
Ha minél többet szeretne spórolni az időn és a tömegközlekedésen, ne hagyja ki ezeket a városokat, melyek tökéletes nyári célpontnak számítanak és minden igényt kielégítenek.
Senkivel sem találkoztunk még, aki egy barcelonai utazás után ne vágyott volna vissza azonnal a katalán városba. A mediterrán város szecessziós épületeivel, árnyas sétányaival és nyüzsgő tapas bárjaival mindenkit magába bolondít – és a partjáról még nem is beszéltünk.
Barcelonában már akkor is tartalmasan telik a nap, ha nem csinálnak mást, csak sétálgatnak az utcán, és gyönyörködnek az épületekben. Fedezzék fel Gaudí munkásságát, látogassanak el a Sagrada Famíliához, majd pattanjanak bringára és tegyenek egy kört a kikötő felé vagy a Ciutadella parkba. Ha pedig még mindig nem fáradtak ki eléggé, vegyék célba a Montjuic hegyet – itt azonban már nyugodtan csalhatnak, és felszállhatnak a partról induló libegőre is. Pihenésképpen ezután jól fog esni egy kis ücsörgés a La Rambla széles sétálóutcájának terebélyes fái alatt – a pénztárcájukra azért vigyázzanak –, vagy egy hűsítő, gyümölcsös smoothie a Boquería piacon.
A szorgalmas városnézés után pedig jöhet a jól megérdemelt fürdés! Barcelona hét stranddal büszkélkedhet, melyek közül a legnépszerűbbnek a városközponthoz legközelebb eső Barceloneta számít. Ha csak rövid időre szeretnénk kiheveredni a partra, ez is megteszi, de ha szívesebben töltenénk kint egy egész délutánt, inkább válasszunk a kicsit messzebb eső, de még mindig bőven a városon belül található strandok közül. Ilyen például a Nova Icaria, a Mar Bella (itt ne lepődjünk meg, ha nudistákkal is találkozunk), vagy a Bogatell strand, ahol szintén fövenyes part vár, viszont sokkal kevesebb a strandoló. Így aztán kisebb a tömegnyomor, a zaj, és a zsebtolvajok aránya is.
Bár Tel-Aviv fele akkora, mint Barcelona, mégis legalább annyi látnivalót tartogat, mint Katalónia fővárosa. Tel-Aviv igen rövid múltra tekint vissza, a város történetét mégis szinte le lehet olvasni az épületek falairól. Az arab építészet, a Bauhaus-stílus és a modern irodaházak izgalmas keveredése teszi annyira egyedivé Tel-Avivot, hogy nemigen lehetne összekeverni semmilyen más várossal – nem véletlenül része a világörökségnek.
Mivel Izrael már meglehetősen délen fekszik hozzánk képest, érdemes felkészülni a nagy forróságra, és lehetőleg azokra az órákra időzíteni a városnézést, amikor kevésbé jár magasan a nap. A városban még azok is könnyen kiigazodnak, akiknek egyébként nem megy túl jól a tájékozódás, ugyanis a város szerkezete világosan kirajzolódik a térképeken. Elég megjegyezni a parttal párhuzamosan futó főbb utak nevét, és ezek mentén már könnyedén megtaláljuk a keresztutcákat is. Így hát bátran vállalkozhatnak a biciklizésre is, bár ezt inkább a partra javasoljuk, a város felé már meredekebben lejtenek az utcák.
A városnézést érdemes lehet délen, Jaffában kezdeni, ahol szűk utcákon kaptathatunk fel az óváros tetejére és nézhetünk le innen Tel-Avivra. Ebédre vadásszanak egy jó falafeles szendvicset, majd a bohém Florentin-negyed felfedezése után folytassák az utat a belváros felé. A Dizengof-center körül jobbnál jobb kávézókat találnak, de érdemes kipróbálni a fagyasztott joghurtot is, amire itt nem csak rászórják, hanem bele is darálják a finomabbnál finomabb déligyümölcsöket, és a legkülönbözőbb csoki-, keksz- és magreszelékeket. De semmiképp se hagyják ki a Carmelt sem, ami az egyik legzseniálisabb piac, ahol valaha jártunk.
