Jövő vasárnapról hétfőre virradóra kerül sor a 86. Oscar-díj- gálára, amelyet a világon csaknem félmilliárd néző kísérhet majd figyelemmel. Magyar alkotás ezúttal nem verseng, Leonardo DiCaprio végre a csúcsra érhet.
Hiába nyújtotta sokak szerint élete tán legjobb alakítását Tom Hanks legutóbbi filmjében, a Phillips kapitányban, az idei, bivalyerős mezőnyben mégsem jelölték a legjobb férfialakítás díjára. Így aztán nem is követhet el olyan bakit, mint amilyet 1994-ben, amikor is puszta jó szándékból tönkretette egy ember életét.
Az Oscar-szobrocskával a kezében elrebegett köszönőbeszédében ugyanis nyilvánosság elé tárta, hogy a Philadelphiában megformált homoszexuális főhőst egykori középiskolai drámatanáráról, Rawley Farnsworthról mintázta. Fájdalom, az egykori tanár titkolta másságát. Egészen addig.
Nyerhet az illegális rodeós
Nem csoda, hogy az ügyből nagy botrány kerekedett, hiszen Amerika-szerte közel ötvenmillióan, világszerte pedig csaknem félmilliárdan figyelik rendre az Oscar-díj-átadás ceremóniáját, talán csak a legnagyobb sportesemények népszerűbbek ennél. Ezúttal március 2-án, magyar idő szerint vasárnapról hétfő hajnalra virradóan osztják majd ki a szobrokat, és sokak szerint az utóbbi évtized legerősebb mezőnye gyűlt össze.
A „király kategóriában”, a legjobb filmek között sokáig a 12 év rabszolgaság tűnt befutónak (összesen 9 jelölést kapott), de az utóbbi hetekben már az Amerikai botrányt tekintik sokan esélyesnek. Érdekesség, hogy az Oscarra mindig irányadó Golden Globe-on mindketten nyertek, ám ott külön díjazták a filmdrámákat és a komédiát. A George Clooney és Sandra Bullock főszereplésével készült, ennek ellenére is sok negatív kritikát begyűjtő Gravitáció is esélyes, akár a Phillips kapitány és talán-talán a Wall Street farkasa.
A férfiak „egyéni versenyében” Leonardo DiCaprio már korábban is kiérdemelhette volna a szobrocskát (például a Titanicért vagy az Aviátorért), ám a Wall Street farkasaként most egyértelműen az egyik legnagyobb esélyes. Kokainmámorban fetrengő tőzsdeguruként a Golden Globe-on már győzött, akárcsak Matthew McConaughey.
Utóbbi a Mielőtt meghaltam HIV-fertőzött texasi rodeósaként nem csak az életéért, de a hatóságok ellen is küzd, amikor az általa Mexikóban felkutatott alternatív – és persze illegális – gyógyszerekkel igyekszik saját magán és sorstársain segíteni. A kritikusok elragadtatással írtak az alakításról, és hogy a szerep kedvéért sok-sok kilót leadott McConaughey, ezzel újra Hollywood élvonalába tornázta fel magát.
Janet megölte az élő adást
A súlyos botrányok többnyire elkerülték az 1929-ben alapított díjat. Janet Jackson emlékezetes mellbimbóvillantása után az amerikai televíziókban ugyanis minden nagy eseményt öt másodperces késleltetéssel adnak, ha netán valaki provokatív módon viselkedne, azt kicenzúrázhatják. Így ma már nem láthatnák a nézők azt a jelenetet, amely 1973-ban esett meg: egy Robert Opal nevű fickó anyaszült meztelenre vetkezve szaladt a színpadra, ám az éppen díjátadásra készülő David Niven kivágta magát: „Ez a férfi leginkább azzal vált nevetségessé, hogy a világ elé tárta hiányosságait” – mondta.
Nem mindenki tudott ilyen frappánsan reagálni a váratlan eseményekre. A mozivásznon mindig magabiztos Angyal, vagyis az őt alakító Roger Moore, balján Liv Ullmannal 1973-ban csak tétován szemlélte, amint a Keresztapában nyújtott alakításáért Oscarral jutalmazott Marlon Brando helyett egy indián lány lépett a színpadra, majd a szobrot elutasítva hosszasan ecsetelte, hogy az amerikai kormány mennyire tisztességtelenül bánik az őslakosokkal.
Két évvel korábban egy George C. Scott sokkal profánabb okokkal magyarázta, miért nem ment el a díjátadóra: „Hülyeség színészeket egymással versenyeztetni, ráadásul hokimeccs volt a tévében”.
„Na, b…meg!”
Örök kérdés, vajon művészek tudják-e előre, vagy tényleg csak a borítékok felbontása után tudják meg, ki a nyertes. Az akadémia mindent megtesz, hogy hétpecsétes titok legyen az eredmény, és a vesztesek reakciói jól jelzik, ez rendszerint sikerül is. Samuel L. Jackson például egészen biztos volt abban, hogy az 1994-es Ponyvaregényben nyújtott alakításáért neki ítélik majd a díjat. Amikor kiderült, nem ő nyert, a kamerák közelről mutatták döbbent tekintetét, és a szájáról egyértelműen le lehetett olvasni feltörő szavait: „Na, b… meg!”
Hogy idén kinek lesz őszinte a mosolya, és kik próbálják majd palástolni a bánatukat, az a március 2-i gálán kiderül.
Utoljára Szabó István Mephistójának drukkolhattuk ki az Oscart 1982-ben
Az idei jelöltek
Négy fontos kategória jelöltjei:
Legjobb film: Amerikai botrány (összesen 10 kategóriában kapott jelölést); Phillips kapitány (8); Mielőtt meghaltam (6); Gravitáció (10); A nő (5); Nebraska (6); Philomena (3); 12 év rabszolgaság (9); A Wall Street farkasa (5).
Legjobb férfi főszereplő: Christian Bale (Amerikai botrány); Bruce Dern (a Nebraska); Leonardo DiCaprio (A Wall Street farkasa); Chiwetel Ejiofor (12 év rabszolgaság); Matthew McConaughey (Mielőtt meghaltam).
Legjobb női főszereplő: Sandra Bullock (Gravitáció); Meryl Streep (Augusztus Oklahomában); Amy Adams (Amerikai botrány); Cate Blanchett (Blue Jasmine); Judi Dench (Philomena – Határtalan szeretet).
Legjobb rendező: David O. Russell (Amerikai botrány); Alfonso Cuarón (Gravitáció); Alexander Payne (Nebraska); Steve McQueen (12 év rabszolgaság); Martin Scorsese (Wall Street farkasa).