Már most azon gondolkodnak, hova utazzanak majd idén nyáron? Jól teszik, segítünk! Összegyűjtöttük azokat a helyeket, ahol jubileumokat ünnepelnek, kulturális rendezvényeket tartanak, és ahol múzeumokat vagy menő hoteleket nyitnak. De megmutatjuk Európa két Kulturális Fővárosát, és a 2019-es év fapados menetrendjei között is böngésztünk egy kicsit.
Nincs is jobb hír annál, mint mikor egy rég elfeledett városról azt halljuk, újjáéledt hamvaiból. Ez sokszorosan igaz a Dél-Olaszország, Basilicata régiójában található Matera városára, melyet elsősorban a sassi-nak nevezett barlanglakásai miatt ismernek az utazók. A település egyszerre félelmetes és lenyűgöző házai hosszú éveken keresztül lakhatatlanok voltak, de az elmúlt jó néhány évben akkora lett a változás, hogy Matera városa ismét virágozhat.
A barlanglakásokat felfedezték maguknak az újító belsőépítészek, és a munkák során olyan egyedi butikhotelek jöttek létre, mint Sextantio Le Grotte della Civita, vagy a régi berendezési tárgyakkal hívogató Casa Grotta di Vico Solitario.
A változások végül azt eredményezték, hogy Materát 1993-ban UNESCO Világörökségi helyszínné, majd Európa Kulturális Fővárosává választották 2019-re.
Az egész évre szóló ünnepi programsorozatot 2019. január 19-én indítják útjára egy hatalmas fúvószenekar felvonulásával.
Olaszország mellett egy bolgár település, pontosabban a világ hatodik legöregebb városa is elnyerte a megtisztelő Európa Kulturális Fővárosa címet. Plovdivot, amiért harcoltak már a görögök, a rómaiak, a bizánciak és a törökök is, eredetileg a trákok alapították a Kr. e. 7. században. De mivel nem süppedt bele a múltba és szereti az újításokat is,
a hét dombra épült bolgár város 2019-ben egy éven át mutathatja meg kulturális, történelmi szépségét és turistacsalogató programjait.
Németország fővárosa és a határon túli miniállam, Liechtenstein, jubileumi lázban ég 2019-ben. Az osztrák és a svájci határ közé beékelődött Lichtenstein idén ünnepli 300. alapítási ünnepségét, így egész évben szülinapi koncertekkel, színházi előadásokkal és kiállítás megnyitókkal várja a látogatókat. A rendezvénynyitó partit 2019. január 23-án tartják. Az esemény egy országos megmozdulás lesz, ami Liechtenstein egységét szimbolizálja. Az állam mind a 11 kistelepüléséről útnak indulnak majd az emberek, hogy összetalálkozzanak a Scheidgraben-nél, ami anno egy határvonal volt az alsó- és felső területek között. A találkozóra az érdeklődő utazókat is várják.
Szintén nagy esemény lesz, mikor 2019. február 26-án megnyitják a Landesmuseum speciális kiállítását, mely a hercegség kialakulásának történetét meséli el. De a túrázókat minden bizonnyal a Liechtenstein Weg is vonzza majd, amit május 25-én nyitnak meg a nagyközönség előtt. A 75 kilométer hosszú gyalogút végigkanyarog az egész hercegségen és minden fontos, érdekes látnivalóhoz elér. A túrázók pár nap alatt bejárhatnak egy teljes országot (szállást biztosítanak számukra); a látványosságok mellett pedig felkereshetik a legjobb kilátó- és pihenőpontokat, illetve a kisebb kiállításokat.
Berlinben rögtön két jubileumon is részt vehetnek azok, akik éppen 2019-re terveznek egy fővárosi kiruccanást. A korábbira, vagyis a Bauhaus stílus 100. évfordulójára szervezett Bauhaus Fesztiválra január 16. és 24. között kerül sor. A kilenc napos esemény alatt lesznek koncertek, szabadtéri installációk, színházi- és táncos előadások, beszélgetések és workshopok is. A Bauhaus 100 ideje alatt úgy ismerhetik meg a stílust és a hozzá kapcsolódó kortárs művészeteket, mint eddig soha. A nyitóprogramról és a díjköteles előadásokról, városvezetésekről a visitberlin.de oldalán olvashatnak részletesen, német vagy angol nyelven.
