Anyajegy vagy melanoma?

Anyajegy vagy melanoma?

melanoma
PUBLIKÁLÁS: 2020. július 09. 09:29
Mire kell odafigyelnünk önvizsgálat során?

A nyári időszakban a meleg és a napsütés a szabadba csalogat mindannyiunkat, hogy kiélvezzük az időjárás nyújtotta lehetőségeket. Sokszor megfeledkezünk azonban arról, hogy a nyári napsütés nem csak örömet, de veszélyeket is hordoz magában: a káros UV sugárzás ugyanis bőrrák kialakulásához is vezethet.

Fotó: pixabay.com

A káros UV-B sugárzás mennyisége évről évre egyre erősebb, így a bőrünket károsító hatása is egyre többször jelentkezik. Nagyon fontos ezért egyrészt bőrünk megfelelő védelme a kóros bőrelváltozások megelőzésére, valamint bőrünk rendszeres önvizsgálata az esetleges rosszindulatú elváltozások minél korábbi felismerésének érdekében.

Mindannyiunk testén található több-kevesebb anyajegy, melyek a bőr festéksejtjeiből alakulnak ki, és az esetek jelentős többségében ártalmatlanok. Az anyajeggyel szemben a melanoma a bőr festéksejtjeiből kiinduló, rosszindulatú bőrrák, melynek kialakulásáért elsősorban a káros napsugárzás felelős. A melanoma kialakulhat már létező anyajegyből, de újonnan is jelentkezhet addig egészséges bőrfelületen.

Mire kell odafigyelnünk önvizsgálat során?

Fontos odafigyelni egyrészt, hogy a már meglévő anyajegyek kinézetében történik-e változás, valamint, hogy megjelennek-e újabb, esetleg gyanús kinézetű anyajegyek testünkön. Az anyajegyek és melanomák kinézete általában eltérő, így vannak olyan gyanús jelek, melyek arra utalnak, ideje bőrgyógyászhoz fordulnunk.

Alak – Az anyajegyek alakja általában szimmetrikus, határvonaluk éles, míg az aszimmetria, elmosódott határ felveti melanoma gyanúját.

Szín – Az egyszerű anyajegyek színe a világostól egészen a sötétbarnáig terjedhet, de általában egyenletes, ha azonban egy anyajegyen belül váltakozik a szín erőssége, felmerül rosszindulatú elváltozás lehetősége.

Átmérő – Az anyajegyek mérete általában kisebb, nem éri el a fél centimétert, így abban az esetben, ha egy elváltozás átmérője meghaladja a fél centimétert, vagy a korábbihoz képest növekedett a mérete, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.

Változás – Minden olyan esetben, amikor észrevesszük, hogy egy meglévő anyajegyünk kinézete bármilyen tekintetben megváltozott, keressünk fel bőrgyógyász szakorvost!

A nagyon fehér bőrűek esetén, valamint, ha valakinek eleve nagy számú anyajegy van a testén, fokozott a melanoma kialakulásának a kockázata, így esetükben még nagyobb az önvizsgálat szerepe.

Az önvizsgálat mellett évente javasolt mindenkinek bőrgyógyászati rákszűrés elvégzése.

Hogyan védekezhetünk melanoma kialakulása ellen?

Bőrünk védelmére elsősorban naptej alkalmazása javasolt – nem csak napozás esetén, de a nyári hónapokban minden alkalommal, amikor napsugárzás érheti a bőrünket, akár csak munkába menet is. A megfelelő védelem érdekében legalább 40 fényvédő faktorral rendelkező naptej választása javasolt, melyet 20-30 perccel napozás előtt kell felvinni a bőrünkre, és 2-3 óránként meg kell ismételni.

Nagyon fontos, hogy kerüljük a napégést, mert a többszöri leégés jelentősen növeli melanoma kialakulásának kockázatát. Hordjunk kalapot – hajkoronánk sajnos nem nyújt megfelelő védelmet fejbőrünknek az erős napsütés ellen.

A nyári hónapokban délelőtt 10 és délután 16 óra között lehetőleg ne menjünk napra, mert ekkor a legerősebb a káros napsugárzás!

A nyári időszak alatt tehát a nyaralás, a napsütés élvezete mellett sem szabad megfeledkeznünk arról, hogy vigyázzunk magunkra és elsősorban bőrünkre, hogy az elkövetkezendő nyarakat is ugyanilyen önfeledten, egészségesen tudjuk kiélvezni.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.