Korábban a csecsemőkori kötődésről írtam, a mai poszt a felnőttkori kötődésről fog szólni.
Bár a kötődési viselkedést aktiváló rendszer főleg az első életévekben fontos, egész életünkön át tovább működik. A kisgyermek kötődési stílusa meghatározza, vagy legalábbis tartósan befolyásolja a felnőttkori kötődési képességet. A felnőttkori kötődés mechanizmusa azonos marad, csak a kötődési személy változik meg. A kötődési funkció áttevődik a szülőkről a szerelmi partnerre, de továbbra is a kötődési személy jelenti a biztos bázist az élet kihívásaival szemben.
A kötődési rendszer központi változója csecsemőknél érthető módon még a fizikai közelség, azonban a gyermek kognitív képességeinek fejlődésével a megnyugtató funkciót valójában a gondozó „észlelt közelsége” biztosítja majd, ami a belső reprezentációk szintjén értelmezhető. A gyermek kialakít egy „belső munkamodellt”, mely összesűríti az egyén korábbi tapasztalatait, elvárásait, céljait a „fontos másikkal” kapcsolatban. Ez a gyermekkorban kialakuló belső munkamodell fog tovább élni felnőttkorban is, és ez képezi majd alapját az intim kapcsolatoknak.
Vannak kérdőíves módszerek, melyekkel meghatározható a felnőttkori kötődési stílus. Ezek azon a feltevésen alapulnak, hogy a belső munkamodell bizonyos részei nem csak tudattalanul, hanem tudatos módon is hozzáférhetőek. Ez a módszer önbeszámolós formában a jelenlegi párkapcsolat jellemzőit veszi figyelembe a kötődési stílus meghatározása során. A kérdőív a kötődés stílusok mögött meghúzódó két független dimenziót méri.
Az egyik dimenzió arra vonatkozik, hogy milyennek ítéli meg a személy saját magát kötődési helyzetekben. A személy önmagáról alkotott képe a szorongás fokával mérhető. Ennek megfelelően, ha a vizsgált személynek pozitív az önmagáról alkotott képe, akkor alacsony szorongást fog mutatni intim helyzetekben, viszont minél negatívabb a magáról alkotott kép, annál nagyobb lesz a szorongás szintje, mert fél, hogy nem fog megfelelni, nem fogadják el, meg fog szégyenülni.
A másik dimenzió pedig arra vonatkozik, hogy milyen várakozásokkal bír az egyén a másik személyt illetően. A másokról alkotott kép viselkedéses kifejeződése az elkerülés. Hiszen ha a másikról alkotott belső munkamodell pozitív, akkor az egyén nem kerüli el a másikkal való közelséget, megbízhat a másikban, átadhatja magát, feloldódhat a biztonságos közelségben. Ha viszont a másik féllel kapcsolatos várakozás negatív, akkor elkerüli a kötődési helyzetet vele, mert nem akarja kiszolgáltatni magát, tart a másiktól, nincs meg a bizalom, hogy biztonságban lesz.
A két dimenzió mentén meghatározhatók a felnőtt kötődési stílusok, melyek nagyban hasonlítanak a csecsemőknél beazonosítottakra.
Az alábbi ábra szemlélteti a két változó közötti összefüggéseket:
Alacsony szorongás |
Magas szorongás |
|
Alacsony elkerülés |
Biztonságos: Kényelmesen és autonómnak érzi magát az intimitást involváló helyzetekben is |
Belebonyolódott : A kapcsolataikhoz fűződő gondolatok elárasztják őket. |
Magas elkerülés |
Elutasító: |
Félelemteli: Szorong az intimitást involváló helyzetekben, szociálisan elkerülő |
Amerikai felnőtt mintában a biztonságos kötődésű személyek 57 százalék arányt képviselnek, a belebonyolódott kötődési stílusúak 10 százalékot, a félelemteli kötődésűek 15 százalékot, az elutasító személyek pedig 18 százalékot tesznek ki a populációban.
Miért mondtam el mindezt? Amikor olyan kommenteket olvasok a Bezzeganyán, hogy „mi is felnőttünk”, akkor magamban azt gondolom, hogy „aha, persze, de milyen áron???” és hozzágondolom a fentieket…
Lehet, hogy valaki úgy érzi, hogy „anyám gyakran felpofozott, mégis normális ember lett belőlem”, aztán ha kitöltené a fenti kérdőívet, szépen kijönne, hogy „elkerülő típus”, azaz képtelen a kielégítő párkapcsolatra. Mivel azonban fogalma sincs arról, hogy milyen a biztonságos kötődés, fel sem tudja mérni, hogy lehetne másképp is, mint ahogy ő megéli a dolgokat. Következésképp nincs egyáltalán rálátása arra, hogy ő hiányt szenved, és hogy valamelyest sérült az érzelmi élete. Sőt, mivel ez a minta van a fejében, a gyerekét is hasonló módon neveli, és közben elítél másokat pl. az együttalvás miatt.
Az első pár életév tapasztalatai tudományosan bizonyítva élethosszig tartó hatással vannak az egyén életére. Lefordítva: még a gyerekünk sikeres házassága is valamelyest attól függ, hogy hogyan bánunk vele 7 hónapos korában… Nyilván komplex dolgok ezek, minden mindennel összefügg, és nem lehet egyértelmű kijelentéseket tenni, de a valószínűségeken lehet javítani már a kezdetek kezdetén.
A poszttal szerettem volna bemutatni az összefüggések egy kis szeletét a legfrissebb pszichológiai kutatások alapján. Tisztelettel átadom a fenti eredményeket a Bezzeganya-közösségnek személyes és közös átgondolásra!
Források:
Brennan, K. A., Clark, C. L., Shaver, P. R. (1998). Self-report measurement of adult attachment: an integrative overview. In: Simpson, J. A., Rholes, W. S. (eds), Attachment theory and close relationships (pp. 46-76). New York : Guilford Press.
Mikulincer, M., Shaver, P. R., Pereg, D. (2003). Attachment theory and affect regulation: The dinamics, development, and cognitive consequences of attachment-related strategies. Motivation and emotion, 27(2), 77-102.
Nagy, L. (2005). A felnőtt kötődés mérésének új lehetősége: a Közvetlen Kapcsolatok Élményei kérdőív. Pszichológia, 25(3), 223-245.
lorella
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?