Bezzeganya

Felelős állattartás - Anyu! Szeretnék egy állatot!

Bezzeganya

Létrehozva: 2011.04.18.

Mivel a legtöbb gyerek szeret vagy szeretne állatot tartani, elindítjuk „felelős állattartás” sorozatunkat, hogy túlléphessünk a szokásos húsvét előtti „ne vegyél kölyöknyulat az aluljáróban” figyelmeztetésen, ami fontos ugyan, de korántsem elegendő. A felelős állattartást nagyon komolyan vevő szerzőnk a húsvét apropóján a lelkemre kötötte: nyulat húsvétkor pár napra bérelni érdemes, vagy hosszú távra lelkiismeretes, hobbinyulat (nem húsnyulat) tenyésztőtől venni. Lelkiismeretes tenyésztők csak azoknak adnak el ilyenkor nyulat, akik hónapokkal ezelőtt megrendelik, nehogy a meggondolatlan tulajdonos pár nap után megunja, a tapsifüles pedig az utcán vagy a fazékban végezze. Aki mégis nyulat szeretne, a szombati folytatásban olvashat róluk majd.

Felelős állattartás - Anyu! Szeretnék egy állatot!

Olykor a gyerek igenis szeretne valami állatot. Aranyhalat. Hörcsögöt. Fehér egeret. Tengerimalacot. Nyulat. Macskát. Dobermannt. Oroszlánt.

Könnyen kezelhető állatkert tipegőknek

Nos, szerintem, egy gyerek felelősségérzetének kifejlesztésében a megfelelő saját állat sokat segíthet. Fontos a gyerek mentalitása is természetesen. Általánosságban 8-10 éves kortól érdemes saját állatot adni a gyereknek, de vannak extrán állatbarát, odafigyelő gyerekek, akiknek akár 5-7 évesen is adhatunk saját állatot, bár többet kell eleinte segíteni, mint a nagyobbaknak. Más gyerekek meg inkább később érő típusok ilyen téren, és még 15 évesen is inkább interaktív hörcsögöt vegyünk neki műanyagpályával. Bár az azért a gyereknevelésről is elárul 1-2 dolgot – valahol hibáztunk.

Sose feledjük el, hogy az állatért felelősséggel tartozunk. Igen, mi, felnőttek, tehát bármilyen állat úgy vihető a lakásba, hogy legyen megoldás, ha a gyerek valamiért felhagy a gondozásával. A gyerek is felelősséggel tartozik, meg kell tanulnia. De ha a macskát nem eteti a gazdi, vagy nem viszi le a kutyát, nem tehetjük meg, hogy mi se. Mert az állat arról nem tehet, hogy egy lütyő kamasz lett a gazdi ideiglenesen, vagy a harmadikos gyereknek most fontosabb a barátnő testvérének megfigyelése.

Fontos az is, hol lakik a család, nem allergiás-e valaki egy faj szőrére (pl. macskaszőr-allergiás családja ne tenyésszen macskát), és mit visel el a család érzelmileg és költségvetésileg. Mert olyan nincs, hogy hozzánk valaki bevigyen egy madárpókot, kolléga meg szabadon tartja a házban, egerészni. Anyu retteg a patkánytól, én meg imádom.

Emellett ott vannak a kiinduló, az orvosi, a tartási költségek. Hiába akar kutyát a gyerek, ha nincs pénz a rendszeres oltására, lovat, ha nincs hol tartani, vagy tengerimalacot, ha nincs pénzünk vagy kézügyességünk ketrecet venni vagy csinálni.

Ezek persze azok a dolgok, amiket mindenkinek bármilyen állat vásárlása előtt mérlegelnie kéne. Sajnos sokan nem teszik meg, ami elég elkeserítő. Azért hangsúlyozom ezeket a körülményeket, mert ha valóban a felelős állattartás megtanítása a célunk, akkor ne feledjük, ennek mind utána kell járni valamilyen formában, és bizony meg kell tanítani a gyereknek életkorától függően a miérteket is. Meg tudatosítani, hogy ok, lehet fehér egér, de azt etetni kell, almozni és büdös. Lehet akvárium, de etetni kell, eltüntetni az algát stb.

Sose felejtsük el, hogy a gyereket ne terheljük jobban az állattartással, mint amire a képességei már alkalmassá teszik. Egy ötévest megbízhatunk azzal, hogy minden reggel töltse fel a papagáj öntetetőjét és önitatóját, hétévesen már kicserélheti alatta a papírt a homokkal, és ha fokozatosan terheltük, a 12 éves akár a kutyáját is elviheti oltatni, ha ismeri már az állatorvost, és nincs messze. Persze ez csak egy minta, hiszen van, aki ötévesen se engedi el egyedül a szülőket a kutyával állatorvoshoz, és ragaszkodik hozzá, hogy be is kísérje, ha pedig szerelmes az a kamasz, simán elfelejthet adni a macskának kaját, szóval akármi a szitu, nekünk kell figyelni.

Nagyon fontos, hogy elérhetünk dolgokat az állatra vágyáson keresztül. Mondhatjuk például, hogy ha tengerimalac lesz, te veszed neki a zsebpénzedből a megfelelő kaját, és segíthetünk kiválasztani azt. De ettől az állatorvost és a ketrecet nekünk kell fizetni.

Ha még nincs gyerek, nem kell aggódni, egy gyerek simán felnő bármilyen állat mellett – azért tigrist ne tartsunk ilyenkor –, csak első perctől figyelni kell a két lény interakciójára, amíg a gyerek nagyon kicsi, ne bánthassa egyik se a másikat, mindkettőnek legyen olyan hely, ahol a másik nélkül lehet, és ne hagyjuk soha egyedül őket együtt. Később viszont megtanul a gyerek simogatni, és olyan élményeket kaphat, mikor mondjuk négykézlábazik a család kutyája után, vagy ugrál a nyuszival, amit a többiek az ő korában nem tehettek meg.

Remélem, sok gyereknek lesz jó élmény az állattartás, és kiderül majd, hogy milyen sok fajta állatot tartunk akár mi is.

Veg

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek