Évszázadok óta zavarba ejti a tudósokat az emlékmű rejtélye, de most végre megoldották. A kutatók újra megvizsgálták a a híres emlékmű ikonikus kékköveinek eredetéről – ezek azok a kisebb kövek, amelyek elszórva találhatók a wiltsire-i Salisbury-fennsíkon fekvő helyszínen.
A kutatók egy Newall nevezetű kőre összpontosítottak, amelyet egy évszázaddal ezelőtt fedeztek fel az ásatások során.
A vita egyik fő kérdése az volt, hogy ez a kő – és a hozzá hasonló kövek – természetes módon, például gleccserek révén kerültek-e a helyszínre Walesből, vagy pedig emberek szállították őket több mint 5000 évvel ezelőtt. Geokémiai és mikroszkópos elemzéseik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a kő egy gleccser által odaszállított vándorkő lenne. a kő pontosan megegyezik a Craig Rhos–y–Felin kőzeteinek egyedi jellemzőivel – ami arra utal, hogy az emberek szállították oda ezt a nehéz követ több mint 200 kilométer távolságból.
Továbbá nincs nyoma gleccserek jelenlétének a Salisbury-fennsíkon. Ezek az eredmények megerősítik, hogy a bluestone‑köveket több mint 200 kilométerről emberi kéz szállította a helyszínre – nem a természet vitte oda őket.
Hacsak nem azt állítjuk, hogy minden kő eleve ott hevert a földön, pont ott, ahol később felállították őket a Stonehenge helyén, akkor a köveket valakiknek oda kellett szállítaniuk és a helyükre kellett állítaniuk
- idézi a kutatóka a Daily Mail.
Bár ez a rejtély kiderült, az továbbra sem tisztázott, hogy a Stonehenge-et, pontosan miért és hogyan építették.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.