Gyerekkori veréstől dadogott Őze Lajos

Gyerekkori veréstől dadogott Őze Lajos

szülők
PUBLIKÁLÁS: 2019. február 07. 10:00
Hiába volt jó tanuló, dadogva nem tudott felelni a színész­óriássá érett kisfiú, akitől társai is elfordultak. Őze Lajos fiának, Áronnak is meg kellett küzdenie a súlyos beszédhibával.
Fái

A színészóriás tragikusan fiatalon, 49 évesen hunyt el. Szenvedélyes mű­vész, érzékeny, önmarcangoló ember volt, akinek fájdalmai gyermekkorában gyökereztek. Kisfiúként erősen dadogott, emiatt kiközösítették a társai, ez pedig egész életét meghatározta, emberkerülő lett. Végül egymaga küzdött meg a dadogással, és tanult meg beszélni, de még hogy! Őze egy harminchat év után előkerült interjúban, a Mestersége színész című műsorban, Molnár Gál Péternek beszélt a korai emlékekről.

– Emberkerülő vagyok gyermekkorom óta – mondta az in­terjúban Őze Lajos. – Az emberek tehetnek róla, hogy kerülöm őket. Sosem voltak a segítségemre abban az érzékeny korban, amikor gyerek voltam, és volt egy kiközösítésre alkalmas betegségem, a dadogás. Ennek az lett a következménye, hogy az iskolatársaim ki is közösítettek. Nem tudtam kimondani a kemény mássalhangzókat, nem tudtam felelni.

Ütlegek és könyvek

Kimondottan jól tanult, de felmondani nem tudta a leckét. Játék közben, a kiszámolós fogócskánál is ez történt, nem tudta kimondani: te vagy a fogó. A gyerekek nem akartak vele játszani, ezért csak nézte őket, és a könyvekkel vigasztalódott.

– Kerestem, miért van ez ná­lam – mondta Őze. – Azt me­sél­te édesanyám, megszakadt az életközösség édesapámmal. Amikor nem voltam haj­landó az úgynevezett éjjeli edényre ráülni, verték a hátam. Onnan eredt, sokkos idegi alapon ez a dadogás. Őze végül egymaga küzdött meg a dadogással, egy magyartanár a középiskolában pedig észrevette, hogy zseniálisan mond verset, így került a színjátszás közelébe.

Életen át cipelt teher

Ám hiába lett elismert művész, a szorongás, a kisebbségi komplexus örökre megmaradt. Őze Lajos nagyobbik fia operatőr, a kisebbik, Áron Jászai-díjas színész, rendező, a Pesti Magyar Színház egykori, most az Újvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza igazgatója, aki nem csak a tehetséget örökölte édesapjától.

– Ezt a gyerekkort ő egy életen át cipelte. De tényleg cipelte – mondta la­punknak Őze Áron. – Ebben a kérdésben én is érintett va­gyok. A dadogás jelen van az éle­tem­ben, ezzel nekem is meg kellett tanulnom együtt élni. Nem tudod teljes mértékig száműzni, megtanulsz vele bánni, hogy teljes legyen az életed. Nálam a dadogás idegrendszeri probléma, előhozhatja a fáradtság, de még az időjárás is. Régóta vagyok a Demosztenész Egyesület elnöke, ahol felnőtt logopédiai ellátás folyik, a beszédhibások érdekeit képviselik. Sokan egy múltbéli trauma miatt kerülnek az egyesülethez. A dadogással ma sem nagyon tudnak mit kezdeni, pláne nem tudtak édesapám korában.

Tökéletességre vágyott

Őze Lajos a magyar színjátszás kiemelkedő alakja, ezért is volt meglepő tőle azt hallani, hogy nem tette boldoggá a hivatása.

– A tökéletességre vágyom a színészetben, ami elérhetetlen – mondta a 36 évvel ezelőtti interjúban Őze Lajos. – Ezért nem okoz boldogságot, amit csinálok. Soha! Soha! Soha életemben egyetlen szerepemmel sem voltam elégedett – mondta, ám fia, Áron szerint nem kell ezt szó szerint venni. – Kevés boldogságot okozott neki a színpad? Neki az volt otthona, ott lelt örömet. A színpadon élt igazán, az élettel nem tudott mit kezdeni. A nap hu­szonnégy órájában ott lett volna – mesélte apjáról. 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.