Négyévesen a kisfiam azt kérdezte a temetőben, hogy mikor kel már fel a Nagyi. Ötévesen dührohamot kapott, amikor nem találta a játékát ott, ahol a Nagyi mindig tartotta neki, és követelte, hogy a Nagyi azonnal jöjjön és segítsen megkeresni. Hatévesen pedig közölte, hogy szerinte a Nagyi most egy kiscica lett, mert látta álmában. És én minden alkalommal elbizonytalanodtam: ez most normális? Jól kezelem? Egyáltalán érti, mi az a halál?
Ma már tudom, hogy mindhárom reakció teljesen életkorának megfelelő volt. De akkor nagyon egyedül éreztem magam a kérdéseimmel. Ezért most összegyűjtöttem, amit szülőként tudnunk kell a gyerekek gyászáról és halál-felfogásáról.
Mit ért a gyerek?
Mik a normális reakciók?
Mikor kell aggódni?
Mit tehetünk szülőként?
A legfontosabb, amit szülőként megtanultam: nincs két egyforma gyász. Van, aki sír, van, aki dühöng, van, aki játszik, és van, aki látszólag tudomást sem vesz az egészről - mind normális. Az egyetlen, amit tehetünk: ott lenni, biztonságot adni, és hagyni, hogy a maga tempójában és módján dolgozza fel a történteket.
A kisfiam most nyolcéves. A múltkor azt mondta: "Anya, szerinted a Nagyi büszke lenne rám, hogy már tudok biciklizni?" Igen, mondtam. És közben rájöttem: ez is a feldolgozás része. Már nem várja, hogy felkeljen. Már nem hiszi, hogy cicává változott. De megtalálta a módját, hogy helyet találjon neki az életében - mint egy láthatatlan szurkolót, aki valahol ott fent örül a sikereinek.
És ez talán a legnagyobb ajándék: látni, ahogy a gyerek nem "túllép" a veszteségen, hanem megtanulja beépíteni az életébe. A maga tempójában, a maga módján.
Psycho