Elsüllyedt városok: Shi Cheng, avagy Kína Atlantisza, amit az ember árasztott el

Elsüllyedt városok
PUBLIKÁLÁS: 2021. december 23. 13:33
Mélyen a Qiandao-tó nyugodt felszíne alatt, a kínai Zhejiang tartományban ősi város rejtélyes romjai pihennek. A mintegy 1300 éve alapított ősi város Shi Cheng egykor Kína egyik legerősebb városa volt. Amikor víz alá került, vele együtt elsüllyedt a Qing és a Ming-dinasztia történelme is.

Az ősi várost nem egy természeti katasztrófa, árvíz, vagy földrengés süllyesztette el, hanem maga az ember. A Qiandao-tó, a romok bölcsője 1959-ben emberi kezek által keletkezett, amikor a Wu Shi, vagyis az Öt Oroszlán hegy tövében lévő völgyet vízzel árasztotta el a kormány, hogy létrehozzon egy hatalmas víztározót és vízi erőművet. A kormányzati projekt miatt 290 000 ember kényszerült otthona elhagyására, mivel több mint 1300 települést és több tízezer hektárnyi mezőgazdasági területet elöntött a víz. S nem csak az embereknek kellett új otthont keresniük, de az elárasztáskor a hegy lábánál található völgyben két ősi város is a tóba merült.

Légifelvételek a Xin'an folyó vízierőművéről, amely a Qiandao-tó festői területén található Forrás: Imaginechina via AFP/Li Zhong/Li Zhong

A városok háborítatlanul feküdtek a tó fenekén, egészen a közelmúltban elkezdődött felfedezésükig. A város maradványai a mai napig kiváló állapotban vannak. A romok 26-40 méter mélységben pihennek, körülbelül fél négyzetkilométernyi területen. A város széles utcáin 265 boltív is található, rajtuk oroszlánok, sárkányok, főnixek és történelmi feliratok láthatók, melyek a város lakóinak hiedelmeit ábrázolják, és megmutatják, hogyan használták a templomokat a város fénykorában.

Csodálatos szigetvilág alakult ki, de ennek komoly ára volt Forrás: askarim/Shutteerstock

Mivel a város alámerítéséhez használt víz nem tartalmazott vegyszereket, és nem kedvezett a tengeri élőlények növekedésének, a boltívek és a szobrok épségben maradtak, habár a színek elhalványultak. A romok tulajdonképpen jobb állapotban vannak a víz alatt, mintha a szél, az eső, a nap pusztította volna őket. A búvárok a mai napig kutatják a város maradványait, és igyekeznek feltérképezni és dokumentálni. A szakértők szerint több évbe telik majd, mire a búvárok lassan bejárják a város minden területét. Az alábbi kisfilmben megismerhetik az ezer sziget tavának is hívott területet, és lemerülhetnek a tó mélyét elsőként feltáró búvárok egyikével, hogy megnézhessék, hogyan fest az elsüllyesztett történelmi város.

Kína egy ideig azt tervezte, hogy tengeralattjárós túrákat indít a városba, mert úgy gondolta, hogy nagyszerű ötlet, ha Shi Cheng városát megtekinthetné a nagyközönség. Szerencsére hamar rájöttek, hogy a felbecsülhetetlen értékű történelmi kincsek sokkal értékesebbek annál, semmint, hogy idegenforgalmi látványosságot csináljanak belőlük, és ezzel kárt tegyenk bennük. Amikor a Chinese National Geography közzétett néhány soha nem látott fényképet a romokról, rengeteg amatőr búvár érdeklődését felkeltette.

A búvárok csodájára jártak a víz alatti város szépségeinek Forrás: Nihaopaul/Wikipedia

A tartományi kormány azért, hogy megakadályozza az amatőr búvárok pusztításait, 2011 januárjában a városokat a Zhejiang tartomány védelme alatt álló történelmi emlékekké nyilvánította. A közelmúltban egy sanghaji székhelyű búvárcég, mely a feltárásokat végzi, azt tervezte, hogy egy hidat épít a tavon, ami növeli majd a környék idegenforgalmát, remélhetőleg anélkül, hogy a romokat érintené. A kínai tartomány végre olyan védelmi intézkedéseket tett, amelyek megakadályozzák „a keleti Atlantisznak" elnevezett város sérüléseit.

(Forrás: uwphotographyguide.com)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.