1. A statisztikák megtévesztőek lehetnek
A teherbe esés esélye a 20-25%-os havi valószínűség szerint egy nagyátlag. Vannak párok, akik elsőre teherbe esnek, és vannak, akiknek évekbe telik. Az, hogy mi melyik csoportba tartozunk, számos tényezőtől függ, amelyek nagy részét nem tudjuk kontrollálni.
2. Az életmód valóban számít, de nem mindenható
A teherbe esés elősegítése érdekében érdemes egészségesen élni: kiegyensúlyozottan táplálkozni, mértékkel sportolni, kerülni a dohányzást és az alkoholt, és csökkenteni a stresszt. De ezek sem garantálják a sikert – ismerek nőket, akik tökéletes életmód mellett sem estek teherbe, és olyanokat is, akik dohányoztak, kávéztak, és azonnal sikerült nekik. A teherbe esés esélye nem mindig számol naptárt vagy kalóriákat.
3. A túl sok információ néha árt
Bár fontos tájékozódni, a túlzott információgyűjtés és öndiagnózis szorongást okozhat. Emlékszem, amikor már minden létező termékenységi problémát diagnosztizáltam magamnak az internet alapján – a PCOS-től kezdve az endometriózison át a laktózintolerancia miatti felszívódási zavarokig. Nem voltam jól tőle.
4. A párod bevonása kulcsfontosságú
Sokáig azt hittem, a teherbe esés esélye főleg női ügy. Pedig a férfi termékenység ugyanolyan fontos. Dávid végig támogatott, de csak a nyolcadik hónap körül kezdtünk beszélni arról, hogy neki is érdemes lenne változtatnia néhány szokásán (kevesebb forró fürdő, lazább alsónemű, több cink és szelén).
5. Az időzítés fontos, de a megszállottság kontraproduktív
A termékeny időszak körüli együttlétekkel valóban növelhető a teherbe esés esélye. De a kétnaponta történő, spontaneitás nélküli "menetrendszerű" próbálkozás sok párkapcsolatban feszültséget okoz, és végül kontraproduktív módon csökkentheti az esélyt.
Ha újrakezdeném a babavárást, más megközelítéseket alkalmaznék. Pár tanács tőlem, amit nem muszáj megfogadni, de utólag nálam már összeállt a kép, mi a fontos és mi a mellékes ilyenkor:
Három hónappal a „hivatalos” próbálkozás előtt érdemes elkezdeni a folsav szedését, és fokozatosan javítani az életmódon.
6. Ismerd meg a tested, de ne válj rabjává a megfigyelésnek
A ciklus megismerése hasznos, de nem kell minden létező módszert egyszerre alkalmazni. Válassz egy-két megközelítést (például alaphőmérséklet-mérés vagy ovulációs teszt), és maradj annál. A túl sok módszer csak zavart okoz és stresszel, csökken a teherbe esés esélye.
7. Fordíts figyelmet a mentális egészségre is
A teherbe esés elősegítése nem csak a fizikai felkészülésről szól. A stresszkezelés, a meditáció, a jóga vagy bármilyen más relaxációs technika jelentősen növelheti az esélyt. Nekem a rendszeres séták és a légzőgyakorlatok segítettek.
8. A szex maradjon örömforrás, ne váljon feladattá
Könnyű elveszíteni a spontaneitást, amikor a teherbe esés esélye lebeg csak a szemed előtt. Próbáljatok meg néha „elfelejtkezni” a célról, és csak élvezni egymás társaságát. Sokan mondják, és most már én is hiszem, hogy a legjobb teherbe esés elősegítő módszer az, ha nem görcsölünk rá.
9. Szakember segítsége nem kudarc, hanem lehetőség
Ha 35 év alatt vagy, és egy éve próbálkoztok eredménytelenül (vagy 35 felett 6 hónapja), érdemes felkeresni egy szakembert. Ez nem jelenti azt, hogy baj van – csak annyit, hogy extra segítségre lehet szükség a teherbe esés elősegítéséhez.
A teherbe esés esélye az én esetemben – számok és valóság
Utólag nézve, a mi esetünk nem volt rendkívüli. A statisztikák szerint a párok:
Én a 11. hónapban estem teherbe, ami teljesen beleillik a normál tartományba. Mégis, az a 11 hónap örökkévalóságnak tűnt, és mire eljutottunk a pozitív terhességi tesztig, már-már azt hittem, sosem fog sikerülni.
A paradoxon az, hogy minél tovább próbálkozunk eredménytelenül, annál stresszesebbek leszünk, ami tovább csökkenti a teherbe esés esélyét. Ebből az ördögi körből kilépni talán a legnehezebb feladat.
Nekünk az a bizonyos kikapcsolódós hétvége segített, amikor nem a babatervezés volt a fókuszban. Más pároknál más módszer válhat be, de a tanulság hasonló: néha a legjobb, amit tehetünk, ha elengedjük a kontrollt.
Ha valamit üzenhetnék azoknak, akik most vannak a babavárás útján: a teherbe esés esélye lehet, hogy kisebb, mint szeretnénk, és az út lehet, hogy hosszabb, mint reméljük. De minden próbálkozás, minden ciklus, minden várakozással teli hét közelebb visz a célhoz – még akkor is, ha néha úgy tűnik, egy helyben toporgunk.
És azt is szeretném elmondani, hogy bármennyire is nehéz a várakozás, ezek az élmények nem hiábavalóak. Az a türelem, kitartás és rugalmasság, amit ezekben a hónapokban tanulunk, később, a szülői szerepben is nélkülözhetetlen lesz.
Zsófi
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.