Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a mikroműanyagok és nanoműanyagok jelen vannak az ételeinkben, italainkban, sőt: a levegőben is. De hogyan kerülnek oda? És mit tehet egy szülő, aki szeretné megvédeni a gyerekét ettől a „láthatatlan szennyezéstől”? Nézzük sorban.
A mikroműanyagok 5 mm-nél kisebb, lebomlott vagy széttöredezett műanyagrészecskék, amelyek keletkezhetnek:
Egy 2025-ös tanulmány szerint már az is mikroműanyagot juttathat az italba, ha újra lecsavarunk egy PET-palack kupakot – minden egyes nyitás során apró szemcsék válhatnak le, és bekerülhetnek a folyadékba.
A mikroműanyagok a hétköznapi életben is megjelennek:
A gyerekek teste kisebb, fejlődésben van, az immunrendszerük még kialakulóban – így sokkal érzékenyebbek a környezeti szennyeződésekre. A mikroműanyagok:
Szerencsére néhány egyszerű háztartási változtatás is segíthet csökkenteni a mikroműanyag-bevitelt:
Használj üveg vagy fém kulacsot, eldobható PET-palack helyett. Tárold az ételt üvegben, rozsdamentes dobozban – ne műanyag dobozban mikrózz. Válassz szilikon vagy pamut uzsonnacsomagolót a műanyag tasak helyett.
Ne tarts sokáig műanyag csomagolásban húst, sajtot, felvágottat. Használj viaszos textilcsomagolót vagy üvegedényt fedéllel.
Egyes palackokat nem szabad többször használni – minden újra felnyitás apró részecskéket oldhat ki. A repedezett, karcos műanyag tárolók már nem biztonságosak.
A mikroműanyagokról szóló hírek elsőre ijesztőek lehetnek, különösen, ha a gyerekeinkre gondolunk. De nem az a cél, hogy pánikba essünk, hanem hogy tudatosabban döntsünk a mindennapokban. Nem kell fenekestül felforgatni az életünket, és nem is arról van szó, hogy egyik napról a másikra minden műanyagot száműzni kell a háztartásból. Elég az is, ha néha megállunk egy pillanatra, és átgondoljuk: biztos, hogy jó ötlet ebben mikrózni? Nem lenne jobb egy üvegedény? Tényleg újra megtöltöm a gyerek kulacsát, vagy válthatnánk valami tartósabbra?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.