Lerántották a leplet a szakértők: ekkor fog elpusztulni az univerzum

gravitáció
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 08. 20:30
Hamarabb fog bekövetkezni, mintsem gondolnánk!

A világegyetemünkről már egy ideje tudni lehet, hogy nem örökéletű, mi több, a tudósok szerint mostanra az élettartama közel felénél járhat. Nemrég egy amerikai és kínai kutatócsoport fedezte fel, hogy az univerzumunk 33,3 milliárd éves korában ér el a „halála dátumához” és áll meg a tágulásban. Miután pedig a világegyetem jelenlegi korát nagyjából 13,8 milliárd évre becsülik, alig több mint 19 milliárd év maradt még hátra, mielőtt minden véget érne az úgynevezett „Nagy Reccsben”.

THE UNIVERSE
Tudósok megállapították, mikor pusztul el az univerzum / Fotó: NASA/ Northfoto /  Northfoto

A New York-i Cornell Egyetem és a kínai Sanghaji Jiao Tong Egyetem kutatói egy új kozmikus modellt alkottak meg, ami azt sugallja, hogy a sötét energia, amelyről úgy vélik, hogy a világegyetem tágulását hajtja, idővel gyengülni fog, és engedni majd a gravitációnak. A tudósok ugyan továbbra is próbálják bizonyítani, hogy a sötét energia egyáltalán létezik, de úgy vélik, hogy taszító erőként működik, ellensúlyozva ezzel a gravitáció azon vágyát, hogy mindent összehúzzon. Ha a sötét energia 33,3 milliárd év után végleg elhalványul, ahogy azt ebben az új tanulmányban feltételezik, akkor az összes csillag, galaxis és fekete lyuk gravitációja lényegében arra fogja kényszeríteni az univerzumot, hogy a saját súlya alatt összeomoljon. Az univerzum frissített modellje alapján ez sokkal rövidebb idővonalat kínál a létezésünkre, amelyről a korábbi elméletek azt feltételezték, korlátozások nélkül folytatódhat. 

A tudósok korábban úgy vélekedtek, a sötét energia egy kozmológiai állandó, egy rögzített, változatlan energiasűrűség, amely a világegyetem gyorsuló tágulását korlátlan ideig hajtja.  Ide tartozik egy 2020-as, az Astronomy & Astrophysics folyóiratban megjelent tanulmány is, amelyben arra a következtetésre jutottak, hogy az univerzum sötét energiája pozitív kozmológiai állandóval rendelkezik, ami azt jelenti, hogy az értéke soha nem csökken, és lehetővé teszi az univerzum folyamatos növekedését. Az új modell azonban kimutatta, hogy a sötét energia valójában negatív kozmológiai állandóval rendelkezhet, körülbelül -1,61-gyel, ami arra utal, hogy az univerzum végül elérheti a maximális méretét, majd egy nagy összeomlás következtében elpusztulhat. 

A kutatók a Dark Energy Survey (DES) és a Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) legújabb adatait elemezték. Ezek a projektek a világegyetem tágulásának sebességét vizsgálták olyan jelenségek beemelésével, mint a felrobbanó csillagok (szupernóvák) és a galaxisok szétszóródása. Az adatok azt mutatták, hogy a sötét energia talán nem is annyira állandó, mint ahogy azt számos korábbi tanulmány megállapította. Ugyanakkor ezek továbbra is csak feltételezések, és még mindig sok a bizonytalanság az általunk ismert univerzum végét illetően: elsősorban azért, mivel a tudósok még mindig nem tudják pontosan, mi is valójában a sötét energia - írja a Daily Mail.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.