A magyar pénzügyi sajtó és blogvilág – helyesen – rárepült az új, gyerekes családoknak szánt lakásépítési állami támogatási programra. Mivel sokan írták meg az eddig kiderített részleteket, ezeket inkább linkgyűjtemény formájában tesszük itt közzé, megfejelve néhány gondolattal, amielyekolyan mellékkörülményeket, feltételeket sorolnak fel, amik talán az első fázisban kevésbé tűnnek fajsúlyosnak, hogy aztán váratlan vagy nem is olyan váratlan, csak számításba nem vett esemény hatására bizonyulhassanak banánhéjnak vagy fordíthatják mérgezettre a kedvezőnek tűnő ajándékot.
Mivel a CSOK-nak számos feltétele van, először ezeket érdemes végigolvasni. Nyilván valaki előbb-utóbb feltalál egy kérdőíves algoritmust, amely kérdésein végiglépegetve egy szoftver eldönti, nagy valószínűséggel jogosult-e valaki a támogatásra, és ha igen, melyikre és hogyan. Ezt az algoritmust még sajnos nem állították össze, ezért nincs más útja a tájékozódásnak, minthogy végigrágjuk magunkat a szöveges részleteken, ebben nyújthatnak segítséget az alábbi cikkek:
http://www.azenpenzem.hu/cikkek/minden-az-uj-lakastamogatasrol/2952/
http://www.portfolio.hu/finanszirozas/hitel/itt_van_minden_reszlet_a_csok-rol.224907.html
http://www.csalad.hu/2016/01/05/minden-ami-a-csaladok-otthonteremtesi-kedvezmenyerol-tudhato/
http://kiszamolo.hu/csok-kerdesek-es-valaszok-az-uj-lakastamogatasrol/
http://csaladi-otthonteremtesi-kedvezmeny.blog.hu/
http://24.hu/fn/penzugy/2016/01/04/meglepetesek-az-uj-csok-ban-milliok-hullhatnak-az-olebe/
Ha ez alapján úgy látjuk, érdemes foglalkozni a lehetőséggel, akkor itt vannak a figyelmeztetések, amelyek a támogatási keret egyik-másik lehetséges buktatójával foglalkoznak, amilyenek például az építésügyi szabályozás szigorításai, a magyar lakáspiac jelenlegi árszintje Budapesten és máshol, vagy bizonyos fogalmak eltérő értelmezése, esetleg az információhiány:
http://kiszamolo.hu/uj-hazat-epitenel-a-csok-ot-felhasznalva-vigyazz-dragabb-lesz-mint-hitted/
http://www.hirado.hu/2016/01/06/csok-kal-mar-csak-zolden-epitkezhet/
http://www.napi.hu/ingatlan/csak_a_draga_lakasert_jar_a_csok_figyelmeztetes_erkezett.608227.html
http://www.penzcentrum.hu/hitel/10_10_millio_ennyi_onero_kell_az_uj_csok_melle.1047729.html
http://www.azenpenzem.hu/cikkek/forron-eszik-a-bankok-a-csok-ot/2959/
http://hvg.hu/gazdasag/20160106_Zurzavaros_a_lakastamogatas
http://hvg.hu/gazdasag/20160105_A_legtobb_bankban_nem_lehet_igenyelni_sem
Van, ahol már a lehetséges visszaéléseket, kiskapukat, ügyeskedéseket elemzik:
http://hvg.hu/gazdasag/20160107_csok_1010_millio_szocpol_lakastamogatas
Vagy arra hívják fel a figyelmet, mennyit is kell valójában visszafizetni, ha valamely körülmény mégsem úgy alakul, és a megengedett kivételek közé sem tartozik az eset. A Pénzcentrum számításai szerint akár 25-60 milliós is lehet a számla, amit nem adnak nekünk, hanem épp hogy ennyit kell visszafizetni:
Az Origo egyik blogján pedig olyasmiken tűnődik el a szerző, amiket ebben a posztban is kiemelt megfontolásra ajánlok:
http://penzdiplomata.reblog.hu/a-csabito-csok-csapdaja
Amikor ezeket is végigolvastuk, saját helyzetünkre alkalmaztuk, esetleg elővettünk egy kockás lapot vagy egy Excel-táblát, és elkezdtük megfogalmazni, mit is szeretnénk valójában, és ez mai áron mennyibe kerülne, akkor még mindig érdemes „személyre szabott” kockázatelemzést is végezni, mivel a feltételek teljesíthetőségét egyfajta elképzelt átlaghoz szabták, amitől a mi körülményeink vagy kockázataink jelentősen eltérhetnek. Néhány jellemző tényezőt sorolnék még fel, de korántsem mindet, ami felmerülhet.
És a végén tényleg csak pár szó az ún. makrogazdasági vonatkozásról.
