Mindenkit megdöbbentett Kézdy György tragikus halála. A népszerű színészt rengetegen a Szomszédok Virágh dokijával azonosították, aki Etus idős lovagjaként igyekezett elcsendesíteni a konfliktusokat. A művész távozása apropót kínál arra, hogy végigtekintsünk az egykori főszereplőkön.
Több mint tíz esztendőn át vártuk hétről hétre őket, hiszen valamennyien a „mi szomszédaink” voltak. A fantasztikus sikerű, 331 részt megérő képernyős sorozatban (1987–1999) szerepelni dédelgető népszerűséget és nyomasztó pecsétet egyaránt jelentett, hiszen a színészek közül többekre „ráégett” az a figura, akit a Szomszédokban alakított. Mi lett velük?
Takács család
Takács István (Taki bácsi), a taxis – Zenthe Ferenc (1921–2006); Takács Lenke (Taki bácsi felesége), bolti eladó – Komlós Juci (1919–2011); Alma (Taki bácsi és Lenke néni unokája), pincérnő – Fehér Anna (1958); Szelényi János (Alma udvarlója), erdész – Trokán Péter (1946)
Valójában ilyen nagyszülőket szeretne mindenki: Taki bácsi, a gazdagréti jótevő (ugyan ki fuvaroz ma már boldog-boldogtalant ingyér’) a taxis hiénák világában, felesége, Lenke néni pedig fehér köpenyes közérti eladóként igyekezett a becsület és szeretet útján maradni – sikerrel.
Zenthe Ferenc már színészlegenda, amikor nekivág a sorozatnak (egykoron a Tenkes kapitányaként tett szert országos népszerűségre), amelynek köszönhetően pályája végéig a közönség szeretetében lubickolhatott. A nemzet színészeként 2006 júliusában érte a halál. Akárcsak „Taki bácsit”, úgy a sorozatban a feleségét alakító Komlós Jucit is beválasztották a nemzet színészei közé. Színpadon klasszikus szerepek sorát alakította, több tucat játék- és tévéfilmben szerepelt. 92 évesen távozott az élők sorából.
Bár Fehér Anna a sorozat Almájaként nagy ismertségre tett szert – a Szomszédok előtt, alatt és után elsősorban (Jászai Mari-díjjal kitüntetett) színpadi színész. Sok pályatársával ellentétben mindig szigorúan őrizte a magánéletének történéseit, ám amikor 2011-ben 53 évesen egészséges fiúgyermeknek adott életet, akkor a lapok címoldalára került.
Ma főállású anya. Trokán a sorozatban Alma fess udvarlója, de leginkább erkölcsbajnok és mindig hibátlan szerelésben megjelenő erdész. A szomszédok tette országosan ismertté, pedig a Jászai-díjat már 1977-ben megkapta. Szinte hihetetlen, de több mint 140 színházi bemutató részese volt eddig, ami jól mutatja színpadi sokszínűségét.
Mágenheim család
Mágenheim Ádám, mentőorvos – Kulka János (1958); Szikszay Júlia (Mágenheim doktor felesége), kozmetikus – Frajt Edit (1955); Mágenheim Julcsi, tanuló – Ábel Anita (1975); Szikszay Etus (Júlia édesanyja), keramikus – Csűrös Karola (1936)
Horváth Ádám alapkoncepciója szerint a három főhős család egy emeleten lakik. Közülük Mágenheimék hosszú évekig tartó gyűjtögető életmódjuknak köszönhetően tesznek szert álmaik lakására az elit lakótelepen. A jóságos és túlterhelt Mágenheim doki a sorozat legendás figurájává vált, akit – bár nem nevezhető szívtiprónak – időről időre medikák és egyéb fehérnépek környékeznek meg. Persze feleségét, a sorozat szépasszonyát is ostromolja az őt foglalkoztató fodrászszalon tulajdonosa, Gábor Gábor. Ám hiába, mert az asszony ezúttal nem ingatag!
Kulka le tudta dobni a Szomszédok által ráhúzott skatulyát, nem véletlen, hogy a Kossuth-díj mellett több mint húsz szakmai kitüntetés tulajdonosa. Éneklemezek, hangoskönyvek, szinkronszerepek (pl. Doktor House magyar hangja) és legendás színpadi alakítások egyaránt fűződnek a nevéhez. Frajt Editről keveset hallani, a sorozatot követően, ahogyan előtte és alatta is, elsősorban vidéki nagyszínházak színpadán látható.
Mindenki „Julcsija” a tévénézők szeme láttára cseperedett 13 éves bakfisból nővé, miközben szerelmi kalandok sorát éli át – többek között az ifjú színészként ekkor bemutatkozó Németh Kristóf karjaiban. Ábel Anita a népszerűségnek köszönhetően később televíziós műsorvezető és szinkronszínész lett.
Etus emblematikus kulcsfigurája volt a sorozatnak. Igazságosztó, de azért – főként, ha az unokájáról van szó – kisebb praktikákban partner, emellett művész, no és a napokban elhunyt Kézdy György alakította Virágh doki szívszerelme. Csűrös Karola a sorozatot megálmodó s rendező Horváth Ádám felesége. Nála áthatóbb tekintettel senki sem volt képes a kamerába rebegni a tanulságként szolgáló záró gondolatokat – ez a megoldás a sorozat egyik jellegzetessége volt.
Vágási család
Vágási Feri, nyomdász – Nemcsák Károly (1957); Vágási Judit (Vágási Feri felesége), tanárnő – Ivancsics Ilona (1960)
Vágási Feri a lentről indult becsületes munkásember mintaképe (ne feledjük, ’87-ben indult a sorozat), aki, történjék bármi, megőrzi tartását és tisztességét. Sokan hitték, hogy Vágási Feriék az életben is házastársak, ez is bizonyítja: a rendező szerencsés kézzel választotta ki őket.
Abban viszont azonos a sorsuk, hogy jelenleg mindketten színidirektorok. Nemcsák 2011 óta a József Attila Színház igazgatója, Ivancsics Ilona pedig 2008-ban Száguldó Orfeum néven alapított társulatot.
Bőhm bácsi és a többiek
Az ismertebb mellékszereplők közül sajnos többen nincsenek már az élők sorában, így a zsörtölődő operaénekest játszó Palócz László (1921–2003) sem. A legfőbb helyszínként szolgáló gazdagréti ház közös képviselőjét ketten is megformálták: először a 105. rész elkészítésekor elhunyt Máriáss József (1920–1991) Bőhm bácsiként, majd az ő halálát követően Raksányi Gellért (1925–2008) Hegyi „Kutyaként”.
A teleregény sikerét mindennél jobban jelzi, hogy a Wikipédia internetes szabad lexikon az itt említett színészek jó részénél a leghíresebb szerep rovatban éppen a Szomszédokban megformált alakítást nevezi meg.