Franciaország mindig izgalmas úti cél, még akkor is találni itt érdekességeket, különleges programokat, kiállítás megnyitókat és új éttermeket, ha nem főszezonban érkezik az ember. Vannak évek, amikor szinte tobzódik a lehetőségekben az ország – 2019 pont ilyen lesz. Idén ünneplik a normandiai partraszállás 75 éves jubileumát, a francia reneszánsz születésének 500. évfordulóját, ebben az évben rendezik a FIFA női labdarúgó-világbajnokságot, miközben a Musée d'Orsay-ben Matisse, az Operában pedig Degas képeivel várják a látogatókat.
A Fekete modellek: Géricault-tól Matisse-ig (Black Models: from Géricault to Matisse) című tárlat egy multidiszciplináris kiállítás lesz, mely a művész és a modell közötti kapcsolatra összpontosít. A gyűjtemény darabjai egyszerre mutatják majd be a művészet és az ötlet történetét; a rabszolgaság eltörlésének esztétikai, politikai, társadalmi és faji kérdéseit 1794-től napjainkig. A kiállítást a Musée d'Orsay-ben tekinthetik meg március 26-tól július 21-ig. A tárlatra érdemes online jegyet váltani, így elkerülhető a kígyózó sor kivárása a nyári melegben.
Degas az Operában, ez a címe a Musée d'Orsay másik nagy kiállításának ebben az évben. A tárlat képein a párizsi Operaház életre kel Degas ecsetvonásai által, hiszen a festő teljes munkásságának középpontjában ez az épület állt. Felfedezte minden termét, a zenekari ároktól az öltözőkig, figyelte az itt dolgozókat, színészeket, zenészeket, még a rakodómunkásokat is; a festményein pedig a fényekkel, a látószögekkel és a zeneiséggel kísérletezett. A Degas at the Opera tárlatot 2019. szeptember 24. és 2020. január 19. között tekinthetik meg.
2019. június 5. és 6. a normandiai partraszállás 75. évfordulóját jelzi majd; azokat a napokat, mikor Normandia partjainál megkezdődtek a harcok Európa szabadságáért és a második világháború lezárásáért. A jubileum ideje alatt – vagyis a nyári hónapokban – katonai parádékra, tűzijáték show-ra, piknik csődületekre, szabadtéri koncertekre és légi parádéra számíthatnak majd.
A programsorozatot azonban egy különleges megemlékezés vezeti be június 2-től 9-ig, két helyszínen. A Daks over Normandy elnevezésű esemény ideje alatt több mint harminc Douglas DC-3/C-47 Dakota repülőgép (Daks) és több száz ejtőernyős tölti majd be az eget a Caen Carpiquet Repülőtér környékén Normandiában és a Duxford Légibázisnál az Egyesült Királyságban.
A normandiai oldalon június 5-től 9-ig tart majd a parádé, ami a szervezők szerint egyszeri és megismételhetetlen lesz, ugyanis a világ minden tájáról – Skandináviától, Hollandián keresztül, Kanadából, Amerikából és még Ausztráliából – érkeznek majd a Dacota repülőgépek. A második világháborús gépeket a szárazföldön és a levegőben is meglehet majd csodálni. Sőt, június 5-én az angol partoknál 250 önkéntes nő és férfi is beszáll majd egy hatalmas katonai gép gyomrába, hogy átrepüljenek a La Manche csatorna felett, és ejtőernyőikkel, korhű szövetséges katonai ruhába öltözve kiugorjanak azon a történelmi landolási pont fölött, ahol 75 éve tették ugyanezt a katonák.
A másik központi programpont az a hivatalos, nemzetközi megemlékezés lesz, amit a landolási partok mentén tartanak majd június 6-án. 2014-ben a 70 éves ceremónián jelen volt Barack Obama amerikai elnök, II. Erzsébet királynő, Vlagyimir Putyin, Angela Merkel és Vilmos herceg is.
Az UNESCO Világörökségi listáján szereplő Loire-völgyében nagy lesz a sürgés-forgás idén, ugyanis két évfordulót is ünnepelnek a pazar kastélyokkal teleszórt folyóvölgyben. Az egyik a francia reneszánsz születésének 500 éves jubileuma lesz, amivel pont egybe esik Leonardo da Vinci halálának évfordulója. I. Ferenc francia király 1515-ben kezdődő uralkodásának első évében találkozott Da Vinci-vel, és mivel lenyűgözte az itáliai zseni művészeti és építészeti munkássága, ezért meghívta, éljen Franciaországban.
A mester 1516-ban hagyta ott Rómát, és beköltözött a Château du Clos Lucé kastélyba, ahol életének utolsó három évét töltötte. Fantasztikus elképzelései, a tökéletes városról alkotott tervei olyan francia épületeket ihletett, mint a páratlan Chateau de Chambord, melynek részletgazdag csigalépcsőjéhez fogható, nincs még egy a világon. Építését 1519-ben kezdték meg. Ez a kastély később olyan reneszánsz csodákra volt hatással, mint a Château de Chenonceau, az Azay-le-Rideau, a Valencay és a Villandry kastélyok.
Az évfordulók ideje alatt részesei lehetnek egy digitális utazó show-nak, egy nemzetközi építészeti versenynek, számos bankettnek és megannyi érdekes kiállításnak. Leonardo művészetével kapcsolatban egy virtuális kiállítást is megtekinthetnek a már említett Chateau du Clos Lucé ódon falai között. A vetített tárlaton megjelenik a mester 17 műremeke és önmaga holografikus mása is.
Megtetszettek a programok és már utaznának is?
A Ryanair járataival, hetente négy alkalommal ( hétfőn, szerdán, pénteken és vasárnap) utazhatnak Budapest és Párizs-Beauvais-Tilléi repülőtér között. Szintén ezen légitársaság repül Budapest és Marseille útvonalon heti kétszer, kedden és szombaton.
Nantes kikötővárosba a Transavia repül majd 2019. április 7-től, hetente kétszer.
Az easyjet Lyon városába hetente három alkalommal repül kedden, csütörtökön és vasárnap, Párizsba pedig 2019. február 17-től minden nap.
A WizzAir 2019. április másodikától újra indítja járatait Bordeaux-ba, heti kétszer kedden és szombaton, illetve Nizzába hétfő, szerda, pénteken.
Míg a Centre-Val de Loire régió székhelye, Orleans és Tours városa is a francia reneszánszot ünnepli, addig az ország többi részében megy tovább az élet: