Több mint egymilliós bírságot kell fizetnie Liptai Claudiának, mert jogtalanul parkolt mozgássérült kártyával. A szakértő és az ügyvéd még nem találkoztak ekkora pénzbüntetéssel. Claudia azért is fizet, mert népszerű…
Megérdemelte a több mint egymillió forintos pénzbüntetést Liptai Claudia, miután jogtalanul használta elhunyt édesanyja parkolókártyáját? A múlt héten hozott jogerős ítéletet az ügyben a bíróság, a vita azóta is tart.
– Átlagosan pár tízezer forintra szokták helyben megbüntetni a szabálytalanságot elkövető járművezetőket. A mozgássérült parkolókártya ügyében orvosokat elítéltek ugyan, de ilyet, hogy több mint egymillió forint bírságot szabjanak ki egy járművezetőre, még nem hallottam. Szerintem példát akartak statuálni, mivel Claudia közszereplő – véli Legin István, az Emberibb Parkolásért Mozgalom, az EMPAMO elnökhelyettese.
Claudia védőügyvédje is értetlenül áll a jogerős ítélet előtt.
– Rendkívül súlyosnak tartom ezt a büntetést, hiszen voltak már korábban is hasonló ügyek, melyekben 200–250 ezer forintnak megfelelő pénzbüntetést ítéltek meg. Nem tudom, mi vezette a bíróságot erre a döntésre, de amint megérkezik az írásba foglalt jogerős ítélet, azonnal benyújtjuk a felülvizsgálati kérelmet a kúriának – jelentette ki Claudia ügyvédje, dr. Buza János.
A Bors korábban megírta: az ítélet indoklásában az is szerepelt, hogy Claudia az átlagosnál jobban keres. Azonban megtudtuk: az ítélethozatalkor nemcsak ezt vették figyelembe, hanem – a jogszabályoknak megfelelően – társadalmi helyzetét, médiában való szereplését, és a sajtóban való rendszeres megjelenését is. Ezek szerint a műsorvezetőnek azért is kell ilyen mélyen a zsebébe nyúlnia, mert népszerű.
Ilyen táblával talán nem lehet elrettenteni a rokkantak helyén parkolókat, de a hírességek esetében alkalmazott szigor sokakat elgondolkoztathat
– Közokirat-hamisítás elkövetése esetén mindig előtérbe kell helyezni azt, hogy a vádlott a közokirat hitelességébe és valódiságába vetett közbizalomhoz fűződő társadalmi érdeket sérti. Evégett ítélethozatalkor figyelembe kell venni azt, hogy a jogerős ítélet mit üzen a társadalomnak, illetve azt, hogy az ítélethozatal során a vádlott személyiségéhez, előéletéhez igazodó, személyre szabott megfelelő büntetésben, elbírálásban részesüljön – nyilatkozta lapunknak dr. Czine Ágnes, a Fővárosi Ítélőtábla bírája, aki azt is hozzátette, hogy közokirat-hamisításért akár három év fogházbüntetés is kiszabható.