A sziget leghíresebb körmenetét Trapaniban rendezik Nagypénteken, „trapani misztériumok" néven. A helyi céhek készítik azokat a szobrokat, melyek Krisztus kálváriájának egyes stációit jelenítik meg, és amiket ilyenkor körbevisznek a városban. Az utcákon több ezer szicíliai várja a fiát kereső Szűz Mária érkezését, de hasonló körmenetre kerül sor Ericében és Busetto városában is, ahol a stációkat például jelmezesek játsszák el. Caltanisettában Nagycsütörtökön kerül sor egy szintén neves, szobros körmenetre.
Ezek a legnépszerűbb körmenetek, de természetesen minden városban hasonlóképpen ünnepelnek húsvét egyik napján. Akadnak köztük kissé szokatlan hagyományok is: San Biagio Platani városkában (Agrigento megyében) két csapat a húsvétot megelőző hetekben, teljes titokban egy-egy boltívet készít primőrökből, zöldségekből és gyümölcsökből, illetve gabonából, és csak Húsvétvasárnap derül ki, ki volt kreatívabb. A bőség-boltívek mellett azonban a főszerepben továbbra is Jézus feltámadása áll.
Vigyázat: hízni fog Szicílián!
A gasztronómiai rajongóinak érdemes Húsvétkor érkezni Szicíliára: ekkor jön el az ideje a Martorana vagy másnéven Pasta Reale nevű marcipánkreációknak, melyeket különféle gyümölcsalakban készítenek el. Az asztalokat az ünnepkor Szicília saját tortája, a Cassata díszíti, melyben cukrozott ricotta sajt, marcipán és aszalt gyümölcsök kapnak helyet. És, ha nem csak az édességek érdeklik, a tonhalszezon is ekkor veszi kezdetét...Kissé más jellegű hagyományokat láthatnak az érdeklődők, ha húsvétvasárnap felkeresik a Palermótól délre található Piana degli Albanesi városkát. Mint nevéből kiderül, ezt albániai menekültek alapították 1488-ban, és a lakók az ortodox keresztény szokásaikat azóta is megőrizték. Itt már virágvasárnap (március 25-én) megkezdődik az ünneplés, és húsvétvasárnap tetőzik: ekkor a helyiek 15. századi ruhát öltenek, és korábban megáldott, pirosra festett tojásokat ajándékoznak egymásnak. Mise után pedig körbehordoznak egy kendőt, melyen a hívők szerint Krisztus arcának lenyomata vehető ki.
Sevillában annyira komolyan veszik az ünnepet, hogy nem csak egy hétvégét szánnak rá. Ezért is hívják Semana Santa-nak, azaz Szent hétnek (Nagyhét a magyar elnevezése). Ami az ünnepi körmenetet illeti, akár 12 órásra is nyúlhat – ilyenkor az iskolák és egyes munkahelyek is zárva tartanak, és az egész város összefog.
A Semana Santa hagyománya állítólag a 12. századra nyúlik vissza, Sevillában pedig már a 16. században is rendeztek ilyet. A körmenetben körbehordozott szobrok („pasos") eredetileg mintegy illusztrációként szolgáltak a Biblia jeleneteihez, és némelyikük háromszáz éves! Az egyes egyházkerületek templomaiból indulnak, nyomukban a tömeggel, eljutnak a katedrálisig, ahonnan visszafordulnak kiindulási helyükre.
A súlyos szobrokat a costaleros cipeli: a koporsóvivőkhöz hasonlatosan a vállukon viszik a terhet. Egy-egy szobor alatt 20-40 önkéntes egyensúlyozik, akik olyan elhivatottak, hogy ezt a feladatot egész évben gyakorolják, még az augusztusi hőségben is - pedig az Andalúziában igazán nem piskóta. Még így is akadnak sérülések, így ezen a napon speciális, külön számukra kijelölt kórház is nyílik. Mivel a körmenet nagyon hosszúra nyúlhat, a costalero-k óránként, kétóránként váltják egymást, hogy mindenkinek legyen egy kis ideje pihenni.
A körmenet résztvevői között sok a vezeklő („nazarenos") – őket rendszerint köpenyes öltözetükről és csúcsos süvegeikről lehet felismerni. Nagyobb körmenetekben akár háromezer vezeklő is összeverődhet. Tekintve, hogy elég ijesztően néznek ki, sokuk cukorkát visz magával, melyeket a tömegben álló gyerekeknek osztogatnak. A turistákat biztosan lenyűgözi továbbá a sevilla-i asszonyok hagyományos húsvéti viselete, a fekete, csipkézett fejdísz, melyet fekete csipkeruhához viselnek.
A körmenet dala a La saeta, melyet csak helyi művészek énekelhetnek, és a kiválasztottak számára ez nagy kiváltság. Amikor felcsendül, a teljes tömeg megmerevedik, és mindenki lélegzetvisszafojtva hallgatja végig.
Ha szívesen kimozdulna, de nincs kedve repülőre ülni, Prágába autóval is kiugorhat. A húsvéti vásárok már március 18-án megkezdődnek: a cseh fővárost standok lepik el több helyszínen is. A legnépszerűbbek természetesen az Óváros téren és a Vencel téren találhatók (egymástól mindössze öt perc sétára), de például a Szent György Bazilika előtt, a Kampa szigeten, illetve a vártéren is rendeznek ilyenkor vásárt.
