
Nem tudja megmászni a Mount Everestet a sebesült katonák expedíciója. A Walking With The Wounded – Séta a sebesültekkel fiatal veteránokból álló csapata kénytelen volt feladni a tervét az időjárás miatt.
A hírt a csapat pártfogója, Harry herceg jelentette be Washingtonban, hozzátéve, a szokatlanul meleg időjárás miatt határoztak úgy a hegymászók, hogy visszafordulnak a csúcs előtt. Ed Parker, a WWTW egyik alapítója elmondta, azért probléma a megszokottnál szárazabb és melegebb az évszak, mert a jégsziklák hőmérséklete magasabb lett a normálisnál, így jóval nagyobb számban vannak lavinák.
"Múlt héten az egyik kis híján elsodorta a csapatunkat, egy serpát pedig a szakadékba söpört. Pénteken a fiúk két sziklát kerültek ki, amik 3 percen belül zuhantak feléjük. A csapat nagyon el van keseredve, hiszen az utóbbi 9 hónapban rendkívül keményen dolgoztak, hogy célba érjenek"- panaszkodott.
A csapat tavalyi expedíciója sikeres volt, az északi-sarki túra nagy sikerrel zárult. Négy veterán brit katona egészen a sarkpontig jutott azzal a céllal, hogy nagyobb figyelmet kapjanak a szolgálatban lévő társaik, és persze szponzorként a Helly Hansen technikai és sportruházati márka is nagy figyelmet kapott. A 2011-es expedícióban Harry herceg is részt vett, öt napig kiemelt pr-ral kísérte a csapatot, de a legnehezebb szakaszokra már nem maradt.
A sarki küldetés után a szervezet hat volt katonája a Himalájába készült. Az eredeti tervek szerint az expedíciót két részre osztották. Az első, tíznapos szakaszban a csapat az Észak-nepáli Luklából jutott el az 5380 méteren lévő alaptáborba. Az expedíció második szakaszában indultak a csúcs felé öt katonával.
A Mount Everest a Himalája része, és a maga 8848 méteres magasságával a Föld legmagasabb csúcsa. Nagyon sokáig semmilyen írásos nyoma nem volt annak, hogy bárki megmászta volna, az 1920-as években két brit hegymászó készült elsőként megmászni a csúcsot, de az expedíciójukról sosem tértek vissza. 1953-ban az új-zélandi Edmund Hillary és a nepáli Tenzing Norgay érte el elsőként a hegycsúcsot, majd a jeles esemény ötvenedik évfordulója alkalmából fiaik is megmászták az Everestet.
Az első magyar, aki feljutott a csúcsra, a felvidéki Demján Zoltán volt 1984-ben, de mivel ő nem magyar állampolgár, így az első magyarként Erőss Zsolt nevét és teljesítményét jegyezhetjük, aki 2002 májusában jutott fel az Everest tetejére. A 8000 méteres magasság feletti tartományt halálzónának hívják, mert ott már nem lehet akklimatizálódni a körülményekhez, hogy az ember tartósan életben maradjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.