A szabálytalan fogazat nem öröklődik!

A szabálytalan fogazat nem öröklődik!

egészség
PUBLIKÁLÁS: 2020. február 27. 06:00
A lányommal még mindig fogszabályozásra járunk, így nekem is feltűnt, hogy milyen sok a rendelésen a gyerek. Mennyi is az annyi? Erről, az okokról, megelőzési és kezelési lehetőségekről beszélgettünk Dr. Szakállosy Bea fogszabályozó orvossal és Dr. Volomné Varga Mariann klinikai nyelvésszel.

A gyerekek hány százalékának van szüksége fogszabályozásra?

A legfrissebb kutatások szerint 10-ből 9 gyereknek rossz a fogsorzáródása.

Régen is ilyen rossz volt a helyzet, vagy ez új jelenség?

Az utóbbi évtizedekben drasztikusan romlott a helyzet. A háttérben számos ok áll, az egyik a modern nyugati táplálkozás. A finomított szénhidrátok megjelenése, a puha étkek, a rágás hiánya az állkapcsok alulfejlettségét okozta.

Weston Price, egy kanadai fogorvos kutatásai során számos civilizációtól elzárt törzset, népcsoportot keresett fel, és – bár vizsgálódásának tárgya a fogszuvasodás volt – megfigyelt egyéb összefüggéseket is. Azt találta, hogy amint begyűrűzött a modern táplálkozás ezekhez a népekhez, egyetlen generáción belül megjelent az allergia, vele a szájlégzés és a fogtorlódás.

Ez azt jelenti, hogy a szabálytalan fogazat nem örökletes?

Nagyon jól látja. Régészeti leletek is azt támasztják alá, hogy az orthodonciai problémák a legtöbb esetben nem genetikai eredetűek. Az őseinknek nem volt fogtorlódása, még a bölcsességfogak is gond nélkül befértek a fogívbe. Ugyanez a helyzet a modern civilizációtól elzárt népcsoportokkal is.

Maga a génkészlet, a genom tehát változatlan, de a múlt század 70-es évei óta ismert úgynevezett epigenom, amely a DNS működéséért felel, valóban megváltozhat akár egyetlen generáción belül is, és sokszor több generáció életét – hajlamait, életesélyeit, lényeges külső és belső tulajdonságait –meghatározhatja. A genom működését a sejt anyaga, az epigenom irányítja. Egy hasonlattal élve előbbi a hardver, utóbbi pedig a szoftver.

Tehát az epigenetika befolyásolja a fogsorzáródást?

Lényegében igen, de inkább azt mondanám, hogy bizonyos környezeti tényezők bekapcsolnak vagy kikapcsolnak egyes géneket, melyek például a normális arcnövekedéshez szükségesek.

Milyen környezeti tényezőkre gondol?

Például az oxitocin indokolatlan és túlzott alkalmazása a szülés során rontja a baba oxigenizációját, melynek az izmok feszessége vagy épp ellenkezőleg, hipotóniája lehet a következménye, ami egy sor negatív hatást generálhat a fogazat szempontjából is: szájlégzés, rossz nyelvpozíció, nyelvlökéses nyelés, stb. Ugyanígy az újszülött táplálási módjának is következményei lesznek. A szoptatott csecsemő erősebb orofaciális izomzattal fog rendelkezni, mint a cumisüvegből táplált, jobb eséllyel lesz normál orrlégző, és kevesebb lesz a valószínűsége, hogy szabálytalan legyen a fogazata. A rágás szükségességéről már beszéltünk, különösen az alsó állcsont növekedését befolyásolja. A cumizás vagy az ujjszopás olyan környezeti tényezők, melyek negatívan hatnak az állcsontok növekedésére és a fogsorzáródásra. A rövid nyelvfék szintén galibát okozhat.

