Nagybirtokos lett Csernus Imre. Legtöbb idejét szőlőjében tölti, de a lélekgyógyítástól itt sem tud elszakadni: borainak a Lelki béke vagy a Lelki fröccs nevet adja. Feltöltődik vidéken, és lehet, visszatér.
Egy ideje eltűnt a nyilvánosság elől Csernus Imre, aki a nagyváros helyett a természetet választotta. Az ország legszókimondóbb lélekgyógyásza még fogad ugyan betegeket, tart előadásokat, és két sportcsapat csapatpszichológusi teendőit is ellátja, ideje legjavát azonban saját szőlőbirtokán tölti. Kapál, kacsol, aggódik a fagy és a cukortartalom miatt, s közben rengeteget tanul önmagáról és a gazdálkodásról is.
– Vidéken intenzíven élhetek a természetben, ami számomra azt a feltöltődést biztosítja, amit utána akár a nagyvárosban vagy bárhol kisüthetek. A „vidéken éléssel” megteremtettem magamnak azt az egyensúlyt, amivel megakadályozom a kiégésemet. Három-négy éve élek lenn, itt megáll az idő – magyarázta a Borsnak Csernus, aki az Almagyar-Érseki Szőlőbirtokon harmadmagával tulajdonos.
– Összesen 12 hektáron dolgozunk, vegyesen van fehér és vörös szőlőnk. A birtokot az érseki szőlő megmentésére hoztuk létre, ezenkívül vannak régi, Egerben őshonos szőlőfajták is: lúdtalpú kadarka, mézes fehér – folytatta a pszichiáter, aki azt is elárulta, boraikkal már multik és kiskereskedelmi láncok polcain, valamint éttermek borlapjain is lehet találkozni.
– Körülbelül 30 ezer palackozott bort állítunk elő évente. A borok nevei tükrözik a hozzáállásunkat is a borhoz és az élethez, mint például a Bevállalod, vagy a Lelki fröccs, illetve a Lelki béke, így karácsony közeledtével – mondta Csernus. – Tanulom ezt a szakmát, és első osztályú tanítómesterem van Csutorás Ferenc személyében. Az út hosszú, de mint mást sem, ezt sem adom fel – fogalmazott a szakember.
Frusztrált az Y-generáció
Csernusnak A kiút címmel jelent meg a könyve. A doki az Y generációról ír, a megszokott szókimondással: ők azok – írja –, akik laptoppal a kezükben jöttek ki az anyjukból. – A racionális intelligencia szempontjából elképesztően gyorsak és találékonyak, hatékonyan építik a kapcsolatrendszerükkel a jövőjüket. Nem jellemző rájuk a felelősségvállalás, frusztráltak és elégedetlenek – magyarázta Csernus doki.