Sisi, Beethoven és Fidelio – felejthetetlen programok várnak ránk Ausztriában

programok
PUBLIKÁLÁS: 2020. január 17. 08:47
A zene döntő szerepet játszik Ausztriában ebben az évben, rögtön két évfordulót is ünnepelnek majd az országban. Egészen változatos program népszerűsíti majd Bécset, Ludwig van Beethoven második otthonát, valamint a Salzburgi Ünnepi Játékok is a százéves születésnapját ünnepli. A kortárs művészet a stájerországi Grazban jut fontos szerephez, a fővárosban pedig a japán tradíció és a modern popkultúra találkozik egy nagyon elvont kiállításon. Mindeközben az alsó-ausztriai Schloss Niederweidenben Sisit ismerhetjük meg nőként és császárnéként.

Ahogy németországi programajánlónknál, úgy az osztráknál is Ludwig van Beethoven születésnapjának 250. jubileumával kezdjük a sort. A „Bécs 2020. A zene fővárosa" című programsorozattal a város azt a 35 éves időszakot és persze az ez idő alatt elkészült kompozíciókat ünnepli, amíg Beethoven itt élt és alkotott, és ezzel a világ egyik zenei fővárosává tette Bécset.

A Beethovenfriest, melyet Gustav Klimt készített az első Wiener Secession összművészeti kiállításra, szintén érdemes megnézni idén Forrás: Oesterreich Werbung / Gerhard Trumler

Az osztrák Beethoven 2020-as év legfontosabb eseményei közé tartozik az április 19-ig látható „Beethoven. Emberi birodalom és az istenek szikrája " című kiállítás, amit az Osztrák Nemzeti Könyvtár Állami Termében tekinthetnek meg. Ez mondjuk nem rossz párosítás, hiszen egy jeggyel két látnivalót is megnézhetnek.

A következő programra, amit szintén érdemes megfontolni, március 16. és 27. között kerül sor: a nemzetközileg elismert Oscar-díjas színész és rendező, Christoph Waltz rendezésében lesz látható a Fidelio a Theater an der Wien-ben. Beethoven egyetlen operáját márciusban hat előadás során is láthatja majd a közönség. A darab érdekessége, hogy 1805-ös premierje is pont ebben a színházban volt.

A „Beethoven moves" című kiállítást a Művészettörténeti Múzeum pompázatos termeiben nézhetik majd meg március 23. és szeptember 6. között. A tárlaton festmények, rajzok, szobrok, videók és performanszok teremtenek majd vizuális hidat a múlt és a jelen Beethovenje közé.

A Bécsben 1880-ban felavatott Beethoven-emlékmű lábánál az egyik putto a Fidelio opera férfimaszkját fogja a kezében, utalva ezzel a szerző egyetlen operájára Forrás: Buchhändler / Wikipedia.org / CC BY-SA 3.0

Visszatérve a zenéhez és a zeneszerző egyetlen operájához; a Bécsi Szimfonikus Zenekar is játszik majd részleteket a Fidelio-ból május 8-án a heldenplatz-i Öröm Fesztiválon. Az év első felét pedig egy nyár esti koncert zárja majd a Schönnbrunn-kastély kertjében. A gyönyörű kulisszák között a Bécsi Filharmonikusok játsszák Beethoven szerzeményeit május 21-én.

A Salzburgi Ünnepi Játékok 100. születésnapját ünnepli

Az Ünnepi Játékok (Salzburger Festspiele) egy akkora kulturális kavalkáddá nőtte ki magát, hogy erre a kerek és fontos évfordulóra a Salzburgi Múzeum egy hatalmas kiállítást rendezett köréje. A Nagy Világszínház című tárlat, ahogy a neve is mutatja, minden művészeti ágba betekintést enged és elmesél mindent, amit tudni lehet a Salzburgi Ünnepi Játékokról, amelyet idén július 18-tól augusztus 30-ig rendeznek meg.

Hogyan alapították az Ünnepi Játékokat? Hogy következett be az, hogy éppen ez a fesztivál váljon a világ legismertebb opera, zene és dráma fesztiváljává? Ezekre és még sok más hasonló kérdésre ad választ a „Nagy Világszínház - A Salzburgi Ünnepi Játékok Centenáriumi Állami kiállítása", amit a Salzburgi Múzeumban járhatnak be április 25. és október 31. között.

A tárlat érdekessége, hogy történetek, performance-ok, interaktív állomások adnak lehetőséget a látogatóknak arra, hogy visszaemlékezzenek és részt vegynek a fesztivál legszebb pillanataiban. A múzeum kiállítását egy négy részből álló „színpadi előadásként" alakították ki, követve Max Reinhardt azon hiedelmét, miszerint a színházi darab csak akkor képes kielégíteni a közönség igényeit, ha a kettő között intenzív kapcsolat alakul ki.

