
Hatvannál is több fény-installáció lepte el Sydney városát, de a fesztivál múlt hét pénteki nyitónapja még a multimédiás hatáson is túlmutatott. Utóbbit leginkább az időjárásnak köszönhette: a városba megérkező vihar ugyanis ütemes dobszólóval egészítette ki a monumentális fényshow-t - írja a Daily Mail.
A Vivid fényművészeti fesztivált először 2009-ben rendezték meg, a brit zenész és művész Brian Eno ötlete alapján, amely a kortárs zene népszerűsítését tűzte ki a célul, és amelyhez a város fénnyel való megfestését használta eszközként. Azóta minden évben van egy központi témája a fesztiválnak, ezúttal pl. a mindennapjainkat behálózó innovatív technológia fontosságára hívják fel a figyelmet a fényfestés mesterei.
Brian Eno elképzelése bejött. Tavaly a fesztivál időszaka alatt 800 000 ember rótta Sydney illanó pompájába öltöztetett utcáit, hogy megcsodálja a város emblematikus épületeinek falára vetített lézeres fényjátékokat. Idén optimistábbak: 1,4 millió látogatót várnak a fesztiválra - tavaly csak ezért az eseményért 30 000 turista érkezett Sydneybe.
A fesztivál szervezői nemcsak azon dolgoznak, hogy minél több turistalátványosságnak hangsúlyozzák fény-grafitikkel a legjellemzőbb tulajdonságait, de minél több új városrészt is igyekeznek fény alá vonni. A külvárosi Chatswood-i üzleti negyedbe például medúzákkal és aranyhalakkal tarkított víz alatti fantázia-világot festettek lézerekkel.
"Ma, ha valaki meghallja azt a szót, hogy művészet, egyből sikítva menekül. Azt hiszi, hogy a művészet egy olyan valami, amit arra találtak ki, hogy egy hétköznapi ember semmiképp se érthesse meg. Vagy ha mégis, akkor meg az anyagi okokra hivatkozva távolítja el magától. Pedig a művészet mindenkié - és ezt a gondolatot vissza kell csempészni az emberek tudatába. Erre jó egy ilyen fesztivál" - idézi a fesztivál igazgatóját, Ignatius Jones-t a Mashable.com.
Márpedig az ausztrálok komolyan veszik a nagyszabású rendezvényeiket. A Sydney üzleti negyedében és kikötőjében a közel három hétig tartó fesztivál miatt esténként még a belváros egy részét is lezárják az autóforgalom elől. Sötétedés után ugyanis a város utcáin felgyulladnak a lámpák és a gigantikus kivetítők, és az egész város lassan hömpölygő tömegével együtt egy színes forgataggá alakul át. Minden évben kiszínezik fénnyel a Kikötő hidat, a Kortárs Művészeti Múzeumot és a már önmagában is különleges építészeti megoldásnak számító Operaházat. Az utóbbira vetített animáció minden évben a leglátogatottabb eseménynek számít a fesztiválon belül, tavaly csak ennek a látványa több mint 300 ezer nézőt vonzott. Idén pedig ilyen freskóval keltette életre az Universal Everything csapata:
A fotókra kattintva gazdag galéria nyílik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.