A berlini fal leomlásának 30. évfordulójára nagyon sok mindent kitalált a város. Ha tehát 2019. november 9. körül érkeznének a városba, és érdeklődnek a kelet- és nyugat-német kettéosztottság történelme, a szabadság utáni vágy és a fal művészi értékei után, akkor ne hagyják ki a témákkal foglalkozó színházi darabokat, művészeti foglalkozásokat és fotókiállításokat sem. Vagy csak sétáljanak egyet a fal környékén és nézzék meg rajta a sokatmondó festményeket, amiket a helyiek foggal-körömmel védenek a megsemmisüléstől.
Az indiai Agra városában magasodó Tádzs Mahal, melyet sokszor a világ hét új csodája között emlegetnek, 1632-ben épült a mogul uralkodó, Sáh Dzsahán feleségének poszthumusz ajándékául. A hófehér márványépület lett Mumtáz Mahal otthona az örökkévalóságig. A hatalmas sírkamrát több százezren keresik fel évente, de egy évig, csak a felállványozott tornyokat láthattuk, mivel a dómot és a tornyokat mind meg kellett tisztítani a rárakódott szennyeződésektől. A Tádzs Mahal 2019-ben újra ragyog majd, és visszanyeri eredeti pompáját.
Bár a jegyek nemrég a külföldi turisták számára megdrágultak, ha így is látni szeretnék a megújult mauzóleumot, érdemes november és március között odautaznia, még mielőtt megérkezne a monszun a vidékre.
Egyre nagyobb az izgalom a jordániai Petra városa körül – melyet a világ hét új csodája közé választottak – ugyanis a vörös sziklába vájt város mellett 2019 elején megnyílhat az új Petra Múzeum. A múzeum alapkövét 2014 októberében rakták le és a munkálatok 2017 januárjában kezdődtek el. Az idei év végére pedig úgy tűnik, hogy a modern, interaktív technológiákkal felszerelt, nyolc galériából álló kiállítótér 2019 elejére elkészülhet.
A tervek szerint több mint 300 műtárgyat és számos információs anyagot láthatnak majd az érdeklődők. Jordániába, pontosabban a fővárosába Ammánba, 2018. október 28. óta utazhatunk közvetlenül, heti két alkalommal Budapestről, a Ryanair járataival.
Prágát senkinek nem kell bemutatni, de a város Nemzeti Múzeumának története és érdekes kiállításai már nem mindenki előtt ismertek. 2018-ban azért figyeltek fel rá megint az érdeklődők, mert azzal együtt, hogy falai közt megnyílt egy gondolatébresztő kiállítás, újra kitárultak a 2011 óta zárva tartott történelmi épületrész kapui.
A felújítás befejeztével 2018. október 28-án itt nyitották meg a Cseh-Szlovák/Szlovák-Cseh Kiállítást, ami Csehszlovákia megalakulásának 100. évfordulójára állt össze. A video-mapping (épületvetítés) technológiával is operáló kiállítást 2019. június 30-ig lehet megtekinteni.
A Wizz Air 2018 közepén jelentette be 2019. évi nyári menetrendjét, melyben sok új és régi kedvenc útvonal szerepel. Az összesítések szerint a magyar utazók Európában és a kontinensen túl 31 országba közlekedő 82 útvonal közül válogathatnak majd, ha elkezdik tervezgeti a tavaszi kiruccanásokat vagy a nyári szabadságot.
A fapados légitársaságok eddig 8 új járat indítását jelentették be 2019-re, Budapestről és Debrecenből egyaránt. A Budapest-Cork járatról már itt az oldalon külön is beszámoltunk. Ezen az útvonalon a Ryanair repül április 4-től. Nantes-be a Transavia repül majd április 7-től; Cagliari, Sevilla és Bari városait pedig szintén a Ryanair gépeivel érhetjük el május 1-től. Debrecenből Lárnaka, illetve Palma de Mallorca irányába indulhatunk majd el a Wizz Air fedélzetén március 31-től; Málta szigetére pedig április 1-től.