Színes, elvont és japán

Mondanunk sem kell, hogy nekünk már megvan a jegyünk Bécs egyik legérdekesebb és elvontabb kiállítására, amit február 16-ig még meg lehet nézni a MAK - Museum für angewandte Kunst termeiben. Az KUNIYOSHI + UKIYOENOW című tárlaton a 150 éve tartó osztrák-japán barátságnak köszönhetően saját szemünkkel láthatjuk Hokusai művészeti vetélytársának is tekintett Kuniyoshi Utagawa színes és mesélős fametszet munkáit, amik nélkül a mai japán anime és manga képi mesélése nem tartana ott, ahol tart.

Forrás: Masumi Ishikawa / Ukiyo-e Project / mak.at

A tradicionális fametszetek mellett pedig ott vannak a másik teremben a modern metszetek, melyek merészen és kirobbanóan keverik a régi hagyományos művészetet az új forma- és színvilággal. Így találkozhatunk a képeken David Bowie-val, amint kígyóvá változik, vagy Jared Leto-val a 30 Seconds to Mars énekesével, de több képen feltűnik a Kiss együttes ismert arcfestése is. A kiállításra érdemes online jegyet venni, így elkerülhető a sorban állás. A belépőjegy ára 14 euró.

A sosem látott császárnő

Milyen volt igazából Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné? Mi volt fontos a számára? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre ad majd választ a Schönbrunni kastély gyűjteménye, ami vándorkiállítássá alakul az év elején. A gazdag gyűjteményt, amely a Sisi – nő és császárné címet viseli, először a Niederweiden Schloss-ban mutatják be március 21-től november 20-ig. A palota a csodálatos barokk kastélyhoz, a Schloss Hof-hoz tartozik.

Emlékmű a Volksgartenben Forrás: Damira / Shutterstock.com

A szakemberek szerint a kiállítás mentes a kliséktől és mítoszoktól, és olyan gyűjteményi darabokon keresztül hozza közelebb a császárné jó és rossz napjait, vágyait, félelmeit és szerencsétlenségeit, melyek eddig ismeretlen vagy soha be nem mutatott tárgyak voltak. A kiállítási darabok többsége - például ékszerek, ruhák, cipők, festmények és szobrok - a császárnő személyes tulajdonát képezték.

A kiállítás második része a Schloss Hof termeiben tekinthető meg szintén március 21-től november 20-ig, de ez már Sisi fiára, Rudolfra helyezi a hangsúlyt. A tárlaton megismerhetjük a császárnő egyetlen fiának személyes oldalát is: vadászati szenvedélyét, a természettudományok iránti érdeklődését, az utazás iránti vonzalmát, és a nőkkel, illetve édesanyjával való kapcsolatát is.

Járják be keresztül-kasul a fővárost!

Ha a konkrét programok előtt még egy kicsit körülnéznének a városban, de nemcsak úgy bóklásznának, hanem érdekességeket is megtudnának a főváros mindenki által ismert látványosságairól, emlékműveiről, vagy éppen sosem látott bérházainak belső udvarairól, akkor zárásként még a figyelmükbe ajánlanánk egy karácsonykor kipróbált városi sétát, amihez hasonlót a Wiener Spaziergänge Egyesület szervez nap mint nap a látogatóknak.

A hatalmas 16. századi, reneszánsz stílusban épült, belsőudvaros bérház jelenleg is a Német Lovagrend tulajdona Forrás: Travelo.hu / Fillinger

Mi a Bécs második pillantásra elnevezésű sétán vettünk részt, ahol nem a főattrakciók, hanem az eldugott helyek jöttek sorban egymás után. Közben megismertük a középkori csatornázási gondokat, Bécs 16. és 19. századi házainak történetét, és azt is megtudtuk, hogy hol keressük a legjobb bécsi kávéházakat, ahol jó érzés ücsörögni. A túrában az a jó, hogy nincs évszakhoz kötve, tavasszal is ugyanolyan élvezetes, mint amilyen nekünk volt karácsonykor.

A sétákat időjárástól függetlenül megtartják, csak a 3 fő jöjjön össze Forrás: Travelo.hu / Fillinger

A túrákra nem szükséges előre bejelentkezni, de 3 főnek össze kell jönnie ahhoz, hogy elinduljon a vezetés. A séták általában másfél, két órásak, és WienKarte (Bécs kártya) nélkül 17 euróba kerülnek, plusz a belépőjegy ára, ha valahova szeretnénk bemenni. A mi esetünkben a Haus der Music jöhetett volna szóba, ami korábban egy palota volt, de a világhírű interaktív múzeumra nem lett volna elég egy fél nap sem, így az már egy következő látogatás programja lesz.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.