Gyerekkorom nagy részét a nagyszüleimnél töltöttem vidéken. Az ebéd utáni szieszta épp úgy hozzátartozott a napi programokhoz, mint a délutáni, közös séta. Ilyenkor felkerekedtünk és nekivágtunk: télen a városban kóricáltunk, lementünk a Dunához, nyáron pedig a tanya melletti szántóföldek, kukoricások és búzatáblák között bóklásztunk. Imádtam! Nem gondoltam akkor, hogy valami különlegeset csinálunk - ez egyszerűen természetes volt, mint a lélegzés. Mégis ezek voltak azok a pillanatok, amikor igazán beszélgettünk.
A kutatások megerősítik, amit a nagyszüleim már ösztönösen tudtak. A séta stimulálja az elmét és a testet, javítja a gyerekek általános kognitív funkcióit és jobb tanulmányi teljesítményhez vezet. A séta javítja a gyerekek koncentrációját és figyelmét, valamint emlékezetüket és fókuszálási képességüket. A családi séta nem igényel felszerelést, nem kerül pénzbe, és bárhol „megcsinálható”. Minden környezetnek, körülménynek és évszaknak megvan a maga varázsa: a téli város a gyengéden füstölgő kéményekkel, a tavaszi madárcsicsergés az erdőben, a nyári pancsolások a patakban, az őszi, sárgába borult, esőillatú utak... Akkoriban minden apróság beszélgetésre késztetett.
Gloria González-López, a Texasi Egyetem szociológia professzora szerint a családi séták nagyszerű módja a különféle beszélgetések elindításának. Például – ahogy én is tapasztaltam gyerekként - a beszélgetést kiválthatja az időjárás, egy fa megfigyelése, vagy kutyák játékának látványa - ami aztán emlékekhez, a jelenlegi élet eseményeihez, vagy jövőbeli tervekhez vezet.
A családi séta előnyei túlmutatnak a beszélgetésen. A tanulmányok számos fizikai előnyt mutattak ki: például a séta csökkentheti a szívbetegség, a szélütés, a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Még a mindössze háromperces séták is javíthatják a gyerekek egészségét és anyagcseréjét. A kutatások azt mutatják, hogy a séta kiváló a fizikai és érzelmi egészségre. Csökkentheti a vérnyomást, a szívfrekvenciát, az izomfeszültséget és a stressz szintjét; erősíti a figyelmet és a kreativitást; sőt még az alvás minőségét is javítja.
A családi séta sikere abban rejlik, hogy természetes környezetet teremt a kapcsolódásra. A séta lehetőséget ad gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt arra, hogy „kinyújtsák a lábukat” és megtapasztalják az edzésből származó endorfin természetes hullámát az agyban. Ez a szinte azonnali hangulatjavulás tökéletes a pozitív és jelentőségteljes beszélgetések elősegítéséhez szeretteinkkel.
Ma már nehezebb ezt a hagyományt fenntartani. A gyerekeket nehéz elszakítani a képernyőktől, a szülők túlterheltek, a városok gyakran nem gyalogosbarátak. A túlzott képernyőidővel a legtöbb gyerek, kamasz és felnőtt sem éri el az ajánlott napi mozgásszintet, és messze túllépi a képernyőidő határait. Mégis, azok, akik fiatalon egészséges viselkedési formákat, például a sétálást sajátítják el, nagyobb valószínűséggel folytatják ezeket a gyakorlatokat felnőttként. A gyerekek nagyobb valószínűséggel sétálnak, ha a szüleik is sétálnak - és a szülők vannak a legjobb helyzetben, hogy megtanítsák őket biztonságosan közlekedni a környékükben.
A családi séta nem igényel nagy tervezést. Hogy az eseményt még vonzóbbá tegyük, „játékot vihetünk be az egyenletbe”. Például dobókockát dobhatunk a kereszteződéseknél. „Ha egy vagy kettő, balra fordulunk. Három vagy négy, egyenesen. Öt vagy hat, jobbra fordulunk”. A rendszeresség kulcsfontosságú: legyen az heti filmes este vagy havi kirándulás, ha van mire várni, az mindenkinek javítja a hangulatát. A családi séta esetében ez lehet napi, heti vagy hétvégi rutin.
A pozitív családi dinamikával rendelkező serdülők kevésbé hajlamosak kockázatos magatartásra, kisebb valószínűséggel kapnak mentális egészségügyi diagnózist, és nagyobb az önbecsülésük. Az erős családi kötelékkel rendelkező gyerekek és tinédzserek kevesebb problémás viselkedést mutatnak és nagyobb ellenállóképességgel rendelkeznek. Az ausztráliai őslakos közösségekben használt kifejezéssel élve: „az együtt sétálás lehetővé teszi a fiataloknak és az idősebbeknek, hogy szó szerinti és szimbolikus utazást tegyenek együtt, megosztva az időt, teret és a közösség élményét”.
A családi séta talán a legegyszerűbb módja annak, hogy visszaszerezzük azt, amit a modern világ elvett tőlünk: a valódi jelenlétet egymással. És ez többet ér bármilyen technológiai vívmánynál.
B.K.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.