A tengervizek hőmérsékletének emelkedésével egyre több helyen találkozhatunk a Vibrio baktériumokkal. A megjelenésük egyre gyakoribbá válhat, ami miatt nem árt az óvatosság nyaralás közben – figyelmeztet az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC). De mi is ez a Vibrio baktérium és pontosan hol jelenik meg? A Vibrio baktériumok természetes módon fordulnak elő olyan tengerparti területeken, ahol édes és sós víz keveredik. A klímaváltozás miatt az ilyen területek egyre gyakoribbak, ugyanis a melegedő vizekben és alacsonyabb sótartalmú régiókban – például a Balti-tengerben – különösen kedvező feltételek alakulnak ki számukra. És hogy konkrétan hol találkozhatunk nyaralás során a kórokozóval? A Balti-tenger mellett a Északi-tenger partjainál, illetve zárt öblökben, lagúnákban és folyótorkolatoknál – írja az InfoStart cikke.
A Vibrio baktériumok egyik tagját húsevő baktériumként is szokták emlegetni, ugyanis gyors szövetelhalást okoz. Az ilyen jellegű fertőzés azért rendkívül veszélyes, mert számos esetben csak amputációval lehet megállítani a terjedését.
A fertőzés jellemzően a következő módokon történik:
A fertőzés jellemző tünetei közé tartoznak az emésztőrendszeri panaszok (hasmenés, hasi fájdalom, hányás, láz), fülgyulladás, bőrpír, duzzanat. Súlyos esetben akár vérmérgezés vagy nekrózissal járó lágyrészfertőzés is kialakulhat. A legveszélyeztetettebbek a legyengült immunrendszerűek, illetve a májbetegségben szenvedők.
Habár Európában még viszonylag ritka a Vibrio-fertőzés, az északi országokban – főként a Balti-tenger mentén – már növekvő esetszámot figyeltek meg. A 2018-as hőhullám során például 445 esetet jelentettek, ami több mint háromszorosa a 2014–2017 közötti évek éves átlagának (126 eset).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.