Port Royal, az elsüllyedt kalózváros titkai

Elsüllyedt városok
PUBLIKÁLÁS: 2021. december 15. 06:33
Amikor a világ leggonoszabb és legbűnösebb városának nevezett Port Royal Jamaicában elpusztult, sokan Isten bosszújának tartották, hogy a Föld kinyílt alatta, és a tenger elnyelte. Ma Port Royal egy álmos tengerparti település, egy része viszont ma is ott van, a tenger alatt.

A várost 1509-ben alapították és 1655-ig csak egy kis spanyol kereskedelmi kikötő volt egy védett öbölben. 1655-ben azonban Oliver Cromwell odaküldött egy angol flottát, hogy kereskedelmi bázist hozzon ott létre, és, hogy Angliától távol ellenőrizhetetlen bevételekre tegyen szert. Így született meg a féllegális kalózkikötő, kalózok, prostituáltak, bűnözök és rabszolgák tanyája.

Egy 1692 előtti kép Port Royalról Forrás: Old_Port_Royal_-_Project_Gutenberg_eText_19396/Wikipedia

A kalózok és rabszolgakereskedők itt szórták el a pénzük nagy részét italra, örömlányokra, itt intézték vitás ügyeiket késsel, karddal, vagy puszta kézzel. Törvény nem létezett, nem az igazság, az erő volt a bíró.

A nap, amikor a bűnös várost örökre elnyelte a víz

1692. június 7-én reggel hatalmas, 7,5-ös erősségű földrengés rázta meg a szigetet. A nagyrészt homokra épült város azonnal megsemmisült, az épületeket, utakat beszippantotta a föld. Helyükön gejzírek törtek elő, végül cunami sodorta a tengerbe mindazt, ami a városból még megmaradt. Mintegy 33 hektárnyi város tűnt el a víz alatt, az öt erődből négy megsemmisült vagy víz alá került, és 2000 ember halt meg.

Port Royal és Kingston kikötők diagramja Jamaica szigetén Forrás: Des Barres, Joseph F. W. (Joseph Frederick Wallet; Des Barres, Joseph F. W./Wikimedia Commons

Pedig abban az időben a Jamaica délkeleti partján található Port Royal kikötője a jamaicai angol élet központja volt. Boston után a második legnagyobb európai város volt az új világban. Abból a pénzből épült és gyarapodott, amit az angolok a rabszolgakereskedelemből, az ültetvényeken végzett rabszolgamunkából szereztek, és abból, amit a kalózok a spanyolok elleni fosztogató akcióikból a városban költöttek el. A helyzetre jellemző volt, hogy 1675-ben a hírhedt kalóz, Henry Morgan lett a város főkormányzója. Mindössze négy évvel a földrengés előtt halt meg, és a Palisadoes temetőben temették el.

Csak a búvárok láthatják a múltat

Ma a 17. századi város maradványainak nagy része 40 méterrel a víz felszíne alatt fekszik. Egészen az 1900-as évekig jöttek hírek az ott fürdőző turistáktól, a városról, amely még mindig látható a hullámok alatt, és a háztetők feletti lebegés kísérteties érzéséről. Az 1950-es évek óta búvárok kutatják és katalogizálják az elsüllyedt várost. 1969-ben Edwin Link felfedezte a leghíresebb műtárgyat: egy 1686-os zsebórát, amely pontosan 11:43-kor állt meg.

Búvárok kutatják az elsüllyedt várost Forrás: Jamaica National Heritage Trust/Facebook

A Texas Egyetem Tengerészeti Régészeti Programja és a Jamaica National Heritage Trust végzett víz alatti régészeti vizsgálatokat, amelyek 1990-ben fejeződtek be. Kutatásaik során a 17. századi élet ritkán látható leletei kerültek napvilágra. A katasztrófa természete miatt – amely sok épületet érintetlenül hagyott–, és a többé-kevésbé háborítatlanul megmaradt régészeti emlékek miatt Port Royalt Pompeiihez szokták hasonlítani. 1999-ben a Nemzeti Örökség részévé nyilvánították.

Sorra kerülnek elő a történelmi időkről mesélő leletek Forrás: Jamaica National Heritage Trust/Facebook

A Port Royal romterületén való merüléshez ma már a kormány külön engedélye szükséges, de az évek során előkerült tárgyak közül sok megtekinthető a Kingston-i Jamaicai Intézet Történeti és Néprajzi Múzeumában.

Port Royal napjainkban

A Port Royal büszke emberek közössége, akik hevesen védik magánéletüket, ugyanakkor melegen és barátságosan fogadják az érdeklődőket. A város közössége különösen összetartó - mindenhova el lehet jutni gyalog, és több generáció él együtt.

Port Royal partjai manapság, amelyhez közel, a tenger mélyén fekszik a város elsüllyedt része Forrás: Lieblingsbuerger/Shutterstock

A város talán legjobb tulajdonsága a kényelmes, laza temperamentum – gyerekek az utcákon, fiatal felnőttek csoportokba gyűlve lógnak, az idősebbek a verandán ülve nézik a világot. Egy komp Kingstonból naponta legalább kétszer átviszi az utazókat Port Royalba, ahol egy régi erőd, a Fort Charles maradványait, egy régi tengerészeti temetőt, és egy emlékművet is megnézhetnek, amely Jamaica első kókuszfájának állít emléket, amelyet 1863-ban ültettek.

A Fort Charles erőd várja a látogatókat Forrás: Rostasedlacek/Shutterstock

Ha erre járnak, feltétlenül térjenek be a 19. században épült McFarlane's Bárba, ami egy utcaszintű galéria, és szárnyas, zsalugáteres ablakaivall hívogatóan áll a turisták előtt is.

(Forrás: atlasobscura.com)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.