Miért szárad ki a szemünk a maszkhordástól?

Miért szárad ki a szemünk a maszkhordástól?

szemszárazság
PUBLIKÁLÁS: 2020. augusztus 27. 00:58
A COVID-19 járvány megfékezésének egyik leghatékonyabb módja a száj és az orr eltakarása maszkkal, azonban a maszkhordás bevezetése óta többen úgy érezzük, hogy könnyebben kiszárad a szemünk. De mi is ennek az oka és mit tehetünk a szemszárazság ellen?

Egyes szemészek megfigyelték, hogy a maszk kötelező viselésének bevezetése óta megszaporodott a szemszárazság okozta panaszokkal jelentkezők száma. A panaszok sok esetben korábban tünetmentes egyéneknél alakultak ki, de az eleve szemszárazsággal küzdők is jelentkeztek panaszaik romlásával.

A maszkhordás okozta szemszárazság kialakulásának megértéséhez ismernünk kell a szemünket fedő könnyréteget: bár mennyisége csupán egy vízcsepp egytizede, egyenletes védőréteget képez szemgolyónk felületén, így lehetővé téve, hogy a szemhéjak simán csússzanak végig a felületen minden egyes pislogáskor.

Amennyiben a könnyréteg sérül, szemszárazság alakul ki, mely a szem irritációjával, fájdalmával, pirosságával és könnyezéssel járhat.

A könnyréteg sérülését számos tényező idézheti elő: bizonyos betegségek, gyógyszerek, előrehaladott életkor, az elektronikai eszközök (telefon, laptop, tévé) túlzott használata, kontaktlencse viselése, és minden olyan tényező, mely elősegíti a könnyréteg párolgását, mint az erősen légkondícionált helységek, vagy a rosszul záró maszkok felett kiáramló levegő.

Az arcmaszk feladata, hogy a kifújt levegő útját állva akadályozza a kórokozók terjedését. A kilégzés során távozó levegőn így azonban kiutat keres a maszk alól, és egy része a maszk alatt, felett, vagy oldalt távozhat. A szemüveget viselő emberek számára a maszk felett távozó levegő több szempontból is bosszúságot jelent, hiszen nem csak szemszárazságot, de a szemüveg párásodását is okozhatja.

Mit tehetünk a szemszárazság ellen?

A válasz egyszerű: ügyelni kell arra, hogy a maszk felett minél kevesebb levegő áramoljon ki. Válasszunk lehetőség szerint olyan maszkot, melynek felső részét hajlékony drót segítségével arcformánkhoz tudjuk illeszteni, így nem csak a szemszárazságot kerülhetjük el, de csökkenthetjük a maszk mellet távozó levegő mennyiségét, így a fertőzésveszélyt is.

Az arcmaszk megfelelő használata mellett csökkenthetjük az egyéb, szemszárazságot kiváltó tényezőket: mérsékeljük az elektronikai eszközök alkalmazását, ne tartózkodjunk huzamosabb ideig erősen légkondícionált helységben, és szemszárazság esetén kerüljük kontaktlencse használatát.

Amennyiben a panaszok kifejezetten zavaróak, sokáig fennállnak, keressünk fel szemész szakorvost, aki szükség esetén a könnyréteget pótló készítményt, műkönnyet is ajánlhat.

A legfontosabb, hogy a szemszárazság nem ok arra, hogy elhagyjuk a maszkhordást!

A koronavírus okozta járvány még messze nem ért véget, így továbbra is fontos, hogy közösségi helyeken megfelelőképpen viseljünk a szájunkat és orrunkat is eltakaró maszkot, tartsunk legalább 1-1,5 méter távolságot egymástól, és figyeljünk oda az alapvető higiéniás előírásokra!

Forrás: https://medicalxpress.com/news/2020-08-masks-eyes.html

Fotó: pixabay.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.