Sokan furcsán néztek rám, amikor ezt megosztottam velük, mások egyenesen le akartak beszélni róla. „Biztos, hogy jó ötlet?” „Mi van, ha baj lesz?” „Nem férsz majd el a kádban!” – özönlöttek a jól ismert aggodalmak. De én kitartottam az elképzelésem mellett, és ma már büszkén mondhatom: életem legszebb, legintenzívebb élménye volt a vízben szülés. Úgy gondoltam, megosztom veletek a tapasztalataimat, hátha segítek azoknak a kismamáknak, akik szintén ezen a gondolkodnak. Vagy ne adj isten, végleg elveszem a kedveteket!
A döntésem nem egyik napról a másikra született. Barátnőm, aki két évvel ezelőtt vízben szült, annyira lelkesen mesélt az élményről, hogy felkeltette az érdeklődésemet. Utánaolvastam, videókat néztem, és beszéltem szakemberekkel. Több okból is vonzott ez a lehetőség:
Persze sok kérdésem is volt: Vajon tényleg kevésbé fáj? Milyen kórházban lehet vízben szülni? Mi van, ha komplikáció lép fel? Ezeket sorban megválaszoltam magamnak, és örülök, hogy így tettem.
Ahogy haladtam a pocakos heteken, egyre konkrétabb lépéseket tettem a vízben szülés megvalósítása felé. Először is olyan kórházat kellett találnom, ahol támogatják ezt a szülési módot. Ez nem volt egyszerű feladat, mert bár egyre népszerűbb a vízben szülés Magyarországon, még mindig csak korlátozott számú intézményben érhető el.
Három különböző kórházat látogattam meg, és részletesen érdeklődtem a lehetőségekről. Végül egy budapesti intézményt választottam, ahol külön szülőszobájuk van speciális szülőkáddal, és a személyzet is rutinos a vízben szülésben. Az első látogatásom alkalmával megnézhettem a kádat is – nagyobb volt, mint gondoltam, és sokkal professzionálisabb, mint egy otthoni fürdőkád.
A vízben szülés kórház kiválasztásánál számomra fontos szempont volt, hogy olyan helyet találjak, ahol nem csupán „megengedik” ezt a szülési módot, hanem valóban támogatják és tapasztalatuk is van benne. A választott kórházban havonta átlagosan 4-5 vízben szülés történik, ami megnyugtatott.
Emellett speciális felkészítő tanfolyamon is részt vettem, ahol kimondottan a vízben szülésre készítettek fel. Megtanultuk a légzéstechnikákat, a legjobb testhelyzetet, és azt is, mire számíthatunk a folyamat során.
A szülésem a nagykönyv szerinti 39. hét végén indult be, pont, amikor már kezdtem azt hinni, hogy a kislányom sosem akar megszületni. Éjjel két óra körül ébredtem furcsa, ritmikus fájdalmakra. Az első összehúzódások még ritkák voltak, 15-20 percenként jelentkeztek, így volt időm a párommal együtt felkészülni.
Hajnali ötre már 8-10 percenként jöttek a fájások, és elkezdtem a korábban tanult légzéstechnikákat alkalmazni. Hat óra körül hívtuk a kórházat, akik azt tanácsolták, hogy lassan induljunk el, de még ne rohanjunk. Kilenc órára értünk be, addigra a fájások már 5 percenként jöttek, és határozottan felerősödtek.
A szülésznőm megvizsgált, és közölte, hogy 4 centiméteres a tágulás – épp jókor érkeztünk. Következett a rutinvizsgálat, vérnyomásmérés, CTG, és az orvos is jött, hogy megbizonyosodjon róla, minden rendben van-e a vízben szüléshez. Zöld utat kaptunk!
Soha nem fogom elfelejteni azt a pillanatot, amikor először belemerültem a meleg vízbe. Mintha varázslat történt volna – a fájdalmak intenzitása azonnal csökkent. A víz hőmérséklete tökéletes volt, nem túl forró, de kellően meleg ahhoz, hogy ellazítson. A szülésznő elmagyarázta, hogy a víz hőmérsékletét folyamatosan 37 fok körül tartják, hogy a babának is megfelelő legyen.
