5 rettegett hely a világon, ahonnan pusztító világjárványok indultak el

Covid-19
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 07. 11:49
A világjárványok évszázadok óta fenyegetik az emberiséget, és számos alkalommal milliók életét követelték. Ezek a járványok gyakran meghatározott helyekről indultak ki, ahol a környezeti, társadalmi és gazdasági tényezők kedveztek a kórokozók terjedésének. 
Ezekről a helyekről indultak el a legpusztítóbb világjárványok Forrás: Shutterstock/NewJadsada

Világjárványok kiindulópontjai

Rettegett helyek

Az alábbiakban bemutatjuk azokat a rettegett helyeket, amelyek a történelem legpusztítóbb járványainak bölcsői voltak.

Kína: A pestis és a COVID-19 hazája

Kína számos járvány kiindulópontja volt. A 14. században innen indult el a "fekete halálként" ismert pestisjárvány, amely a Selyemúton keresztül terjedt Európa és Ázsia szerte. A járvány több mint 75 millió ember életét követelte.

Pestis baktérium több nagy világjárványért felelős Forrás: Shutterstock/ Everett Collection

Kína később, 2019 végén ismét a figyelem középpontjába került, amikor a COVID-19 járvány kirobbant Vuhan városában. Az új koronavírus egy állatpiacról származhatott, és a modern légi közlekedés révén rekordgyorsasággal terjedt világszerte. A világjárvány eddig több mint 6,8 millió halálos áldozatot követelt, és alapjaiban rengette meg a globális egészségügyi rendszereket.

Nyugat-Afrika: Az ebola epicentruma

Az ebola vírus első dokumentált kitörései az 1970-es években történtek Közép- és Nyugat-Afrikában, ahol a dzsungelből származó állatokkal való érintkezés révén fertőződtek meg az emberek. A 2014-2016 közötti ebola-járvány Nyugat-Afrikában volt a legpusztítóbb, amely több, mint 11 000 ember halálát okozta Guineában, Sierra Leonéban és Libériában.

Ebola Forrás: AFP/Cellou Binani

Az ebola hatása különösen pusztító volt az alulfejlett egészségügyi infrastruktúrával rendelkező országokban, és megmutatta, hogy a helyi járványok milyen gyorsan válhatnak globális problémává.

Mexikó: A H1N1 influenza kiindulópontja

A 2009-es H1N1 influenza, közismertebb nevén sertésinfluenza, Mexikóból indult. A vírus gyorsan elterjedt, és világjárvánnyá vált, amely több százezer ember életét követelte. Bár az oltóanyagok és a modern egészségügyi rendszerek csökkentették a halálozási arányt, a H1N1 emlékeztetett arra, hogy az influenzavírusok milyen könnyen mutálódhatnak és okozhatnak pusztítást.

3D illusztráció a H1N1 vírusról Forrás: Science Photo Library/CHRISTOPH BURGSTEDT

Kongói Demokratikus Köztársaság: A HIV/AIDS bölcsője

A HIV/AIDS járvány gyökerei az 1920-as években a mai Kongói Demokratikus Köztársaság területére nyúlnak vissza. A vírust eredetileg a majmoktól kapták el az emberek, valószínűleg vadászat során. A HIV a 20. század végére globális pandémiává vált, és több mint 32 millió ember halálát okozta világszerte.

A HIV pozitivitás nem jelent halálos ítéletet Forrás: Shutterstock

A járvány mára kontrollálhatóbbá vált az antivirális terápiák segítségével, de továbbra is hatalmas kihívást jelent.

Délkelet-Ázsia: A madárinfluenza és más zoonózisok melegágya

Délkelet-Ázsia - különösen Indonézia és Thaiföld - számos zoonotikus betegség kiindulópontja. Ezek közé tartozik a madárinfluenza, amely a 2000-es évek elején több járványt is okozott. A szoros emberi-állati kapcsolat, a piacok zsúfoltsága és a higiéniás problémák miatt ez a régió ideális környezetet teremt a kórokozók számára.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.