A lényeg mindebből az, hogy a szabálytalan fogazat nem egyetlen dolog, hanem egy sor tényező következménye, melyek sokszor egymásból adódnak, Egy hipotón baba például nagy valószínűséggel szájlégző lesz, ezért a nyelve lekerül a szájpadlásról, ami a felső állcsont alulfejlettségét eredményezi, így végső soron fogtorlódás várható. Vagy a cumizó és ujjszopó babáknál a nyelv szintén lekényszerül a szájpadlásról, ami rossz nyelvpozíciót és nyelvlökéses nyelést eredményez. Ebben az esetben helyhiánnyal biztosan számolni kell, de szinte biztosra vehető a nyitott- vagy keresztharapás is. Így függ minden mindennel össze.

Ebből viszont az következik, hogy ha ezeket az okokat kizárjuk, akkor esély van a szabálytalan fogazat elkerülésére?

Pontosan. Jó eséllyel, sok esetben. Természetesen vannak vis major helyzetek Ilyen az, ha például volt valamilyen perinatalis idegrendszeri sérülés vagy a babának orrsövényferdülése van, esetleg gyakori légúti infekciók miatt szájlégző. Az esetek többségében azonban a megelőzés reális esély lehet.

A rendelőben 2-3 éves gyerekekkel is találkoztam. Van értelme ilyenkor a fogszabályozásnak?

Nagyon is sok értelme lenne, hisz az arcfejlődés (állcsontok növekedése) 70-80 százaléka a gyermekek ötéves koráig lezajlik, tehát ha ebben az időszakban olyan környezetet tudnánk teremteni, hogy a genetikai potenciál teljes mértékben kihasználható legyen, akkor nem kellene attól tartani, hogy majd nem férnek el a maradó fogak. Persze ezt nem lehet elmagyarázni egy kisgyereknek, és nem is elvárható, hogy együttműködjenek. Kivételek persze mindig vannak, velük elképesztően jól lehet haladni, de a legtöbb esetben örülünk, ha sikerül a cumiról, ujjszopásról leszoktatás erre dedikált eszközök segítségével, hisz akkor már egy lépéssel közelebb kerültünk a célhoz.

Mikorra lesznek együttműködőek a gyerekek?

Öt-hatéves korban általában már jól lehet velük együttdolgozni, de a szülő számára is feltűnő, nagy eltérések esetén érdemes korábban megpróbálni.

Milyen fogszabályozót lehet használni ebben a korban?

A tej- és a korai vegyes fogazatban általában elegendő a myofunkcionális fogszabályozók használata. Ez egy abszolút gyerekbarát rendszer, ami a szabálytalansággal egy időben annak okait (rossz nyelvpozíció, szájlégzés, nyelvlökéses nyelés) is kezeli, így tartós marad az eredmény.

A nagyobb gyerekeknél, kései vegyes illetve maradó fogazatban kb. 50 százalékban kiegészítő fogívtágításra, vagy egy rövid ideig akár rögzített készülékre vagy valamilyen alignerre (Pl.: Invisalign) is szükség lehet.

A lényeg, hogy minden fogszabályozó kezelésnek részét kellene képezze a myofunkcionális terápia, vagyis az okok kezelése is, különben előbb-utóbb visszarendeződnek a fogak.

Mennyi a visszaesések aránya az oki terápiát nem tartalmazó, hagyományos fogszabályozásoknál?

Kutatások 60-90 százalék körüli sikertelenségi arányról szólnak. Legrosszabb a helyzet a foghúzásos rögzített orthodonciai kezeléseknél.

Mik lehetnének a mai beszélgetésünk üzenetei?

1. Mindenekelőtt a megelőzés, aminek fontos elemei az igény szerinti, kizárólagos szoptatás, a cumi, az ujjszopás mellőzése, a sok rágáson alapuló, finomított szénhidrátokat elkerülő táplálkozás. Ezen feltételek mellett általában kialakul a normális orrlégzés, a helyes nyelés és nyelvpozíció, melyek biztosítják a kellő mértékű arcnövekedést és a jó fogsorzáródást.

2. Probléma esetén fontos a korai felismerés és korai kezelés, lehetőleg még tej- vagy korai vegyes fogazatban elkezdve.

3. Bármely életkorban, függetlenül a fogszabályozó típusától az okokat is kezelő, komplex terápia az elvárás.

Köszönöm a válaszokat!

Tünde

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.