Bajba jutott, hátúszó nélküli hosszúszárnyú bálnát láttak az Antarktiszon

hátúszó nélkül
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 17. 17:35

A fiatal hosszúszárnyú bálnát az Antarktiszi-félsziget nyugati oldalánál, a Trinity-sziget közelében vették észre a kutatók, amikor a Crystal Endeavor hajóval térképezték fel a tájat – írja az MTI a The Guardian online cikke szerint.

A kolumbiai antarktiszi kutatóprogram tudósai, Logan Pallin és Natalia Botero-Acosta megközelítették az állatot, hogy bőrmintát vegyenek tőle, meghatározzák az eredetét, a nemét, a kortizolszintjét és az étrendjét. Ekkor vették észre, hogy az emlős hátúszója hiányzik, és halászhálót, illetve bójákat vonszol magával, melyek összevagdosták a bőrét. Becslésük szerint a bálna 18 hónapos, valószínűleg először indult vándorútjára egyedül, és a dél-amerikai partok mentén kilométerek ezrein át cipelte magával a halászholmit.

Bár látszott, hogy küszködve úszik, és már nem fog sokáig élni, nem tudtak rajta segíteni.

A hálót és a bójákat csak szakképzett személyzet tudja úgy leszedni az állatról, hogy közben se neki sem pedig az embernek ne essen baja. IIyen csoport és felszerelés pedig nem áll rendelkezésre a Déli-sarkvidéken. Miután a vadászat megtizedelte a számukat, lassan, nagyon lassan, a hosszúszárnyú bálnák populációja mégis gyarapodásnak indult. A klímaváltozás azonban hatással van a táplálékuk elhelyezkedésére, ezért a bálnák egyre gyakrabban kénytelenek olyan zónákon át vándorolni, ahol emberek halásznak. A tudósok arra hívták fel a figyelmet, hogy a halászok figyelmesebben helyezzék ki a hálóikat, ne rakják ki őket a bálnák szokásos útvonalaira.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.