Ha kinézelődték magukat, irány a strand! Tel-Avivban a 13 kilométeres tengerpart szerves része a városnak és bármely szakaszát is válasszuk ki, nem tudunk melléfogni. Érdemes tehát mindig a legközelebbi strandot választani. Érdekes megtapasztalni, hogy itt a strandolás kizárólag a turisták számára egyenlő a napon heveréssel, az izraeliek sokkal inkább az aktív kikapcsolódást látják benne. Van, aki röplabdázik, mások szörföznek. Amire pedig a leghamarabb rá szoktak kapni a külföldiek is, az a matkot, vagyis a strandtenisz, amit fából készült ütőkkel és egy kemény gumilabdával játszanak. Készüljenek fel, hogy ennek a játéknak önök sem fognak tudni ellenállni, és mivel a szettet a kinti strandokon csillagászati összegekért árulják, érdemes még itthon beruházni egyre egy olcsóbb butikban, hiszen úgysem foglal sok helyet a bőröndben.
Travelo tipp
Ha már elég volt a Földközi-tengerből, Izraelen belül maradva fürdőzhet a Vörös-tengerben, ahová novembertől közvetlen fapados is közlekedik Budapestről, és lebeghet a Holt-tengerben is. Utóbbi utazást érdemes úgy időzíteni, hogy a Masada Operafesztivál idejére essen! Idén az UP by El Al légitársaság és az Izraeli Turisztikai Minisztérium meghívására megnéztük ezt a sivatagi szabadtéri fesztivált, élményeinkről itt olvashat. Ha utazási irodával utazna, keressen partnereink ajánlatai között itt! Annak pedig, aki bérelt autóval készül bejárni az országot, itt adunk tippeket.A hipermodern Dubaj gyakorlatilag a semmiből nőtt ki, és vált a világ egyik leggyorsabban fejlődő városává néhány évtized leforgása alatt. Bár Dubaj nem egy tipikus nyári célpont, hiszen ilyenkor gyakorlatilag elviselhetetlen a meleg, a tenger közelsége és a légkondicionált épületek ezt segítenek elfeledtetni.
A városban a csillogó felhőkarcolók után a legszembetűnőbb az a kulturális sokszínűség, ami a történelem során és napjainkban is folyamatosan betelepülő külföldieknek köszönhető. A világ minden tájáról jönnek ide dolgozni és élni, és a kulturális értékeken kívül olyan kulináris hagyományokat is hoznak magukkal, amitől a dubaji gasztronómia is évről évre egyre színesebbé válik.
A városra nem véletlenül ragadt a mindent egy helyen mottó. Dubajban a turizmus már jó ideje kiemelt szerepet tölt be és fő célként tekintenek a turisták igényeinek maximális kielégítésére. Így a város akkor is képes meghatározó élményeket adni, ha csupán néhány napunk van a felfedezésére.
A világ első hétcsillagos szállodájától a valaha volt legmagasabb épületig a legextrémebb építményekkel találkozhatunk itt. Ha igazán különlegeset szeretnének látni, mindenképp nézzék meg a Mall of the Emiratest, a bevásárlóközpontot, amelyben egy óriási fedett sípályát hoztak létre. Ha síelni nem is, de hűsölni biztosan bent maradnak majd egy darabig – a nagy hőmérséklet változással azonban legyenek óvatosak, nehogy megfázással térjenek haza. Különleges látnivalónak számítanak a pálma alakú mesterséges szigetek is, de ha igazán ki akarják maxolni Dubajt, bátran lépjenek ki a városközpontból és vegyenek részt egy sivatagi szafarin.
Ha pedig már végképp kikészültünk a kánikulától, a Perzsa-öböl partján egymást érik a szállodák strandjai. De szabadstrandokat is találunk, ahol szintén nem kell tartani attól, hogy lenyúlják a cuccainkat, amíg a vízben vagyunk. Dubajban ugyanis híresen jó a közbiztonság.
Három úti célunk közül talán Dubajról oszlik meg leginkább a turisták véleménye: van, aki imádja, és van, akit bár ámulatba ejt, mégis túl természetidegennek találja. Ha ön is így érezné magát, mindenképp látogasson el a város legrégebbi részére, Bur Dubajba, és nézze meg az Al Fahidi erődben található Dubaj Múzeum interaktív kiállítását a város korai történetéről, amikor még nem voltak sem felhőkarcolók, sem mesterséges síparadicsomok a sivatagban.
Travelo tipp
Még többet látna? Próbáljon ki egy hajóutat, ahol Ománt és Abu-Dzabit is felfedezheti.Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.