A kád elég nagy volt ahhoz, hogy különböző pozíciókat próbáljak ki. A párom a kád mellett ült, fogta a kezem, és itallal kínált a kontrakciók között. A szülésznő időnként ellenőrizte a baba szívhangját egy vízálló eszközzel, de egyébként hagyott minket a saját ritmusunkban haladni.
A vízben különböző testhelyzeteket próbáltam – hol guggoltam, hol térdeltem, hol oldalra fordultam. Meglepett, mennyivel könnyebb volt így mozogni, mint a szárazföldön. Minden mozdulatnál éreztem, ahogy a víz tart és segít.
Körülbelül három órát töltöttem a vízben, mire elértem a teljes tágulást. A kitolási szakasz közeledtével a fájások természetesen felerősödtek, de a víz közege továbbra is hihetetlenül sokat segített. A szülésznő javaslatára félig ülő, félig guggoló pozíciót vettem fel, a párom pedig hátulról támasztotta a hátamat. A kitolás intenzív volt – ezt nem tagadom. De a víz, a lebegés érzése segített abban, hogy jobban együttműködjek a folyamattal. Éreztem, ahogy a testem és a víz együtt dolgozik, nem pedig egymás ellen.
Miután nagyjából 20 percig nyomtam, egyszer csak megtörtént a csoda: Lili kibújt a víz alatt. A szülésznő azonnal felemelte őt a víz felszínére. Ez a pillanat örökre bevésődött az emlékezetembe – a kislányom még a víz alatt kinyitotta a szemét, majd amikor a felszínre ért, olyan békésen és nyugodtan nézett körül, mintha csak azt mondaná: „Helló, megérkeztem!”
Lili egyből a mellkasomra került, még a vízben. Hihetetlen, de egyáltalán nem sírt, csak nézegetett nagy, kíváncsi szemeivel. A köldökzsinór még lüktetett, összekötve minket egy rövid ideig. Mivel minden rendben volt, a szülésznő és az orvos hagyták, hogy még néhány percig így maradjunk együtt. Ez az első találkozás valami leírhatatlan élmény volt. A kislányom annyira nyugodt volt, mintha pontosan tudná, hol van és mi történt. Azt hiszem, a vízi szülés segített neki is abban, hogy békésebben élje meg a világra érkezés hatalmas változását. Körülbelül 10 perc után elvágták a köldökzsinórt, és a méhlepény megszületésére már kint került sor. Lili ezután is végig velem maradt, bőr-a-bőr kontaktusban, és hamarosan meg is találta az utat a mellemhez.
Érdemes alaposan körülnézni, és olyan kórházat választani, ahol valóban rutinszerűen csinálják ezt. Kérdezz rá, hány vízben szülést vezetnek le havonta, milyen a szülőkád, és milyen tapasztalataik vannak.
A vízben történő vizsgálat bonyolultabb, ezért időnként ki kell jönni a kádból egy-egy ellenőrzésre. Ez egy kis kellemetlenséggel járhat, de megéri a nyugalom többi percéért.
Ez talán banálisnak tűnik, de senki nem mondta, hogy a hajam csuromvizes lesz! Ha hosszú hajad van, érdemes feltűzni vagy befogni. Én ezt nem tettem meg, és elég vicces fotók készültek rólam a vizes hajammal.
Sokan kételkednek ebben, de saját tapasztalatom alapján mondhatom: a víz jelentősen enyhíti a fájdalmakat. Nem varázsolja el teljesen, de sokkal kezelhetőbbé teszi őket.
Ez az egyik leggyakoribb félelem, pedig a babák csak akkor veszik az első lélegzetet, amikor a levegővel találkoznak. Amíg a víz alatt vannak, addig a köldökzsinóron keresztül kapják az oxigént, ahogy a méhben is. Természetesen fontos, hogy a szülés után azonnal a víz felszínére emeljék a babát.
Visszatekintve, a vízben szülés egy rendkívül pozitív, megerősítő élmény volt számomra. Úgy éreztem, hogy a testem és a természet együtt dolgozik, nem pedig harcolnak egymással. A víz adta biztonság és nyugalom segített abban, hogy tudatosabban legyek jelen a szülésemen, és valóban aktív résztvevője legyek ennek a csodának.
A vízben szülés nem mindenkinek való, és természetesen vannak helyzetek, amikor nem is ajánlott. De ha egészséges a várandósságod, és vonz ez a lehetőség, bátran ajánlom, hogy fontold meg.
Nagy Judit
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.