
Egy apró településen, Tichilești falujában, Galac megyében, Románia keleti szélén működik az Európa utolsó aktív lepratelepének számító intézmény. Itt élnek azok, akiket egykor kiközösített a társadalom, akiket a félelem és az ismerethiány örökre száműzött a világ peremére. A leprás kifejezést sokan sértőnek, lealacsonyítónak vélik, és egy ennyire érzékeny téma esetében célszerű a leprával fertőzött vagy leprakóros kifejezést alkalmazni. Cikkünkben az utolsó európai lepraterepről, és a lepra fertőzési kockázatának aktuális állapotáról, gyógyítási lehetőségeiről olvashatsz.
A lepratelep fogalmának értelmezéséhez elengedhetetlen a történelmi kontextus. A múltban a leprát nagyon fertőzőnek tartották, ezért elkülönítették a betegeket a társadalomtól, hogy megelőzzék a betegség terjedését. Vagyis a lepratelep egy elkülönített hely volt, ahol a leprában szenvedőket helyezték el. A lepra, más néven hansen-kór, egy krónikus fertőző betegség, amelyet a Mycobacterium leprae nevű baktérium okoz. A rettegett lepra már az ókorban is létezett, a kutatók valószínűsítik, hogy Kelet-Afrikából terjedt el. A 11. század végére már világszerte fertőzött meg embereket a baktérium.
A lepratelep fogalma ma már nagyrészt elavult, mivel a betegség jól kezelhető és a betegek elkülönítése nem szükséges. Ettől függetlenül masszívan életben tartja magát a leginkább félelmeken alapuló tévhit, miszerint nem érintkezhetünk leprással, és jobb, ha minél messzebbről elkerüljük azt is, aki érintkezett eggyel.
A múlt árnyékában
Tichilești története a 20. század elején kezdődött, amikor a hatóságok egy távoli, erdős dombvidéken felhúzták az első romániai lepratelepet. A cél az volt, hogy elszigeteljék a leprakóros betegeket – olyan messze a városoktól és falvaktól, amennyire csak lehet. Az ide került betegek gyakran önként jelentkeztek, mert a betegségük miatt a saját családjuk is közösítette őket. Másokat hatósági intézkedéssel vittek el, és örökre eltűntek a világ szeme elől.
A száműzöttek faluja
A mai napig tizen-egynéhány túlélő lakik az egykori kolóniában, akik egykor ugyan megfertőződtek a betegséggel, de a gyógyulásuk után sem tértek vissza a társadalomba. A legtöbben már idős emberek, akik a szocializmus idején kerültek ide, amikor még rendszeresen diagnosztizáltak leprás eseteket Romániában.
Bár a fertőzés ma már gyógyszerrel kezelhető, az ide került lakók a stigmatizáció, a testi következmények – például végtagvesztés, bőrelváltozások –, és a hosszú évtizedeken át tartó elkülönítés miatt soha nem integrálódtak újra az egészséges populációba. Ők itt élnek, külön világban, egy zárt közösségben.
Az orvostudomány legyőzte, de a stigma fennmaradt
A lepra ma már nem számít gyógyíthatatlannak. Egy több hónapos antibiotikum-kúrával teljes mértékben kezelhető, a fertőzőképessége is alacsonyabb, mint azt a közvélekedés sugallja, így tehát a betegek gyógyulás után visszatérhetnek a társadalomba. A betegség egyébként cseppfertőzéssel terjed, de a legtöbb ember már veleszületett immunitással rendelkezik ellene.
Mégis, a stigma sokkal lassabban tűnik el, mint maga a kór. A tichilești lakók közül sokan azt mondják: nem a betegség volt a legnehezebb számukra, hanem a kirekesztettség, a megaláztatás és az, hogy senki sem akarta többé megérinteni őket.
Európa egyik utolsó lepratelepe, amely még mindig létezik
Tichilești ma már nem klasszikus „karanténzóna”, de a lakói nemigen hagyják el a telepet. Az idősek itt élik le az életüket, egyre kisebb számban. A román állam biztosít számukra orvosi ellátást, élelmet, lakhatást – de a legtöbbjüknek már nincs hova „visszamennie”.
Az ENSZ és különböző nemzetközi egészségügyi szervezetek szerint Románia a lepra felszámolásának küszöbén áll, de Tichilești máig emlékeztetőül szolgál nemcsak a betegségről, hanem a társadalmi megbélyegzés hatalmáról.
A lepra ma már nem halálos ítélet – de a kitaszítottság az lehet. A romániai Tichilești azt bizonyítja, hogy egy gyógyítható betegség is képes embereket örökre elzárni a világtól. Európa közepén, a 21. században, még mindig élnek olyanok, akiket a saját hazájuk is elfeledett. És ez talán a legnagyobb tragédia az egészben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.