Ez a járvány veszélyesebb, mint a koronavírus

Ez a járvány veszélyesebb, mint a koronavírus

koronavírus
PUBLIKÁLÁS: 2020. február 14. 07:50
Gyorsabban terjed és több kárt is okoz.

A december óta tartó koronavírus járványban mára már több, mint 60,000 embert fertőződött meg, és több, mint 1,350 halálos áldozatot követelt. Míg a kínai hatóságok a WHO-val együttműködve igyekeznek folyamatosan informálni a világ népességét a járványügyi helyzetről, az interneten rengeteg álhír, téves információ és összeesküvés-elmélet terjed – és ez a vírushoz hasonlóan igen veszélyes lehet.

Fotó: pixabay.com

Az elmúlt napokban a WHO elnevezte a jelenleg járványos megbetegedéseket okozó koronavírust: a COVID-19 nevet kapta. A névadáskor fontos szempont volt, hogy könnyen megjegyezhető, de népcsoporttól és földrajzi helyzettől független elnevezést találjanak, hogy az véletlenül se legyen stigmatizáló vagy félreértelmezhető.

De mi is a gond az álhírekkel?

A téves hírek gyakran rohamosabban terjednek, mint maga a vírus, és szükségtelen félelmet és pánikot keltenek az emberekben, melynek következtében egyesek akár egészen végletes megoldásokat kereshetnek a betegség megelőzésére.

A járványról terjedő valótlan hírek egész embercsoportok stigmatizációját és kiközösítését eredményezhetik – mely a koronavírus esetén már el is kezdődött. A kínai származású ausztrál állampolgárok például a járvány kitörése óta mind online, mind pedig az utcákon egyre fokozódó kínai-ellenes nyelvezetről, és sokszor erőszakos cselekedetekről számolnak be.

A helytelen forrásokból történő tájékozódás továbbá arra sarkallhat embereket, hogy ne kövessék a hivatalos forrásból származó egészségügyi tanácsokat. Az álhírek és összeesküvés-elméletek terjedése sokszor aláássa az emberek bizalmát a hivatalos szervekben, így egyesek félelemből nem fordulnak segítségért a hatóságokhoz vagy az egészségügyi intézményekhez, sőt, végletes esetekben nem vesznek tudomást a járvány létezéséről, így nem tesznek a betegség terjedésének megakadályozásáért sem.

Az online rendelkezésre álló hatalmas mennyiségű információáradat következtében pedig az emberek egy idő után megunják, hogy folyamatosan ugyanarról a témáról hallanak, így a veszélyérzetük is csökkenhet a valós helyzet ellenére.

Online információgyűjtés: barát, vagy ellenség?

Bár a téves hírek fénysebességgel terjednek a világhálón, ha okosan használjuk fel őket, az online felületek hatalmas segítséget is jelenthetnek a járványokkal kapcsolatos információk széles tömegekhez való eljuttatásában (információs járvány).

A kulcs az átláthatóság. Mint ahogy Kína a 2002-2003-ban zajló SARS járvány példáján megtanulta, a valóság elrejtése a hivatalos szervekben való bizalom elvesztésén keresztül inkább súlyosbítja a helyzetet, mint sem segítene rajta. A SARS-járvány esetéből tanulva a jelenlegi COVID-19 járvány során a WHO együttműködésével igyekeznek az aktuális helyzetről minél pontosabb információt nyújtani a világ népességének.

Míg a hivatalos szervek részéről a megfelelő mennyiségű és minőségű információ biztosítása az, ami megalapozza a korrekt tájékoztatást a betegséggel kapcsolatban, fontos az is, hogy az interneten terjengő álhírekre időben, korrekt választ adjanak, így valamelyest visszaszorítható a téves információk terjedése.

Mindemellett a mi felelősségünk is, hogy a megfelelő helyeken tájékozódjunk, és igyekezzünk elkülöníteni az álhíreket a valóságtól. A közösségi oldalakon, valamint szájhagyománnyal terjedő pletykák és álhírek helyett a hivatalos és hiteles forrásból származó információkat keressük, és az innen származó egészségügyi tanácsokat kövessük annak érdekében, hogy minél eredményesebben küzdhessünk a járványok terjedése, és a szükségtelen félelemkeltés ellen.

Forrás: https://medicalxpress.com/news/2020-02-coronavirus-infodemic-noise.html

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.