Ingyen ajándék az nincs. Olyan van, hogy más fizet érte. Ha te úgy látod, valamelyik csomag egyértelműen kedvező számodra, és a sokadik apróbetű tetűfésűvel és szakértővel történő átböngészése után se látsz nagy és valószínű kockázatokat (amiket léccilécci adj össze, ugye én anno a rezsinövekedést a fizetéscsökkenéssel nem kalkuláltam egyszerre, ami hiba volt), ám élj vele, de annak a tudatában, hogy valaki ezt kifizeti. Akár te, magasabb adóval, áfával, vacakabb utakkal, rosszabb vállalkozási feltételekkel, rosszabb közszolgáltatásokkal, drágább egészségüggyel vagy oktatással, mivel ha gyereket vállaltál, ezek költségeit nem VALÓSZÍNŰ, hanem BIZTOS költségként a kalkulálhatod, és könnyen kerülhet többe a leves, mint a hús, ha a gyereket valamiféle vagyonszerző előnynek vetted, aki után biztos a támogatás meg az adókedvezmény. A támogatás és adókedvezmény a kutya vacsorája: ahogy adták, úgy vehetik el két napon belül.
Apropó, oktatás, érdekes cikket leltem az Origón nemrég (http://www.origo.hu/gazdasag/20151230-egyetem-tandij-medianjovedelem-jovedelem-lista-expert-market.html ), ami legalábbis elgondolkodtatott, hogy biztos betonba és téglába kell-e rengeteg közpénzt tolni , ráadásul egy olyan feltételrendszerrel, amely eddigi számításaink szerint a vagyonos, jó jövedelmű 3-4 gyerekes vidéki, vidéken boldoguló közepes-vagy nagyvállalkozóknak, felsővezetőknek kedvez, akik megfelelő önerővel rendelkeznek, szegényebb környéken is megengedhetnek maguknak egy nagyobb alapterületű, fajlagosan a pestinél olcsóbb, de azért nem olcsó ingatlant, ezt fenn is tudják megfelelően tartani, és attól se mennek a falnak, ha a pár egyik tagja nem dolgozik sok gyerek nevelése miatt. Hogy őket miért is kell megdobni tízmillával, arról őszintén szólva fogalmam sincs, ismert Nyuszi és… kezdetű gondolataimat leszámítva.
Ami Nyuszit és barátait eszembe juttatta, az még konkrétan az volt, hogy sehol se láttam, hogy van-e valamilyen komoly vagyoni korlát, ami felett nem kaphatsz támogatást. Okés, bizonyos csomagok esetén nem lehet másik ingatlan a neveden, de ha jól látom (szóljatok, ha kihagytam valamit) ez nem gátol esetleg abban, hogy ne legyen birtokodban pár Mednyányszky-festmény, tiara briliánsokkal, nagy értékű sportautó, vagy semmi sem tiltja, hogy ne legyen a birtokodban nagy értékű szabadalom, vagyoni jog, offshore tanácsadócég vagy maga a Logmein vagy a Tresorit, vagy csapjunk a lecsóba, te lennél a Waberers főrészvényese. Ha az egyéb feltételeknek megfelelsz, ám fogd a pénzt és fuss. Ezt legalábbis....sajátosnak érzékelem, illetve annak érzékelném, ha mondjuk Dániában, Ausztráliában, Skóciában vagy hasonló helyen élnék.
„Magyarországon az átlagszülő szinte teljes fizetését elviheti a gyereke egyetemi taníttatása, a világon sehol nem ilyen drága a felsőoktatás a fizetésekhez képest. Amerikában, ahol a legjobb egyetemek vannak, az átlagszülő a fizetése feléből kitaníttathatja a gyerekét.”
- mondja az Origo előbb idézett cikke, és őszintén higgyétek el, bár elismerem a magyarországi családok lakáspiaci problémáit (ami egyébként nem mennyiségi, hanem minőségi és földrajzi elhelyezkedésből adódó probléma, karöltve mukaerőpiaci-és bérproblémákkal), nem pusztán azért szeretném jobban, ha a közoktatásba, középiskolai oktatásba vagy felsőoktatásba tolnák a most belengetett milliókat, mert engem már nem érint a CSOK és lottó ötösért sem vállalnék újabb gyereket.
Vakmacska
Utóirat: Az eddigi források többsége többet beszél a „csúcstermékről”, tehát a 10+10 milliós csomagról, mint a szerényebbekről, amelyek esetleg többeknek lehetnek megfelelőek – kevesebb korlát, kevesebb elvárás, kevesebb gyerek, kevesebb kockázat, persze kevesebb juttatással. Amennyiben van igény ezek elemzésére (használt lakás, kevesebb gyerek, minőségi csere és a többi), akkor jelezzétek kommentben.
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?