Részletes térkép készült az elveszett kontinensről

online
PUBLIKÁLÁS: 2020. június 26. 15:41

A Föld titokzatos nyolcadik kontinense a legtöbb hagyományos térképen nem szerepel, ennek pedig az a prózai oka, hogy a földrésznek csaknem 95%-a több kilométer mélyre süllyedt a Csendes-óceánban. Zélandia - vagy Te Riu-a-Māui, ahogyan azt az őslakos maorik hívják - egy 5 millió négyzetkilométer területű kontinens Ausztráliától keletre, a mai Új-Zéland alatt. A tudósok az 1990-es években fedezték fel a víz alatti földtömeget, majd 2017-ben megkapta a kontinensstátuszt - derül ki a Livescience cikkéből.

Új-Zéland, alatta Zélandiával Forrás: World Data Center for Geophysics & Marine Geology (Boulder, CO), National Geophysical Data Center, NOAA/commons.wikimedia.org

Nemrégiben a GNS Science, Új-Zéland földrajzi veszélyeket kutató szervezete kivételes részletességű, új térképekkel és interaktív eszközökkel dokumentálta az elveszett kontinens földrajzát. Mint Nick Mortimer, geológus és a térképek egyik szülőatyja elmondta, az adatok új kontextust nyújtanak az új-zélandi vulkánok, a lemezhatárok és az üledékes medencék helyzetének magyarázatához és megértéséhez."

Az új térképekről tájékozódhatunk az óceánfenék alakjáról (batimetria), valamint a kontinens tektonikus történetéről, illetve arról, hogyan formálta a földrészt a vulkanizmus és a lemezmozgás. A batimetrikus térképhez a Seabed2030 projekt szolgáltatta az adatokat, az a világméretű projekt, melynek célja az egész óceánfenék feltérképezése, méghozzá 2030-ig. A projektnek jelenleg körülbelül 20%-a van kész. A térképek ezen az oldalon láthatók.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.