Az olimpiai játékok izgalma most senkit nem hagy hidegen, hiszen valódi, hús-vér szuperhősök elevenednek meg a szemünk előtt a képernyőn. Mi lehet annál menőbb, mint amikor egy fiatal srác mindenkit a világon legyőz vívásban?
Apa egy vívót utánoz a konyhában a hústűvel, miközben anya a kerti medencénél gyakorolja a műugrást, te pedig a BMX-edet próbálgatod egy pallón? De miért nem csináljátok mindezt együtt?
A gyerekek nagyon érzik ezt a szuperhősös vonalat, és legyünk őszinték, ez nekünk felnőtteknek is bejön, úgyhogy elevenítsük meg szuperhős sportolóinkat, és rendezzünk családi mini olimpiát otthon, a kertben vagy rossz idő esetén akár a lakásban! Íme, néhány ötlet, hogy hogyan tehetjük emlékezetessé ezt az időszakot a gyerekek számára:
Bemelegítésként, vagy rossz idő esetére itt az olimpiai kvízjáték:
Hangolódjatok az olimpiára egy kis agytornával. Gyűjtsetek össze néhány érdekességet a versenyekről, jöjjön egy kis olimpia történelem! Nem kell túlbonyolítani a kérdéseket, a lényeg a család közös öröme legyen, ne az eszeveszett fejtörés és tanakodás, például:
1912-ig az érmek színaranyból készültek, ezután tértek át az ezüstből készített érmekre, amelyeket 24 karátos arannyal vontak be. Az idei olimpia viszont ebben is különleges, mert amikor a sportolók aranyérmet nyernek, hazavihetik az Eiffel-torony egy darabját, amely a házigazda város ikonikus nevezetessége. Amikor a 20. században az Eiffel-tornyot felújították, megőrizték annak eredeti vas darabjait, egy raktárban tárolták el őket. Ezek a darabok alkotják most az olimpiai aranyérem közepén lévő hatszög alakú ábrát. Minden egyes éremben 0,04 fontnyi, az Eiffel-torony felújításából származó darab van. Ez az első alkalom, hogy egy város történelmi nevezetességének egy darabja fizikailag benne van egy olimpiai éremben.
Mintegy 5084 darab érmet készítettek az idei olimpiára 2024-re, ez az éremszám megoszlik az olimpia és a paralimpia győztes sportolói között.
A Chaumet nevű francia luxus ékszer- és óramárka tervezte meg az idei olimpiai érmeket. Az 1780-ban alapított Chaumet az LVMH (Moët Hennessey & Louis Vuitton) tulajdonában van.
Az öt karika az öt kontinenst jelképezi, ahonnan a sportolók érkeznek és akiket így négyévente az olimpiai játékok hoznak össze. A karikák egybefonódása a kontinensek egységét jelzi.
Az olimpiai öt karika színeit - amelyek a fehér, a vörös, a kék, a zöld, a sárga és a fekete - úgy választották meg, hogy legalább egy szín szerepeljen benne a világ minden nemzetének zászlajából. A kék szín Európát, a sárga Ázsiát, a fekete Afrikát, a zöld Ausztráliát, a piros pedig Amerikát jelenti. Ezt az ikonikus szimbólumot 1914-ben fogadták el hivatalosan, és először az 1920-as antwerpeni játékokon használták. Azóta az olimpiai zászlót minden alkalommal felvonják a nyitóünnepségen, majd levonják a záróünnepségen, ezzel is kifejezve az olimpiai eszmeiség és a nemzetközi közösség egységét.
Ez a kérdés most különösen aktuális lehet úgyis a családban. Hivatalos korhatár nincs. Egerszegi Krisztina, a mi híres olimpikonunk például már 14 évesen aranyérmet nyert.
Michael Phelps amerikai úszó, aki összesen 28 érmet szerzett, amiből 23 arany sikerült.
Tizenegy évre előre, így például 2028-ban Los Angeles, 2032-ben pedig Ausztrália lesz a házigazda.
De ne csak a fejünket tágítsuk, irány a kerti olimpia!
A gyerekek imádnak versenyezni, így érdemes különféle sportokat kipróbálni a kertben.
Esős napokon vagy kert nélküli otthonokban is rendezhettek olimpiát!
A többi a család fantáziájára van bízva. Ne feledjétek a családi versengést aranyérem helyett egy kis fagyizással megünnepelni a végén.
Akác