A kínai Pingtang megyei karsztvölgyben álló Ötszáz méteres nyitott gömb rádióteleszkóp (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope - FAST) a világ legnagyobb egytányéros rádióteleszkópja. Az eszköz ebben az évben már nem csak a kínai, hanem a külföldi tudósok előtt is nyitva áll, akik akár az idegen civilizációk kutatásának szándékával is érkezhetnek ide.
Az 500 méter széles távcső használatában érdekelt kutatók idén április 1-jétől nyújthatják be kérelmeiket a pekingi Nemzeti Csillagászati Megfigyelő Intézethez. Mivel a kereslet várhatóan óriási lesz, egy szakértői testület segít kiválasztani a legígéretesebb pályázókat, aki legkésőbb augusztusban kezdhetik el használni a létesítményeket – mondta Jiang Peng, a távcső főmérnöke. "Ebben az évben a teljes megfigyelési idő körülbelül 10 százalékát a tengerentúlról érkező kéréseknek szánjuk" – tette hozzá.
Kína ma az egyetlen olyan ország a világon, amely óriási távcsövet működtet, miután a puerto ricói Arecibo távcső tavaly év végén összeomlott a hurrikánok és a megfelelő karbantartás elmulasztása következtében.
A FAST teleszkóp rendkívüli méretével képes befogni azokat a jeleket, amelyeket más rádióteleszkópok nem – esetleg a földönkívüliek által generált rádióhullámokat is beleértve.
Kína már rámutatott, hogy a Naprendszerünk közelében van néhány bolygó, amelyeken talán lehetséges az élet – árulta el Li Di professzor, a helyszínen dolgozó vezető tudós. A kínai csapat olyan távoli idegen életformák felkutatását tervezi, amelyek a miénknél jóval fejlettebb technológiát alkalmazhatnak. Úgy vélik, hogy egy igazán fejlett civilizáció közvetlenül felhasználhatja a csillagrendszer vagy akár egy teljes galaxis energiáját, esetleg manipulálva a csillagok fényerejét is, hogy jeladóként használja őket a csillagközi utazáshoz. A távcső ellenőrzi az érdekes csillagokat és galaxisokat, miközben figyeli az exobolygók ezreinek jeleit – mondták Li és a munkatársai. Az alábbi videóban kívül-belül megnézhetik, mekkora is ez a távcső, aminek messze földről a csodájára járnak.
Egyelőre az még nem derült ki, hogy Kína a szolgáltatásért felszámol-e költségeket a külföldi tudósoknak, és ha igen, mennyit. Kína és a Nyugat közötti – különösen az Egyesült Államokkal közös –tudományos együttműködést az utóbbi években a felek közötti politikai feszültségek megzavarták, néhány kínai csillagász viszont reméli, hogy a FAST távcső a nemzetközi együttműködés új platformjává válhat. A FAST csapata már együttműködött a Breakthrough Listen nevű 100 millió dolláros projektben is, amelyet Jurij Milner izraeli-orosz vállalkozó indított az intelligens életformák felkutatása céljából – írja a South China Morining Post.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.