
December 31-én ünneplők tízezrei lepik el a nagyvárosok tereit, utcáit, hogy együtt búcsúztassák az évet, és köszöntsék az újesztendőt. Nincs ez másként New Yorkban sem, ahol immár több mint száz éve a Times Square szolgál az szilveszteri mulatság központjául. Kétségkívül ez az egyik legnagyobb köztéri ünnepség a világon.
A teret, amit óriási reklámtáblái és éjszakai elevensége miatt ismer a világ, korábban Longacre Square-nek hívták. Akkoriban a mainál csendesebb utak, és alacsonyabb épületek jellemezték. A ma használt elnevezése tulajdonképpen egyidős szilveszteri hagyományával. A New York Times kiadója, Adolph Ochs 1904-ben új irodába költöztette a napilap szerkesztőségét. A Times otthona a 42. utca és a Broadway találkozásánál álló, 120 méter magas Times Tower lett, amely a világ második legmagasabb felhőkarcolója volt akkoriban.
A lap érkezése némi életet lehelt a térbe, amit még az év április 8-án átkereszteltek, és az újság után megkapta a Times Square nevet. Ochs úgy döntött, szilveszter éjfélkor egy tűzijátékkal ünnepli meg a költözést. Ennek már 108 éve, de a hagyomány azóta is él, s mára az egyik legnagyobb újévváró bulivá nőtte ki magát.
Bár az évek alatt fokozatosan lett egyre grandiózusabb és népszerűbb, a Times Square-i szilveszter jó ideje a megszokott menetrend szerint zajlik. December 31-én már kora délután elkezd gyülekezni a tömeg, ami estére már akkorára dagad, hogy teljesen ellepi a teret a 47. utcától délre, öt utca hosszan. Sokan vállalják be ilyenkor a hosszú fagyoskodást, így a legjobb helyek – mint a 43. utca környéke – öt órára már teljesen megtelnek. A téli hideg ellenére nagyjából minden tizedik New York-i a téren van ilyenkor, a turistákkal együtt pedig közel egymilliós az embertömeg.
Azt a közel tíz órát, ami a gyülekezés kezdete és éjfél között eltelik, különféle fellépők rövid koncertjei, és apró bemutatók ütik el. A kivetítőkön persze ilyenkor sem szünetelnek a reklámok, ahogy a tömegben sincs menekvés a marketinggépezet elől: a szervezők konfettiket, lufikat, kalapokat, és sok egyéb, szponzorok által adományozott reklámterméket osztanak szét.
1907 óta a Times Square-i szilveszter tradicionális eleme a Waterford kristálygömb. Az 550 kilogrammos, 32 ezer led izzóval és több mint kétezer apró kristállyal beterített gömböt egy perccel éjfél előtt kezdik leereszteni a One Times Square tetején álló rúdon. Tévénézők milliói és a téren szórakozók figyelik, ahogy közeledik a rúd aljához, miközben a több mázsa konfetti és a tűzijáték már készen áll a kilövésre. Az év utolsó tíz másodpercében aztán együtt számol vissza a tömeg, majd a gömb megáll, kialszanak fényei és megindul az ünneplés.
A szervezők idén is kitesznek magukért, és minden adott, hogy egy újabb szép emlékű szilveszterrel gyarapodjon az eddigiek sora. A rendőrség már korán lezárja a teret 31-én, és a Broadway és a hetedik sugárút, valamint a 47. és a 42. utca között az autós forgalmat elterelik. A jó helyekért valószínűleg most is hamar megindul majd a tolakodás, és röviddel három óra után már tekintélyes tömeg foglalja el a színpad környékét.
A szórakoztató program idén hat órakor veszi kezdetét, amikor a kristálygömböt felhúzzák a rúd tetejére. Közvetlenül ezután egy kínai táncos produkcióval indul a megnyitó ünnepség, onnantól pedig már csak rövidebb szünetek szakítják meg a műsort. Este Carson Daly, a YouTube-rekorder PSY, és Taylor Swift lépnek fel, éjfél előtt pedig a szokott menetrend szerint indul majd a visszaszámlálás.
Csak remélhetjük, hogy az időjárás megkíméli a bulizókat, és közel sem lesz olyan hideg, mint 1917-ben, amikor mínusz tizenhét fokban zajlott az ünnep.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.