
Lassan nyitnak az adventi vásárok – sőt, van, amelyik már várja is a forralt boros andalgásra vágyókat –, így aki ki akar ruccanni valamelyikre idén télen, annak érdemes lassan megterveznie a kirándulást. Itthon a november 16-án, vagyis a pénteken megnyitott budapesti Vörösmarty téri klasszikust, vagy a gödöllői kastély kertjében rendezett régi korok adventjét ajánlanánk december 15-16. között. Ha külföldre mennének vásárt nézni, de nem utaznának túl messzire, ugorjanak át a szomszédba a híres bécsi adventi vásárra, ami idén november 17-én nyitja meg kapuit.
Bécsben, a városháza előtti téren, illetve a Kunsthistorisches és a Naturhistorisches múzeumok között a klasszikus forralt boros, sült gesztenyés, hangulatosan kivilágított, csili-vili díszeket és játékokat kínáló vásárt találjuk. A Museumsquartier modern adventi forgatagot kínál szigorúan angyalkák nélkül, ámde dögös fényfestésekkel. Aki a kézműves termékeket, és a kisebb vásárokat kedveli, az Altwiener Christkindlmarkt-ot keresse a belvárosban a Freyungon, november 23-tól. Ha pedig kastély- vagy palotakertben puncsozna, a Schönbrunni kastély előtt november 24-től, a Belvedere karácsonyi vásárán pedig november 23-tól ezt is megteheti.
Európában a legnépszerűbbek a németországi vásárok: a kölni, a nürnbergi, a drezdai, a müncheni több millió turistát vonz évente. Egyébként nem csak a németek jók a műfajban: a brüsszeli vagy a prágai vásár is megér egy látogatást, főleg, hogy előbbi a fapadosoknak, utóbbi a MÁV kirándulójegyének köszönhetően könnyen elérhető célpont. Kölnben a kedvenc a dóm előtti téren megrendezett vásár, százhatvannál is több bódéval, középen óriási karácsonyfával. Idén november 26-tól várják itt a látogatókat. A nürnbergi vásárt a Frauenkirche előtt rendezik meg, kétszáznál is több kiállítóval. 1628 óta tartanak itt vásárt, és a karácsony díszek és figurák mellett leginkább a finomságokról híres. A Travellinteligence.com összeállítása szerint a forralt bor, a nürnbergi kolbász, és a lebkuchen, vagyis a mézeskalács a sláger – idén november 30-tól lehet őket megkóstolni.
A szintén november 30-án kezdődő drezdai vásár gyökerei még ennél is korábbra tehetők: első említése 1434-es, ezzel Németország legrégebbi vására – írja a Travelintelligence.com. Fénypontja az idén december nyolcadikára eső Stollen Fesztivál, aminek keretében egy 3-4 tonnás, porcukorral hintett, édes gyümölcskenyeret, vagyis Stollent hordoznak körbe a városban. Később persze meg is lehet kóstolni az édességet. Maga a vásár a régi korokat idézi, kétszázötven kiállítója szigorúan népviseletben kínálja portékáit.
A müncheni adventi vásárt az óváros szívében, a Marienplatz-on találjuk, a neogótikus városháza előtt. Száznegyven árus, óriási karácsonyfa, kézműves díszek, üveggömbök, ékszerek várják az ide látogatókat november 30-tól. Minden este fél hatkor a városháza erkélyéről felhangzik a muzsika, amit helyi kórusok, vagy zenekarok szolgáltatnak. Gyerekmegőrző is van a müncheni vásáron: a városháza épületében a gyerekek festhetnek, karácsonyi sütiket süthetnek, és beöltözhetnek angyalkáknak is.
Brüsszelben kézműveskedés és vásárolgatás helyett inkább degeszre kell enni magunkat a karácsonyi vásáron, ami ugyancsak november 30-án veszi kezdetét. A Grand-Place teret fényfüzérekkel díszítik, és a kis alpesi házikókban az egyes európai országokat jelképező termékeket árulnak. Többek között rengetegféle finomságot is, a francia olivától kezdve a belga csokikon, ízletes lekvárokon, mézeskalácsokon át a csigaételekig. A halpiac pedig erre az időre jégpályává alakul, ami nagy népszerűségnek örvend a helyiek és a turisták körében.
