Az egyiptomi Turisztikai és Régiségek Minisztériuma által közzétett közleményből kiderült, hogy az ásatást az elsüllyedt ókori Thonisz-Héraklion városában végezték, amely körülbelül hét kilométerre fekszik Egyiptom északi partjától.
Az Ámon-szentély maradványai masszív kőtömbökből állnak, amelyekről azt feltételezik, hogy egy természeti katasztrófa során omlottak össze, az időszámítás előtti 2. század közepén. A templom kincsei között a régészek rituális ezüsttárgyakra, arany ékszerekre, és alabástrom tárolóedényekre bukkantak, amelyek Görögországból származhatnak.
Iszlám Szelim, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsa (SCA) és a Víz alatti Régészeti Osztály vezetője kiemelte, hogy rituális ezüsttárgyak felfedezése azért is ritka, mivel az ezüst rendkívül értékes volt az ókori egyiptomiak számára, és ezek a leletek betekintést nyújtanak az elsüllyedt város egykori lakóinak életébe, szokásaiba.
A helyszínen Aphrodité szentélye is előkerült, ami arra utal, hogy a környékre görögök is beköltöztek, akik gyakorolhatták vallásukat. A lelőhelyen görög fegyvereket is felfedeztek, ezek zsoldosoktól származhatnak. Mostafa Waziri, az SCA főtitkára megerősítette, hogy a szentélyben bronz és kerámia műtárgyakra is bukkantak.
Thonisz-Héraklion évszázadokon át Egyiptom legnagyobb kikötője volt egészen Alexandria időszámítás előtt 331-ben történt megalapításáig. A város a földrengéseket követően került víz alá, az eseményeket cunamik is kísérték, de az elsüllyedéshez a tengerszint emelkedése is hozzájárult.
A város felfedezését az Európai Víz Alatti Régészeti Intézet (IEASM) jelentette be, amelynek elnöke, Franck Goddio 2000 óta dolgozik a helyszínen, ahol eddig körülbelül 64 hajót, 700 horgonyt, aranyérméket, szobrokat, és templomok maradványait tárták fel. A legjelentősebb maradvány eddig egy Ámon-Gereb tiszteletére emelt templom volt.
Forrás: Egyiptian Streets, The National News
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.