Bromélia a lakásban

Bromélia a lakásban

blog
PUBLIKÁLÁS: 2012. július 24. 07:26
A broméliák családjába több mint 160 faj található. Egyesek a meleg párás levegőt kedvelik, míg mások inkább a szárasságot. Vannak talajon élők és vannak epifiták, amelyek a fák tetején élnek több méter magasan. Van, amelyik több fényt igényel és van, amelyik a félárnyék hűs védelmében érzi jól magát. De ami közös bennük az az, hogy otthonunk különleges virága lehet, bármelyik broméliát is válasszuk.

A broméliák a trópusok legszínesebb és legváltozatosabb növényei. Eredeti élőhelyük a trópusi dél amerikai őserdő, de ma már nálunk is széles választékban fordulnak elő ezek a különleges dísznövények.


A broméliák családjába több mint 160 faj található. Egyesek a meleg párás levegőt kedvelik, míg mások inkább a szárasságot. Vannak talajon élők és vannak epifiták, amelyek a fák tetején élnek több méter magasan. Van, amelyik több fényt igényel és van, amelyik a félárnyék hűs védelmében érzi jól magát. De ami közös bennük az az, hogy otthonunk különleges virága lehet, bármelyik broméliát is válasszuk.

A broméliák tölcséres levélrózsája minden esetben az esővíz összegyűjtését szolgálja. Az ősredőben akár a talajon akár a fák tetején él, a levélrózsában gyűjti össze a növény az esővizet, így jut kellő nedvességhez és tápanyaghoz.

Ezekhez a szép növényekhez kellő türelem és odafigyelés is szükséges, mert az anyatövek a virágzás után elpusztulnak, de helyette legtöbbször 4-5 kisebb sarj növénnyel ajándékoznak meg bennünket.

Ezek a kis sarj növények szép lassan megnőnek, és amikor elérik a megfelelő életkort, már szét is ültethetjük őket, így kb. 4 év múlva egy növényből akár 4-5 új virágzó broméliánk is lehet.

A broméliák virágzási ideje akár egy - másfél hónapig is eltarthat, de virágzás után színes tarka vagy épp csíkos levélzetükkel is szép szobadíszek maradnak.

bromélia

Bár a párás nedves trópusi őserdőkben élnek, nálunk is igen jól érzik magukat általános szobai körülmények között, könnyedén nevelhetjük és gondozhatjuk őket. Kezdő kertészek is bátran vállalkozhatnak a tartásukra.

A broméliák közé tartozik a Vrisea splendens:

Ez a szép bromélia a fák tetején él az ősredők dús erdeiben. Húsos vastag 5 cm széles levelei tőrózsát alkotnak, figyeljünk oda, hogy a levélrózsa közepében mindig legyen friss víz. A virágzás ideje alatt a sárga vagy piros fellevelek közül nyílnak ki az apró kis sárga virágok.

Tegyük a cserepét félárnyékos helyre, átlagos meleg szobahőmérsékletre. Földjét csak mérsékelten öntözzük, hiszen a levélrózsában található vizet használja fel a növény.

Az egyik legszebb bromélia az Aechmea splendens vagyis ismertebb nevén a lándzsarózsa:

Ennek a broméliának nem csak a virága, ami díszít, de gyönyörű ezüstösleveleiis kiemelik a többi növény közül. A Dél Amerikai őserdők egyik legnagyobb bromélia fajtája, ezüstös levélrózsa közepéről nyílik a hatalmas rózsaszín lilás fellevelek, amelyből apró kis liláskék virágok. Bár a virágok csak pár napig nyílnak a színes fellevél rózsa akár fél évig is ékeskedik.

Mint a többi bromélia ez a növény is csak egyszer nyílik, de két-három kis sarj növényre számíthatunk. Ezek a kis növénykék négy év múlva újra virágoznak. Kedveli az átlag szobahőmérsékletet, cserepét tegyük világos helyre, de kerüljük a tűző erős napsütést.

A levélrózsa közepében mindig legyen friss víz, a legjobb a lágy vagy esővíz. Növekedési időszakban és a virágzás alatt kéthetente adjunk neki tápoldatos vizet.

bromélia

A család egy másik ismert tagja a gusmániák:

Ezek a növények akár 60-70 cm magasak is lehetnek, a fellevelek lehetnek fehér, piros sárga, vagy épp narancssárga színűek is. A színes fellevelekben itt is akár fél éven keresztül is gyönyörködhetünk. A gusmániák akár télen is virágozhatnak, de ilyenkor is tartsuk a hőmérsékletet 18-20 fok között. A téli száraz fűtött lakásban gondoskodjunk a megfelelő páratartalomról.

A broméliák közé tartozik még az ananász is, a neorelgia, és a tillantsia is.

Válasszuk bármelyiket is, biztos, hogy egyedi lakásdísszé válnak ezek a szép trópusi növények. Gondozásuk egyszerű, és átlag szobai körülmények között is igen jól érzik magukat.

Legfontosabb igényük, hogy a levélrózsában mindig legyen friss víz, és ne öntözzük túl a földet, a két locsolás között hagyjuk mindig kiszáradni a talajt, hiszen a levélrózsából veszi fel a legtöbb nedvességet a növény. Télen, ha szükséges pótoljuk a páratartalmat, vagy permetezzük a növény leveleit.

Szaporítani sarjnövényekről lehet, várjuk, meg amíg a kis sarjak elérik a 15-20 cm-es nagyságok, ekkor vágjuk le egy éles késsel az anyatőről, és ültessük el savanyú virágföldbe, egy új cserépbe. Négy év múlva újra gyönyörködhetünk, a bromélia páratlan szépségű virágában bár vannak fajták, amelyek már a második évben virágot hoznak.

A kisebb broméliákat ültethetjük egy nagyobb faágra is, ilyenkor mohával borítsuk be a gyökerét. Választhatunk akár 10 cm magasat, de van, amely 70-80 cm magasra is megnő, szín és forma gazdagságuk lenyűgöző. Vigye otthonába ön is a dzsungel lakóit, és a broméliák egyedi díszé válnak otthonában.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.