Prágában több karácsonyi vásárt is tartanak, a két legnépszerűbb a Vencel téren, és az Óvárosi téren található. Utóbbi a legnagyobb, a macskaköves teret övező barokk épületek, és a karácsony környékén általában nagy pelyhekben hulló hó pedig idilli környezetet teremtenek. Az idén december elsején kezdődő vásárokon kézműves termékeket, játékokat, gyertyákat lehet vásárolni. A gyerekek pedig imádni fogják az állatsimogatót pónikkal, kecskékkel az óváros kellős közepén.
Aki a fentiektől eltérő, különlegesebb, meghittebb vásárokba vágyik, érdemes a Lonely Planet ide vonatkozó listájáról kedvencet választani magának. November 22-én nyitja meg kapuit Salzburgban, a Hellbrunni kastély kertjében tartott vásár. Különlegessége, hogy a barokk palota ablakai óriási adventi naptárrá alalkulnak az ünnepekre, a gyerekek pónin lovagolhatnak, a felnőttek kézműves termékek közt válogathatnak. A karácsonyi hangulatot az itt található rengeteg fenyő is fokozza – a kastélyt ugyanis egy erdő veszi körül.
November 24-től a skandináv karácsonyi hangulatba kóstolhatunk bele Svédországban, Malmőben. A Södertull téren kézzel készített dekorációkat vásárolhatunk, glögg-öt (forralt bort) és pepparkakor-t (helyi gyömbéres sütit) kóstolhatunk. A Gustav Adolfs téri Good Jul vásáron újrahasznosított, fair trade és vintage ajándékokra vadászhatunk, korcsolyázni pedig a Raoul Wallenberg és a Folkets parkban lehet. A fapados járatoknak hála, nem is túl drága megnézni milyen Európának ezen a táján az adventi készülődés. Sőt, ha már itt járunk, a közeli Koppenhágába is átvonatozhatunk, ahol a Tivoli vidámpark kertjében tartanak mesebeli karácsonyi vásárt minden évben.
November 30-tól karácsonyi díszekbe öltözik a németországi Gengenbach is. A Fekete-erdőnél található kisváros olyan, mintha egy képeslap elevenedett volna meg. A vásárt itt is a városháza előtt tartják, a neves művészek alkotásait tartalmazó adventi naptárt minden nap este hatkor nyitják ki. Franciaországban, az elzászi Colmarban november 23-án nyitják meg kapuikat a karácsonyi vásárok. A szintén képeslap-szerű óváros öt különböző adventi vásárnak ad helyet. Az Ancienne Douane, vagyis a régi vámház épületénél a felnőtteket ragadja majd magával az antik csecsebecsék és kézműves termékek kínálata, a gyerekeket pedig a Petite Venise-nél található Mikulás levelesládája fogja elbűvölni.
Észtországban, Tallinnban december elsején kezdődik a karáconyi móka, és egészen január 8-ig tart. A világörökség részét képező középkori óváros közepén, a Raekoja plats-on, vagyis a városháza terén hatalmas karácsonyfát állítanak, körülötte apró fabódékból árulják a kézzel készített fejfedőket, fonott árukat és fafaragásokat. A mikulás esténként feltűnik a vásár színpadán. A fagyos időben jól esik egy kis észt savanyú káposzta és véres hurka – tanácsolja a Lonely Planet.
A fentiek mellett Innsbruckot is a vásárok szerelmeseinek figyelmébe ajánlják, ahová már meg is érkezett az ünnepi hangulat: november 15-én megnyílt a karácsonyi vásár. Január hatodikáig andaloghatunk puncsos bögrével a kezünkben a mesebeli városkában, amit a fölé magasodó hatalmas havas hegyek még különlegesebbé tesznek. Az Arany Tető előtt állítják fel a hatalmas karácsonyfát, az óváros utcáin forralt bort, gyertyákat, díszeket árulnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.