat és a jet-skiseket, miközben átsuhannak a tavon.

Ilyen látványban lehet része annak, aki feljut a sziklára Forrás: Carina Furlanetto/Shutterstock

Aki felér a tetejére, biztosan nem fog éhen vagy szomjan halni, mert étel-, ital- és ajándékárusok bódéi is várják a látogatókat.

A tóba süllyesztett város

A szikla természetes képződmény, a tó azonban ember alkotta látványosság. Egy nemzeti vízenergia-projekt része, amely több mint 35%-át biztosítja Kolumbia áramellátásának. Az itt termelt villamos energiát a szomszédos országoknak, például Venezuelának is eladják.

A szikla markánsan kiemelkedik a "földöntúli" tájból Forrás: Gabriel Illescas/Wikipedia

El Peñol település, amit a szikla tetejéről nézünk, valóban egy új város, mert a régi El Peñol víz alá került. A víztározó létesítése miatt lakosok tízezreit kellett áttelepíteni az új városba. A tóban most egy hatalmas kereszt áll ki a vízből, amely azt a helyet jelöli, ahol az óváros víz alá merült.

Egykor itt El Peñol régi városa állt, amit beáldoztak a vízenergia-projekt érdekében Forrás: David Carlson/Wikipedia

Két város harcol a szikláért

A híres szikla El Peñol és Guatapé közelében fekszik. Hogy valóban mely településhez tartozik a látványosság, ez bizony többször is heves vitát váltott ki a két település között. A guatapéiak, végül úgy döntöttek, hogy mindenki számára nyilvánvalóvá teszik, hogy a szikla az övék, így 1988-ban hatalmas betűkkel el is kezdték felfesteni az oldalára a község nevét, ám csak a G-ig és az U betű bal oldali, függőleges száráig jutottak.

Nem hagyták a guatepéieknek, hogy ráírják a településük nevét Forrás: Javadumper/Wikipedia

Azért kellett leállítani a munkákat, mert az El Peñoliak felhívták a figyelmet egy 1973-as törvényre, amely szerint tilos a természeti turisztikai látványosságokat befesteni. A Luis Villegas és Antonio Quintero által mintegy 30 napon át készített betűk ma is láthatók a sziklán.[

A megkezdett felirat egészen messziről is látszik Forrás: Daniel Di Palm/Wikipedia

A spanyolok megérkezése előtt az indiánok szent helye volt a szikla, később pedig egy olyan legenda is elterjedt róla, hogy az ördög egyszer el akarta vinni a helyéről. A történet ennek tulajdonítja a szikla nyugati lábánál található nagy repedést.

1954-ben Alfonso Montoya helyi plébános azzal a jelmondattal, hogy „a varangyok nem másznak fel a kövekre", versenyt indított annak érdekében, hogy valaki elsőként felmásszon a szikla tetejére. Ez végül 1954. július 16-án sikerült mindjárt 3 próbálkozónak is: Luis Eduardo Villegasnak, Ramón Díaznak és Pedro Nel Ramíreznek.

Így jutunk ide el

Medellín Kolumbia második legnépesebb városa, amit sok turista keres fel. A városban több Medellín és Guatapé közötti egynapos kirándulást hirdetnek, amelyek magukban foglalják a sziklára való túrázást is.

Medellín éjszakai látképe Forrás: JIMENA MARTIINEZ/Wikipeda

Persze egyénileg is megszervezhető a túra, mert Medellínből Guatapéba eljutni hihetetlenül egyszerű. Mindössze annyit kell tenni, hogy az illető kisétál a Caribe buszpályaudvarra, ahova a medellíni metróval vagy taxival lehet eljutni. Miután az utazó megérkezik a buszpályaudvarra, pár dollálért vásárolhat jegyet, amely közvetlenül Guatapéba vagy El Peñolba viszi.

Guatapé színes házai Forrás: Shutterstock/Mehdi33300

Aki úgy dönt, hogy Guatapéban száll meg, nyüzsgő óváros várja, ahol rengeteg kalandos tevékenység, illetve hostel közül választhat. A guatapéi épületek falai színesek, sok házon 3D-s festmények is láthatók. Minden épület egy műalkotás, ezért a városban barangolás úgy tűnhet, mintha egy művészeti galériában sétálgatnánk.

(Forrás: journeyera.com, wikipedia)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.