A standokon általában helyi kézművestermékek közül válogathatnak az érdeklődők: üvegművesek és ékszerészek remekei, illetve csipke, fajátékok, kerámiák és illatos gyertyák kelletik magukat. A legtöbb a kézzel festett húsvéti tojásokból fogy, melyekre népviseletbe öltözött árusok a vásárló által kért nevet is helyben felfestik. Az utcai színpadokon – általában a késő délutáni órákban – kórusok és tánccsoportok váltják egymást, de a gyerekek is találnak elfoglaltságot maguknak, pl. állatsimogatót vagy kézműves foglalkozásokat. Az utcai kifőzdék nyílt tűzön sütnek hatalmas sonkákat és kolbászkákat, amit ki-ki tetszése szerint jéghideg sörrel vagy forralt borral szoríthat le.
Plusz két tipp: ilyenkor csodás komolyzenei koncertek adódnak városszerte – váltson jegyet az egyikre, főleg, ha templomban adják elő - a húsvéti áhítat így lesz teljes. Igazi prágai különlegességek továbbá a „fekete fény" előadások, melyek pantomimszerűek, minimális szöveggel, viszont remek zenei aláfestéssel, így külföldiek számára is élvezhetők. A színpadon ráadásul többnyire olyan darabok futnak, amik a gyerekeket és felnőtteket egyaránt érdekelhetik: például az Aliz Csodaországban vagy A kis herceg, de akadnak olyan súlyosabb témák is, mint pl. a Faust. Az „Image Theatre" az óvárosban, a Národni 25-ben található, honlapjáról további részleteket tudhat meg, az angol nyelvű műsorfüzetet pedig itt találja.
Húsvétkor már igazán vége lehetne a télnek - tegye fel a kezét, akinek ilyenkor nem jut eszébe a Balaton. Siófokon Húsvéti Nyuladalommal várják a látogatókat az egész hosszú hétvégén. Lesz Nyúl-derbi, tojásfa-állítás, a gyerekek kreatív fajátékokkal játszhatnak, és állatkákat simogathatnak, de akár tojásevő versenyre is benevezhetnek. Napközben gyerekeknek szóló előadásokra, többek között Gryllus Vilmos koncertre kerül sor, szombat este a Republic, vasárnap a 30Y, hétfőn pedig Auth Csilla, aztán pedig az Old Boys táncoltatja meg a résztvevőket.
Ha kikapcsolódna a forgatagból, és szippantana egyet a friss, balatoni levegőből, ugorjon fel egy sétahajóra. Az ünnepi hétvégén a BAHART hajóin (a Balatonfüredről, Keszthelyről és Badacsonyból indulókon is) tavaly nyuszikat is lehetett simogatni – reméljük, ez az idén sem lesz másképp. Ha pedig kirándulni szeretne, jó, ha tudja, hogy a Szántód-Tihany kompok is sűrűbben közlekednek.
Ha hagyományosabb húsvéti ünneplésre vágyik, akkor irány Miskolc térsége. Az elmúlt években többször is hírt adtunk arról, hogy a diósgyőri vár épül-szépül, ráadásul már igazi várkapitány vezeti.
Az április 1-én és 2-án idelátogatókat a Felső várudvaron húsvéti témájú foglalkozások, csuhézás, agyagozás, tojásfestés várják majd. A gyerekek kipróbálhatják a gesztenye-csuzlizót, a mozsárágyút, a libafutamot é a bögredobálót. A tojáspatkolót, a fazekast, kovácsot és kosárfonót munka közben lehet majd meglesni, de lesz nyuszi- és görénysimogató is.
A jó hangulatról a Tardi Pávakör Hagyományőrző Egyesület, a Csender zenekar valamint Boncsér Gábor és zenekara gondoskodik majd. Aki szívesen pördülne egyet, a táncházba is bekapcsolódhat. A belépő 1500 forint fejenként, 6 év alatt ingyenes.
Minden hónap első vasárnapján régiségvásárt rendeznek Miskolcon, ami április 1-jén sem maradhat el. Ilyenkor standok lepik el a sétálóutcát és néha a Déryné utcát is, sőt, ha nagyon sok az árus, birtokba veszik az Erzsébet és Városház teret is. A sokféle korszakot felölelő antikvitásokat csupán nézegetni is nagyszerű program. További részleteket a vásárról itt talál.
Mivel a húsvét többnapos ünnep, szerencsére arra is akad idő, hogy az UNESCO szellemi világörökségét képező matyó húsvéti hagyományoknak is a nyomába eredhessen. Mezőkövesd Miskolctól csupán háromnegyed óra autóval, és igazából húsvéthétfőn érdemes érkezni, amikor traktorról és vödörből is locsolkodnak. Ha inkább fürdőruhában élvezné a víz áldásait, időzítse vasárnap délutánra a mezőkövesdi kiruccanást, ugyanis a nemzetközi védjeggyel is büszkélkedő Zsóry-fürdőben este 8 órától éjszakai családi fürdőzés kezdődik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.