A szőrös csiga a legújabb felfedezés

felfedezés
PUBLIKÁLÁS: 2022. október 26. 11:02

Már elképzelni is bizarr egy kicsit. Milyen lehetett a szőrös csiga? Sajnos nem pont olyan, mint amilyenre a legtöbben elsőre gondolunk. A 99 millió éves burmai borostyánban megtalált szárazföldi csigafaj házának a peremén találhatók a rövid, sörteszerű szőrszálak, ami vélhetően evolúciós előnyhöz juttatta a puhatestűt - közölte a frankfurti Senckenberg Kutatóintézet és Természettudományi Múzeum.

Egy borostyában ragadt csiga fosszíliája a Kréta-korból (részlet és illusztráció) Forrás: © Adrienne Jochum / Senckenberg Forschungsinstitut und Natrumuseen

A csigakövületet egy krétakori borostyánbányában fedezték fel. A burmai borostyánban a Tarebia granifera családba tartozó csigák összesen nyolc faját azonosították eddig. Az újonnan leírt csigafaj héján lévő finom szőrszálak mindössze 150-200 mikrométeresek (0,15-0,20 milliméter).

Nem szokatlan egyébként, hogy a megkövült, szárazföldi csigák házát bordák, szőrszálak, csomók vagy redők díszítik, ezek azonban bonyolult kialakításúak és rendszerint valamilyen meghatározott célt szolgálnak.

A szőrszálak segíthetnek az állatnak például könnyebben megkapaszkodni egy növény szárán vagy levelén. Az is meglehet, hogy gondoskodtak a csiga hőszabályozásáról vagy védték a csigaházat a szétbomlástól a trópusi erdők nagyon savanyú talajában és az avarban. A sörték álcaként is szolgálhattak vagy közvetlen támadástól védhették a csigát. A tudósok azt sem zárják ki, hogy a szőrszálak előnyt jelentettek a nemi szelekciónál.

Forrás: MTI / Spektrum.de

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.