A kutatók szerint szerint az új rendszer képes lehet pótolni az emberi történelem hiányzó láncszemeit. A 176 000 római feliratot tartalmazó adatbázisból táplálkozó MI másodpercek alatt képes feltárni történelmi párhuzamokat, amelyek megfejtéséhez a tudósoknak korábban évek kellettek.
Aeneas különlegessége abban rejlik, hogy rekonstruálja az elmosódott, töredékes ókori szövegeket, ezzel új távlatokat nyitva a történelemkutatás előtt – fogalmazott Mary Beard professzor, hozzátéve:
Ez a technológia valóban átalakíthatja, ahogyan a múlthoz viszonyulunk.
A szakértők szerint az ősi feliratok megfejtése olyan, mint egy gigantikus puzzle, ahol a darabok 90 százaléka hiányzik. Thea Sommerschield történész így fogalmazott: „Ezek az írások az emberi nyelv legrégebbi formáit őrzik, első kézből származó bizonyítékai az ókori társadalmaknak – de az idő vasfoga könyörtelen.”
A rendszer sikeresen tesztelte magát az Augustus császár életét leíró híres „Res Gestae Divi Augusti” felirat datálásával. Aeneas szerint a legvalószínűbb időszak Kr.u. 10–20 közöttre tehető, alternatív lehetőségként pedig Kr.e. 10–1 közé tette a szöveg keletkezését – pontosan azokat az időintervallumokat, amelyeket a történészek is legvalószínűbbnek tartanak.
Bár a MI tévedhet, ez nem riasztja a szakértőket. Yannis Assael kutató így nyilatkozott: „Az AI csak egy útmutató, nem a történészek helyettesítője. Nem várjuk el tőle, hogy mindig mindenben igaza legyen” – idézi a történészt a Daily Star.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.