Sokan a szívükhöz kaptak rémületükben, amikor körbejárta a sajtót, hogy az egészségügyi szakemberek szerint a tengervizekben a vibrio baktériumok egyre gyakoribbá váltak. A baktérium okozta betegség komoly veszélyt jelenthet a szervezetre: olyan súlyos szövetkárosodást okozhat, ami akár amputációhoz is vezethet, írják. Ráadásul a magyarok kedvenc turistahelyein is kimutatták ezeket a kórokozókat.
Óvatosságra inti a turistákat az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC), mert nyáron nőhet a vibrio baktériumok jelenléte. Ezek a baktériumok olyan tengerparti területeken jelennek meg minden nyáron, ahol sós és édes víz keveredik egymással.
A vibrio baktérium kétféleképpen juthat a szervezetbe:
Ez a baktérium, ha nem tengeri étellel jut be, hanem nyílt seben át kerül a szervezetbe, akkor elhalásos elváltozásokat okoz. Ez súlyos következményekkel járhat, akár amputációhoz is vezethet!
– részletezte a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus.
A vibrio tipikusan nyáron szaporodik el a vizekben, épp akkor, amikor a legtöbb turista szívesen fürdőzik. A hír hallatán a strandolás veszélyei miatt sokan aggódnak, különösen, hogy húsevő baktériumként is emlegetik a kórokozót. Ám a szakember megnyugtat – a vibrio nem húsevő baktérium!
- Az A csoportba tartozó Sceptococus baktériumot nevezzük húsevőnek. A vibrio nem az, csak hasonló tüneteket okoz. A vibrio baktérium kevésbé súlyos, ritkábban kialakuló tüneteket okoz – mutatott rá Rusvai, úgy folytatva: a húsevő baktérium az év bármely időszakában jelen lehet, míg a vibrio baktérium csak nyáron éli aranykorát.
Nyáron jelenthet veszélyt a tengerpartokon. Viszonylag ritkábban fordul elő a Földközi-tengerben, gyakoribb Portugália, Spanyolország, Németország, Franciaország, Olaszország és Lengyelország északi partjainál, de ott sem számottevően. Az esetszám inkább az Egyesült Államokban nőtt meg, Florida és New York állam partjainál
– részletezte.
A baktérium miatt veszélyben lehetnek azok, akik a tengerparton nyaralnak?
- Általánosságban nincs veszély. Az ember előbb kap nyáron napszúrást, mint vibrio-fertőzést. Nyugodtan menjenek a vízpartra, fürdőzzenek, de azért legyenek figyelemmel magukra, nyílt sebbel sose menjenek bele a vízbe! Hamarabb kapható vibrio-fertőzés a tengeri eredetű nyers élelmiszerektől, de az sem gyakori – nyugtatott meg a virológus.
- Kicsi az esélye, hogy vibrio batérium támadja meg a szervezetet, viszont ha nyílt sebbe jut be, annak vannak jelei – mutatott rá Rusvai.
Ha mégis a szervezetbe jut a baktérium és időben észleljük, akár házilag is kezelhetjük, ám Rusvai mégis inkább azt javasolja, forduljunk inkább orvoshoz.
Ha a seb bőrpíres, duzzadt és fáj, érezhetően és láthatóan el van fertőződve, akkor azonnal forduljanak orvoshoz. Általában antibiotikum kezeléssel szerencsére jól gyógyítható és a legtöbb sebhintőpor is segít a tünetek kezelésében, mert a szükséges antibiotikumokat tartalmazzák
– zárta az ország virológusa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.